13 Oyun Yeniden Çevrimi Yolda Gibi

Son dönem ‘buluntu film’ (found footage) örneklerinden Son Ayin’in (The Last Exorcism) -yeri gelmişken onun da devam filminin yolda olduğunu belirtelim- yönetmeni Daniel Stamm, korku türünden ayrılacak gibi durmuyor. Her gün yeni bir yeniden çevrim projesinin geldiği okyanusun öte tarafında, Stamm da Tayland yapımı korku gerilim 13 Oyun / 13 game Sayawng’ı İngilizce çekme peşinde.

Fantasia Festivali’nde En İyi Asya Filmi seçilen 13 Oyun (13 game Sayawng) ya da diğer adıyla 13 Beloved, psikolojik gerilim ve korku komediyi harmanlayan ilginç bir çalışma. Bilinmeyen bir telefonla birlikte kendini tehlikeli ve kanlı bir oyunun içinde bulan bir adam, 13 aşamalı bu oyunda milyonlarca para kazanmak uğruna tüm sınırları zorlamaya başlar…

Testere (Saw), Truman Show ve Oyun (The Game) gibi filmlerin bir karışımı olarak nitelenen, özellikle yurt dışında fazlasıyla tutulan popüler kültür ‘reality show’ mantığının ulaştığı rating ve para hırsını ve geri dönüşü olmayan bir gözü dönmüşlüğü kara komedi özellikleri taşıyan bir dille perdeye taşıyan 13 Oyun (13 game Sayawng), kökünde yönetmen Chukiat Sakveerakul’un Tay toplumunda gördüğü ‘maddeciliğin’ bir yansıması olarak ortaya çıkmıştı. 2007’de yeniden çevrim haklarını satın alan Weinstein Stüdyosu’nun bugün Daniel Stamm’a emanet ettiği yeni projeyse, bakalım hangi toplumun hangi sorununa değinecek?

Yazı kaynağı: http://www.beyazperde.com/haberler/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir