Top 10: En İyi Korku Dizileri

Liste yapmayı hep sevmişimdir. Lisede bir liste defterim vardı. Sevdiğim film, dizi, müzik, kitap ne varsa listelerdim. İlk internet Türkiye’ye geldiğinde Yahoo’ya girip aradığım ilk şeyler listeler olmuştu. Başkalarının listelerinde keşfetmediğim şeyler olabilir miydi acaba? İşte bu nedenle belki görmediğiniz, kaçırdığınız ya da yorumumu merak ettiğiniz listeleri yazmaya çalışıyorum.

en iyi korku dizi

Bu ara korku dizileri moda oldu. The Walking Dead, American Horror Story gibi diziler korku türünde iz bırakacak gibi duruyor. Bunların yanında uzun süredir yayında olan Supernatural, True Blood gibi diziler de devam ediyor.

Peki, her şey nasıl başladı? Televizyon tarihinde korku dizilerinin en önemlileri nelerdir? İşte bu sorulara cevap bulmak için yayınlanıp bitmiş, miadını doldurmuş ama hala söyleyecek şeyleri olan dizileri bir araya getirecek bir liste yapmak istedim.

Sevdiğim korku/gerilim dizilerini listeledikçe de şunu anladım ki korku antolojisi bu türde önem arz ediyor. Zaten korku kısalarını severiz. Dizilerde de uzun soluklu aynı karakterlerin başından geçecek hikâyeler yerine her hafta yeni bir şeyler sunan hikâyeler sanırım daha çok tutmuş. Zaten zor olan gerilimi yukarıda tutmaktan böylece yapımcılar kısa hikâyeler ile kurtulmayı başarmışlar. Listeye girebilecek Buffy the Vampire Slayer’ından Kolchak: The Night Stalker’ına daha birçok eser var aslında. Şimdiden “Onu niye almadın?”, “Bunu niye listeye sokmadın?” diyecek arkadaşlara buradan selam ederim.

1.Masters of Horror (2005-2007)

Dario Argento, John Carpenter, Takashi Miike, John Landis gibi taptığımız korku filmlerinin unutulmaz yönetmenlerinin birer saatlik kısalarından oluşan iki sezonluk dizi her bölümde aynı çıtayı tutturamasa da Korku filmi literatürüne yeni hikâyeler katmayı bilmiştir. Serinin en büyük eleştirisi bu inişli çıkışlı bölümleri olsa da iyi bölümleri gerçekten çok iyidir diğerleri için ise ancak vasat üstü diyebiliriz ki yönetmenleri düşününce onu bile demek biraz zor gelir. Benim favorilerimi soracak olursanız Miike’nin Imprint’i ve Carpenter’ın Cigarette Burns’ünü tek geçerim. Senede iki üç kere bu bölümleri tekrar tekrar seyrettiğimi söylemem sanırım diziye olan hayranlığımı yeterince açıklayacaktır.

2.Tales From the Crypt (1989-96)

Russell Mulcahy, Robert Zemeckis, Richard Donner, Tom Holland, Kevin Yagher, Walter Hill, Gilbert Adler gibi isimlerin yönettiği yine kısa film tadında her hafta farklı hikâye örgüsü ile adından söz etmemiz gereken bir başka yapım ise Tales From the Crypt’tir. Bir zombi mezar bekçisinin ağzından dinlediğimiz tüyler ürpertici hikâyelerin kaynağı ellili yıllarda yayınlanan aynı adlı çizgi romandandır.

3.The Twilight Zone (1959-1964)

Rod Serling’in yaratıcısı olduğu seri orijinal 5 sezonu dışında seksenlerde ve doksanlarda da tekrar tekrar çekilmiştir. Ülkemizde de seksenler çocuklarını avucuna almış olan Alacakaranlık Kuşağı adıyla yayınlanan seri her bölümde farklı ürpertici hikâyeleri ile kült olmayı başarmıştır. McCarthyism ve savaş karşıtı söylemini içindeki hikâyelere yedirmeyi bilen dizi karanlık tonundan taviz vermeyen fantastik kurgusu ile zamanının ötesinde büyük bir iş çıkarmıştır.

4. The X-Files (1993-2002)

Chris Carter’ın yaratıcısı olduğu The X-Files dizi sektörünü ciddiye almamızı sağlayan ilk örnek olması bakımından önemlidir. Başarısından sonra yapımcılar burada da kaliteli işler yapılıp para kazanılabileceğini anladılar. Uzun soluklu dizi iki FBI ajanı Şüpheci Mulder ve Mantıklı Scully’nin doğaüstü olayları araştırmasını anlatır. Düşünecek olursak katıksız bir korku dizisi demek güçtür ama hem korku türüne hem de bilim kurguya yakınlığı ile dizi bu listede olmayı sonuna kadar hak ediyor. İki sinema filmi ile başarısını taçlandıran dizi dünya çapında fanlarını gerek dizi finali ile gerekse ikinci filmdeki ipe sapa gelmez konusu ile de üzmüş olduğunu unutmamak gerekir. Yine de bize yaşattığı onca mutlu ve gerilim dolu dakika için kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

5.Twin Peaks (1989-90)

David Lynch en karanlık hikâyelerini anlattığı İkiz Tepeler ile televizyona aptal kutusu diyenlerin kafasına adeta balyoz indirmiştir. İki sezon süren ve sinema filmi de çekilen yapım, tüyler ürpertici hikâyesi, cücelerden, genelevden, seri katillerden, rüyalardan beslenen sahneleri ile kafa karıştırıcı Lynch filmografisinin önemli ayaklarından birini oluşturur.

6. Riget-The Kingdom (1994-1997)

Lars von Trier’in iki sezonluk mini serisi toplam 8 bölümden oluşuyor. Danimarka TV’si için çekilen yapım hem yönetmenin ünü hem de ilginç olay örgüsü ile bir anda dünya çapında bir kült olur. Ülkemizde Cnbc-e’nin ilk yıllarında yayınlanan Krallık, aynı adlı hastanede geçen olayları konu alıyor. Her karakter birbirinden ilginç, her bölüm ayrı bir mücevherdir. Yapım o kadar büyük bir kült oldu ki ilerleyen yıllarda Stephen King’in prodüktörlüğünde bir de Amerikan versiyonu çekildi. Tabi ki orijinalinin tadını yakalayamadı.

7. Tales From the Darkside (1983-88)

George Romero’nun CreepShow’daki başarısı üzerine kendisine verilen görev bir korku antolojisi dizisiydi. Aslında Creepshow’un devamı niteliğinde olacak bu seri ismin Warner’ın elinde olmasından dolayı Tales From the Darkside olarak ekranlara geldi. Uzun soluklu dizi otuzar dakikalık bölümleri ile seyirciyi kendine çekmeyi başardı.

8.Alfred Hitchcock Presents (1955-1962)

Twilight Zone öncesi TV seyircisine gerilimi tattıran en önemli yapım tabii ki çağın en büyük yönetmeni Hitchcock’un birbirinden ayrı çeşitli gerilim hikâyeleri ile bezediği yapımıdır. Bölümlerin çok azını kendisi çekmiş olsa da dizinin başında ve sonunda çıkarak anlatması ile hayranlarını eğlendirmeyi bilmiştir. İsminin gücü ile de birçok sinema yıldızını belki de ilk kez televizyon seyircisi ile tanıştırmayı başarmıştır. Düşünün ki ellilerde sinemaya gitmek tam bir lüks iken kısıtlı televizyon yayını sırasında evinizde Steve McQueen gibi bir yıldızı seyretmenin zevkini yaşıyorsunuz.

9. Freddy’s Nightmares (1988-1990)

Freddy sevgisi bitmez teen-slashercılarda. İlkokul çağlarımızda tanışmıştık daha onun dehşeti ile. Uzun yıllar da rüyalarımıza konuk oldu. Ancak tabi bu eğlence sadece sinemada da kalmamalıydı. Freddy’nin kendinin sunduğu bölümleri ile ülkemizde de Star’ın yayınladığı Freddy’nin kâbusları gece uykudan önce gerilmemiz için en güzel yoldu. Springwood Ohio’da geçen hikâyeler Tobe Hooper, Mick Garris gibi yönetmenlerin elinden çıkarken Brad Pitt gibi oyuncuları da bizlerle tanıştırmıştı.

10. The Hitchhiker (1983-91)

Otostopçu’nun yine bizim kuşak için yeri başkadır. Yer yer cinselliğin, yer yer dehşetin, gore’un ön planda olduğu bölümleri adından söz ettirmiştir. Otostopçumuz kameraya o bölümdeki karakterleri anlatarak hikâye başlar ve genelde sürpriz bir sonla noktalanır.

3 yorum

  1. Harika bir liste olmuş. Supernatural ve American Horror Story’nin de adı zaten en başta geçmiş. Yalnız listede unutulan bir dizi var ki hatırlatmak istedim: Twilight Zone (Alacakaranlık Kuşağı).

  2. Sevgili Metin, listenin 3 numarasına bakarsan unutulduğunu zannettiğin Twilight Zone (Alacakaranlık Kuşağı) ile karşılaşacaksın.

  3. Söz konusu korku dizileri olunca Millennium, Masters of Horror’un 3. sezonu niteliğindeki Fear Itself, Kingdom’un Stephen King versiyonu ve Something Is Out There’in de adlarını anmak yerinde olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>