Bir İntihal Daha Var: O da Ejder Kapanı mı Dersin!

Site mailimize düşen ilginç, ilginç olduğu kadar da ciddi bir iddia sebebiyle yayın akışımızda kısa bir değişiklik yapıyoruz. Eğer aşağıda yazılanlar gerçekse ortada ciddi bir mağduriyet var. Uğur Yücel sevdiğim bir sinemacıdır, umarım Ejder Kapanı özelinde olduğu iddia edilen intihalin araştırmasını ve gereğini yapar. İlgili basın duyurusunu kelimesine dokunmadan yayınlıyoruz:

http://www.liferollercoaster.com/wp-content/uploads/robber.gif

EJDER KAPANI: “ROMANIMI ÇALIP FİLM YAPTILAR”

“Uysal Cinayetler” romanımın konusu benden izinsiz alınıp senaryolaştırılarak Ejder Kapanı adıyla filme çekilmiştir. Erol Avcı’nın yapımcılığında, Uğur Yücel’in yönettiği ve senaryosunu Kubilay Tat’ın yazdığı(!) Ejder Kapanı adlı filmde tıpkı benim romanımda olduğu gibi aftan yararlanarak dışarı çıkmış suçluları öldürerek kendince adaleti sağlamaya çalışan ve kız kardeşi bir sübyancı tarafından tecavüze uğramış bir seri katil bulunmaktadır. Gene tıpkı benim romanımdaki gibi travmatik kişiliğe sahip iki dedektif tarafından olay araştırılmakta, hatta ana polis karakteri tıpkı benim romanımdaki gibi yetimhanede büyümüş yalnız bir kişiliktir.

Konu ile ilgili yapımcıyı arayıp bilgi almak istediğimde sadece senaristin bana geri dönüşü oldu ve telefonda bir saatten fazla yemin billah ederek romanımı hiç okumadığını ifade etmeye çalıştı ama bu kadar benzerliğin(!) nasıl oluştuğuna dair somut bir açıklama yapamadı.

Kendisi senaryoyu 2006 tarihinde yazdığını belirttiyse de benim romanım 2004’te Can ve Gendaş yayınevlerine yayımlanması talebiyle tarafımdan yollanmış ama olumlu yanıt alamamıştı. O tarihten bu yana romanı mail yoluyla sayısız insana okumaları için yolladığım gibi geçen sene de www.yersizyurtsuz.com adlı e-kitap sitesinden yayımlattım.

Pazartesi gününden itibaren bu konudaki hukuki işlemlerin avukatım aracılığıyla başlatılacağını kamuoyuna duyururum.

Saygılarımla

Serkan Engin

Not: İddialarımı kanıtlayacak benzerlikleri görmek isteyenler www.yersizyurtsuz.com adresinden UYSAL CİNAYETLER adlı romanıma  ulaşabilirler.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

4 Yorumlar

  1. kesin orjinal cinayetlerde uysal cinayetlerden çalıntıdır. aman dikkat edelim ortada çalınmaya müsait bi roman var.!

  2. hersey olabilir ancak ben ejder kapanının hikayesini ilk okuduğumda direkt Mel Gibson’un cehennem silahını hatırladım.

  3. Masis Üşenmez

    Mahkemenin sonucunu beklemek lazım. İnternete koyduğumuz herhangi bir yazının her zaman intihal yapılma olasılığı var ama benzer bir konu olarak da görülebilir. Ben de böyle bir hikaye yazmış olabilirim rahatlıkla. Yani şu an kafamızdan geçen bir hikayenin daha önce yazılmadığını nereden bilebilir ya da nasıla raştırabiliriz ki?

  4. Bu arkadaş bu maili herkese atmış anlaşılan. Bize de gelmişti ama Türkçe karakter sorunu yüzünden okunabilirliği yoktu. Sizin sayenizde okumuş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: