Astro Boy (2009)

Manga ve animenin tanrısı sayılan Tezuka Osamu’nun 1951 yılında çizdiği ve 1963’de TV için bir dizi haline dönüştürülen kült karakter, replika insan Astro Boy, Imagi Animasyon stüdyolarının elinde uzun metrajlı bir animasyona dönüşüyor.

1928’de doğan ve 1989 yılında hayata gözlerini yuman, aslen bir tıp doktoru olan Japon sanatçı Tezuka Osamu, manga ve anime için gerçek anlamda başlatıcı ve türle ilgili karakteristiği oluşturan isimdir. Örneğin yine bir Osamu yaratımı olan Heidi ve tüm animelerde gördüğümüz o koca koca gözlerin sorumlusu işte bu büyük ustadır. Ölümünden yıllar sonra bile arkasında bıraktıklarıyla bu işe hevesli binlerce insanı yetiştirmeye devam etmektedir. Hayatı ve yapıtları mangalaştırılarak Japonya’da okunması zorunlu eserler arasına sokulmuştur. Kendisi ayrıca politik bir figürdür. Astro Boy dahil tüm eserlerinde özellikle kast sistemine ve sınıf çatışmasına getirdiği eleştiriler etkileyicidir. Ayrıca yapıtlarıyla verdiği ilham popüler kültürü önemli ölçüde etkilemiştir. Ustanın önemli işlerinden biri olan Kimba the White Lion olmasaydı bir Aslan Kıral’dan da bahsetmek mümkün olamayabilirdi.

Yeni seyirci Türkiye’de çok popüler olmadığından sebeple, Astro Boy kültünün tarihçesine ve gelişimine hakim olmayabilir ve bu yüzden filmi A.I, Wall-E ya da başka pek çok filmden aşırılmış fikirlerle dolu sanabilir. Bu daha önce Aslan Kıral’dan hemen sonra Türk TV kanallarında gösterilmiş olan Kimba’nın başına da gelmişti. Orijinal fikirlerle taklitlerinden sonra karşılaşmış olmakta Türkiye’nin kültür araçlarının bir günahı sanırım.

Tüm dünyada bilinen ve milyonlarca fanı olan ve anime kültürü açısından da çok önemli olan bu Cyborg veledin maceralarının modern animasyon teknikleri uzun metrajlı bir sinema filmine dönüşmesi de kaçınılmazdı elbette. Hatta epey gecikmiş bir iş olduğunu bile söyleyebilirim. Neyse ki Astro Boy kendi yarattığı dağın altında kalıp ezilen bir iş değil.

Beyazperde’deki ilk ciddi sınavını bir kaç yıl önce gösterilen Ninja kaplumbağalar animasyonu TMNT ile vermiş olan Japon İmagi stüdyosu Astro Boy ile Pixar kalitesinde bir işe imza atmış… Bu stüdyodan çok yakında müthiş animeler geleceğinden eminim, yeter ki ülkemizde gösterilsin. Yine Fare Şehri animasyonu ile epey hayran kazanmış yönetmen David Bower aynı heyecan ve aksiyonu Astro Boy’a taşımayı başarmış.

Sinema önemli bir manipülasyon aracıdır. her fırsat bulduğunda sömürür ve yönlendirir. Eğer Fireproof ve The Book of Eli gibi propagandist yapımları saymazsak, Astro Boy son yıllarda izlediğim yapımlar için manüpülasyon merakı en çok olan yapım. Sınıf mücadelesi, tür ayrımcılığı, politik ve askeri gücün kötüye kullanımı, kamuyou oluşturmak, küresel kirlilik, nükleer riskler pek çok konuda olumlu anlamda yönlendirme yapan filmin bu konularda söyleyeceği sözler bir noktadan ittibaren yerini muhteşem bir görselliğe ve yıkım gösterisine bırakıyor ki bir an kendimi bir Godzilla animesi izler gibi hissettim. Tabi bu kadar eğlenceli olduğu sürece bundan bir şikayetim yok.

Astro Boy, ülkemizde Ghost in the Shell’den öncesinin pek bilinmediği manga ve anime dünyasının temel ögelerinden biri ve çok eğlenceli bir seyirlik. Eğer hala izlemediyseniz, izleme listenize almanız gereken animasyonlardan biri…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir