Death Note Sonunda Yönetmenini Buldu!

Hollywood, kült mangayı sinemaya aktarmaya kararlı…

Her ne kadar ülkesi Japonya’da 2’si mangaya sadık olmak üzere 3 farklı uyarlaması çekilse de, Shinigamiler (Ölüm Melekleri) Hollywood’a sıçramaya kararlı… Özgün çizimleri, derinlikli karakterleri ve sürükleyici hikâyesiyle anime/manga dünyasının başyapıtı ilan etmenin bile kendisini tarif edemeyeceği kült yapım Death Note sonunda ABD’de de uyarlanacak. Light Yagami ve Dedektif L’in dünyalar üstü bir satranç müsabakasını andıran kovalamacaları bu sefer okyanus ötesinde, Warner Bros. tarafından sinemaya uyarlanacak. Stüdyo yönetmenini buldu, hatta imzalar bile atıldı.

‘Kiss Kiss Bang Bang’ ile ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştiren ve daha çok ‘Cehennem Silahı’ serisinin senaristi olarak tanınan Shane Black, ABD’de yaklaşık bir düzine yapım firmasının ilgilendiği ‘Death Note’ uyarlamasını yönetecek olan şanslı isim oldu. İyi polis – kötü polis temalı klasik Hollywood aksiyon komedilerine pek benzemeyen zekice kurgulanmış senaryosuyla manganın fanlarını endişelendiren bu haber, Hollywood’un bir başka efsaneyi daha ruhsuz bırakacağı yönünde.

‘Death Note’ severleri ne kadar rahatlatır bilinmez ama, uyarlama senaryonun Black tarafından değil, Anthony Bagarozzi ve Charles Mondry tarafından yazıldığını söyleyelim. İkilinin yazdıkları Doc Savage isimli yine bir çizgi-roman uyarlaması daha var, onu da yine Shane Black’in yönetmesi bekleniyor.

Ülkesinde büyük paralar harcanarak, en ince ayrıntısına kadar planlanarak ve mangaya sadık kalınarak hayata geçirilen 3 uyarlamasının da manganın ve animenin yerini tutamadığı göz önüne alındığında, Death Note, Hollywood tarafından yerle bir edilmeden önce okunması/izlenmesi, eğer izlendiyse tekrar edilmesi gereken önemli bir yapım…

Kaynak: http://www.beyazperde.com/haber/16440/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Çocukluğu Samsun'da eniştesinin müdürü olduğu sinemada film izleyerek, film parçalarına oyuncak merceğinde bakarak geçti. 2005 yılının sonunda "Öteki Sinema" yı kurdu. Beyazperde, Cinedergi ve Medyaradar'da yazıyor. Motor, yelken ve fotoğraf tutkunu... Film izlemeyi ve filmler hakkında yazmayı herşeyden daha çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir