20. Altın Koza’da Yarışacak Kısa Filmler

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından, 16-22 Eylül tarihinde düzenlenecek 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda yarışacak kısa film finalistleri belli oldu.

Ülkemizdeki güzel sanatlar ile iletişim fakültelerinin sinema-televizyon bölümlerine devam eden öğrencilerin katılabildiği ve filmlerin kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında değerlendirildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda bu yıl, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden 42 film yarışmaya hak kazandı.

Yarışmanın ön değerlendirme kurulunda yapımcı Ahmet Hızarcı, senarist ve sinema yazarı Necla Algan ve yönetmen Tankunt Kılınç görev yaptı.

Finalist filmleri değerlendirecek isimler ise, yönetmen Belmin Baş, belgesel yönetmeni Göksel Gülensoy, animasyoncu Nermin Er, oyuncu Serkan Ercan ve yazar Yekta Kopan’dan oluşuyor.

45-degrees-still

‘EN İYİ’ SEÇİLEN ESERLERİN ÖDÜLÜ 7500 TL OLACAK

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda her dört dalda en iyi film seçilen esere 7.500 TL ödül verilecek. Eser sahibi öğrenciler her yıl olduğu gibi festivalde konuk edilerek yurtiçi ve yurtdışındaki sektör profesyonelleriyle bir araya gelecekler. Eserlerinin gösterimlerinin ardından çeşitli söyleşiler yapacak, etkinliklere katılacaklar.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın finalistleri şöyle:

Kurmaca Dalı

  • Bi’ Garip Adam – Gözde Yetişkin / Emre Sert – Bahçeşehir Üniversitesi
  • Consensus – Gülten Taranç – 9 Eylül Üniversitesi
  • Dört Yapraklı Yonca – Hakan Berber – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi
  • Eksik – Eren Çukurluöz / Umut Subaşı – 9 Eylül Üniversitesi
  • Mavi Kalpli Kadın “Ağıt” – Can Eren – İstanbul Bilgi Üniversitesi
  • Mod – Deniz Tarsus – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Faktültesi
  • Sessizlik Günlükleri – Uğur Yeşil – Mimar Sinan Üniversitesi
  • Sinemasal – Suat Eroğlu – 9 Eylül Üniversitesi
  • Sus – Şerif Toklucu – İstanbul Kültür Üniversitesi
  • Zemberek – Emrah Cevher – Mersin Üniversitesi

Belgesel Dalı

  • Arda Kalanlar – M.Lütfü Akbaş/Coşku Öztuğran – Selçuk Üniversitesi
  • Aynanın Diğer Yüzü – Esra Nur – Mersin Üniversitesi
  • Gecekondu Mahallesi – Emrah Kılıç – Marmara Üniversitesi
  • Meğer – Uğur Egemen İres – Anadolu Üniversitesi
  • Metropolis – Eylem Şen – 9 Eylül Üniversitesi
  • Soyka – Serhat Altay – Erciyes Üniversitesi
  • Suriyeli Gelinler – Yaşar Oktay – Kocaeli Üniversitesi
  • Unutulmuşlar Adası – Cansu Şahin – Selçuk Üniversitesi
  • Yersiz Yurtsuz – Mahmut Çelik/M. Sercan Yürek – Erciyes Üniversitesi
  • 7 Lira – Ahmet Mert Yavuz – Anadolu Üniversitesi

Deneysel Dalı

  • Ayakkabı – Musab Tekin – Marmara Üniversitesi
  • Döngü – Sinan Çalış / Burak Varlık – Anadolu Üniversitesi
  • Ü.N.K – Umut Subaşı – 9 Eylül Üniversitesi
  • Puset – Mine Sarahan – Selçuk Üniversitesi
  • Sistemde Redif ve Uyak – Ebubekir Sıddık Durukan – Akdeniz Üniversitesi
  • Twain – Kağan Kerimoğlu – Kadir Has Üniversitesi

Canlandırma Dalı

  • Çirkin – Perihan Türkdoğan – Marmara Üniversitesi
  • Frezya – Bugra Uğur Sofu / Serdar Çotuk – Dumlupınar Üniversitesi
  • Leke – Güven Şahinkanat – Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  • Ses Park – Serdar Koçak – Anadolu Üniversitesi
  • Tahrik ve Tahrip – Metin Vatansever – Anadolu Üniversitesi
  • Uyanış – Mervenur Ülcan / Güneş Göçmen – Anadolu Üniversitesi

AKDENİZLİ KISA FİLMCİLERİN BULUŞMA NOKTASI

Adana Büyükşehir Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, festivali Akdenizli kısa filmcilerin buluşma noktası haline getiren geleneksel Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na ise İspanya, Türkiye, Fransa, İsrail, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz, Suriye, Ürdün, Slovenya, Lübnan ve Kosova gibi ülkelerden yaklaşık 500 eserin başvurduğunu ifade etti.

Yarışmanın jürisinde Bulgaristan’dan Zlatina Rousseva, Yunanistan’dan Patrice Vivancos, Belçika’dan Eric ledune, ve Sırbistan’dan Miroljub Vučković ve Türkiye’den Sevin Okyay görev yapacak.

Kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında toplam 61 filmin yeralacağı yarışmada, her dalda en iyi film seçilen eser, 10.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.

Kurmaca Dalı

  • Water And Graves – Ersin Shamli – Kosova
  • About Ndugu – David Munoz – İspanya
  • Son Kuşlar – Ahmet Ferah – Türkiye
  • Tooth Of Hope – Nizar Sfair – Lübnan
  • It’s Not a Cowboy Movie – Benjamin Parent – Fransa
  • Auschwitz On My Mind – Assaf Machnes – İsrail
  • Boşluk – Onur Güler – Türkiye
  • Studio Beirut – Mokhtar Beyrouth – Lübnan
  • Chamomile – Neritan Zinxhiria – Yunanistan
  • Rodri – Franco Lolli – Fransa
  • La Cicatriz – Jose Manuel Cacereno – İspanya
  • Asya – Mizgin Müjde Arslan – Türkiye
  • Ephemeral – Diego Modino – İspanya
  • Ardıl – Semih Korhan Güner – Türkiye
  • Inertial Love – Jose Esteban Alenda / Cesar Esteban Alenda – İspanya
  • Typist – Sergey Vlasov – İsrail
  • Extension – Chantal El Haber – Lübnan
  • Yaşam Merkezi – Ömer Günüvar – Türkiye
  • Little Darling – Igor Mirkovic – Hırvatistan
  • Gypsy – David Bonneville – Portekiz
  • Patika – Onur Yağız – Türkiye
  • Bandits – Antoine Giorgini – Fransa
  • Al Kalb – Fares Cachoux – Suriye
  • Çaput – Şenol Çöm – Türkiye
  • 45 Degrees – Georgis Grigorakis – Yunanistan
  • Bue Sabi – Patricia Vidal Delgado – Portekiz
  • Jacobo – David Del Aguila – İspanya
  • Küçük Pencereli Evler – Bülent Öztürk – Türkiye
  • Espana Is Different – Salvador Guerra – İspanya
  • Departures – Wissam Tanios – Lübnan
  • Voice Over – Martin Rosete – İspanya
  • I Offered You Pleasure – Farah Shaer – Lübnan

Belgesel Dalı

  • Pedallar ve Topuklar – Sevda Doğan – Türkiye
  • Stand Along Zone – Zhenqian Huang – Fransa
  • Out Of Darkness – Sonie Habib – Lübnan
  • Buenos Dias Resistencia – Adrian Orr. – İspanya
  • Ankara’nın Güneydoğusu – Erhun Altun – Türkiye
  • Faces – Said Najmi – Ürdün
  • Spina Bifida – Kazım Yılancı – Türkiye

Deneysel Dalı

  • The Devil – Jean-Gabriel Periot – Fransa
  • Natür Morg – Bilgi Diren Güneş – Türkiye
  • Despertar – Maria Cifuentes Caruncho – Fransa
  • Phone Call From Cairo – Yiotis Vrantzas – Yunanistan
  • Net 17950 – Özden Demir – Türkiye
  • How Are You? – Dror Shohet – İsrail
  • Forever – Pedero Resende – Portekiz
  • Shunpo – Steven Briand – Fransa
  • Seeds – Shahar Marcus – İsrail
  • Yeniden Doğmak – Efe Conker – Türkiye

Canlandırma Dalı

  • Out From The Deep – Katrin Novakovic – Hırvatistan
  • Tornistan – Ayce Kartal – Türkiye
  • Fading Note – Hani Dombe – İsrail
  • Eight-Minute Deadline – Zina Papadopoulou / Petros Papadopoulos – Yunanistan
  • Louchebem – Théo Girettes / Fabien Masson / Stéphanie Grard / Boris Laprade – Fransa
  • İçine Kaçan Kız – Işık Dikmen – Türkiye
  • Origami – Joanne Smithies/ Eric De Melo Bueno/ Michael Moreno/ Hugo Bailly Desmarchelier/ Camille Turon – Fransa
  • Boles – Spela Cadez – Slovenia
  • The Tortoise – Luis Da Matta Almeida / Pedro Lino – Portekiz
  • Fado Of A Grown Man – Pedro Brito – Portekiz
  • Gülçin – Nazlı Eda Noyan – Türkiye
  • Bajo La Almohada – Isabel Herguera – İspanya

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir