13 Oyun Yeniden Çevrimi Yolda Gibi

Son dönem ‘buluntu film’ (found footage) örneklerinden Son Ayin’in (The Last Exorcism) -yeri gelmişken onun da devam filminin yolda olduğunu belirtelim- yönetmeni Daniel Stamm, korku türünden ayrılacak gibi durmuyor. Her gün yeni bir yeniden çevrim projesinin geldiği okyanusun öte tarafında, Stamm da Tayland yapımı korku gerilim 13 Oyun / 13 game Sayawng’ı İngilizce çekme peşinde.

Fantasia Festivali’nde En İyi Asya Filmi seçilen 13 Oyun (13 game Sayawng) ya da diğer adıyla 13 Beloved, psikolojik gerilim ve korku komediyi harmanlayan ilginç bir çalışma. Bilinmeyen bir telefonla birlikte kendini tehlikeli ve kanlı bir oyunun içinde bulan bir adam, 13 aşamalı bu oyunda milyonlarca para kazanmak uğruna tüm sınırları zorlamaya başlar…

Testere (Saw), Truman Show ve Oyun (The Game) gibi filmlerin bir karışımı olarak nitelenen, özellikle yurt dışında fazlasıyla tutulan popüler kültür ‘reality show’ mantığının ulaştığı rating ve para hırsını ve geri dönüşü olmayan bir gözü dönmüşlüğü kara komedi özellikleri taşıyan bir dille perdeye taşıyan 13 Oyun (13 game Sayawng), kökünde yönetmen Chukiat Sakveerakul’un Tay toplumunda gördüğü ‘maddeciliğin’ bir yansıması olarak ortaya çıkmıştı. 2007’de yeniden çevrim haklarını satın alan Weinstein Stüdyosu’nun bugün Daniel Stamm’a emanet ettiği yeni projeyse, bakalım hangi toplumun hangi sorununa değinecek?

Yazı kaynağı: http://www.beyazperde.com/haberler/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Çocukluğu Samsun'da eniştesinin müdürü olduğu sinemada film izleyerek, film parçalarına oyuncak merceğinde bakarak geçti. 2005 yılının sonunda "Öteki Sinema" yı kurdu. Beyazperde, Cinedergi ve Medyaradar'da yazıyor. Motor, yelken ve fotoğraf tutkunu... Film izlemeyi ve filmler hakkında yazmayı herşeyden daha çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir