Hindistan’a Hoşgeldiniz: Dünyanızı Sarsacak 10 Film!

Yazan: 09 Şubat 2011  
Kategori: Özel Dosyalar

Bir kaç yıldan beri bir sır saklıyorum: bazı haftasonlari, hiçbir arkadaşıma haber vermeden, tek başıma Londra’nın daha tenha bölgelerindeki bazı sinemalarda arka arkaya filmler seyretmekteyim. Yok, sandığınız gibi bu filmler ‘İki Film Birden’ tadında erotizmin güzide örneklerinden değil – bunlar Hint filmleri!

Öteki Sinema için yazan: Evrim Ersoy

Genelde en az 2, bazen 3 hatta 3,5 oldu olacak 4 saat bile olabilen bu inanılmaz filmler silsilesi insana hangi boyutta olduğunu unutturacak kadar dâhice… Tabii aralarında size hayattan bezdirecek kadar kotu olanlarda var. Misal, yaklaşık 2-3 ay önce Bollywood’un ‘Stepmom’ isimli filmin remake’ini seyrettim – o 3 saat bana 10 saat gibi geldi, bu kadar sığ ve kotu bir filmi uzun zamandır seyretmemiştim. Ama yine de bu kadar yabancı ama aynı zamanda yakın bir sinemayı yavaş yavaş keşfetmek de cabası…

Burada öncelikle bir açıklama getirmek istiyorum – Hindistan’dan gelen her film bollywood değildir! Bu yanlış anlaşılma oldukça çok oluyor – Bollywod sadece ve sadece Mumbai, Mahastra’da ki film endüstrisine ait filmleri içine alır. Daha değişik etnik bölgelerden çıkan filmler sırası ile Tamil, Telugu, Punjabi, Bengali sinemaları olarak ayrılır hatta bunların da takma isimleri vardır: Telugu filmleri ‘Tollywood’ filmleridir, Tamil filmleri ‘Kollywood’ olarak bilinir – bu filmlerin hepsine ‘Bollywood’ demek yanlış kaçar o yüzden önce bunu düzeltelim istedim.

Bollywood genelde daha büyük bütçenin evidir, Tamil sineması ise ‘Masala Movies’ denilen block busterlara yönelir. Hatta çok para kazanan Tamil filmleri ya Hindi diline dublaj yapılır ve tekrar piyasaya sürülür ya da Bollywood’da yeniden yapılır – hatta bazen Bollywood ve Kollywood filmleri aynı anda aynı setlerde çekilir – bazı aktörler her iki filmde de oynarken, diğer aktörler şöhretlerine göre ya Bollywood ya da Kollywood versiyonunda oynar.

Aslında Hint sinemasının ve bu bölgesel değişiklerin tarihçesi çok ilginç ve karmaşıktır. Ama bu yazıda buna girersek elimize bir Üniversite tezi çıkar. Ben sadece sizlere bu sinemaları keşfetmenizi sağlayacak on film tanıtacağım – bu filmler bizim bildiğimiz kapsamda ‘iyi’ filmler olmayabilir – bir Hint filminin temposuna alışmak daha batili bir seyirciye ilk etapta çok zor gelebilir; o yüzden düşünce tarzını sizlere hafifçe anlatmak istiyorum – böylece inşallah yarıda kapatmazsınız bu filmleri.

Öncelikle Hindistan’da sinemalarda insanlar konuşur, dışarı çıkar, alkışlar, içeri girer – filmin uzunluğu da bazı sahnelerde insanların dikkati dağılsa bile hiçbir şeyi kaçırmamaları içindir. Ayrıca her Hint filminde bir film arası bulunur ve bu film arası filmin içine inşa edilmiştir – yani DVD’de seyrederken bile ekranda ‘INTERMISSION’ yazısı çıkar.
2000 yılına kadar Hint filmlerinde senaryo bölük borcuk yazılır – ortada bir fikir vardır ve bu fikrin etrafına sahneler yazılır – bir senaryo’da bir sürü insan çalışabilir ve eğer bir film daha parça parça gözüküyorsa bu o filmde ne kadar yazarın çalıştığının kanıtıdır. Tabii simdi senaryolar daha toplu bir hale gelmiştir.

Yine eskiye dayanan bir kural hiç bir filmin son sahnesinin çok önemli bir olaya göstermemesidir: çünkü Hint seyircisi son sahnede sinemayı terk eder kalabalığa kalmamak için. Genelde son sahne ya bir catch-up ya da bir şarkı olmalıdır ki seyirci filmin ana konusundan bir şey kaçırmasın diye: her ne kadar bu kural artik çok az kullanılsa da eski filmler için bilinmesi gereken bir kuraldır.

Hint filmlerini izlemeden önce Hint kültürü ile ilgili biraz okumanızı tavsiye ederim – eğer fazla bir bilginiz yoksa eminim ki birazcık temel bu filmleri daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Simdi geçelim listemize: bu 10 film ne en iyidir, ne mutlaka’dır ama bana göre hepsi de izlenmesi gereken, popüler Hint sineması adına ufkunuzu açacak filmlerdir.

1) ENDHIRAN: Endhiran şimdiye kadar gelmiş geçmiş en başarılı Tamil filmidir. Bir bilimkurgu olması filmi daha da cazip kılar. Superstar Rajini (gerçek ismi Rajinikanth) bir Tamil yıldızıdır ve ismi geçince akan sular durur – şöyle ki Mumbai’de ilk matine sabah 4.30’dadır ve 6 hafta boyunca kapalı gişe oynar. Londra’ da 3 hafta her seans önceden satılmıştır ve bendeniz filmi sinemada göremem. Amerika’da Dallas’ta bile her seans en az iki hafta kapalı gişe oynar – biletler önceden satılır. Rajini ekranda ilk çıktığı zaman seyirci odayı konfetiye boğar – salonlar yıkılır.

Endhiran ana fikrini ‘I Robot’ dan alır ama bu Hollywood film konseptini öyle bir masal haline getirir ki şaşırıp, imrenmemek elde değildir. Rajini hem robotu, hem de robotu yapan bilim adamını oynar. Ayrıca filmde Tamil ahlak anlayışına dair çok korkunç sahneler de vardır: Robot yanan bir binadan bir kızı kurtarır, kız banyoda olduğu için çıplaktır. Çıplak kızı dışarı çıkarınca her yer birbirine geçer, kızın annesi niye böyle bir şey yaptığını robot’a sorup onu kötülerken gazeteciler kızın fotoğrafını çekmeye çalışır! Kız utanç içinde koşar, yola bakamadığı için kendini bir arabanın önünde bulur ve ölür! Tollywood’da çıplaklık kadar büyük bir suç yoktur!

Her ne kadar böyle bir sahne insanı çok rahatsız etse de filmin geri kalanı mutlaka izlenmelidir – özellikle Robot’un kafasında (hatta içinde diyelim) bir dans sahnesi uzun süre akıllardan çıkmayacak deliliktedir (Eğer Space Channel 5 oynamışlığınız varsa ne demek istediğimi anlarsınız.

2) ZINDA: Bu film için çok şey yazmayacağım – sadece üç küçük kelime: OLDBOY’un Bollywood Remake’i. Nefesiniz kesildi mi? Çok güzel. OLDBOY ne kadar iyi bir filmse ZINDA da o kadar vasat – ama bir kere mutlaka izlemelisiniz, ozellikle o muhteşem OLDBOY sonunu ne hale getirdiklerin görmek için:

3) SHOLAY: Bollywood’un en ünlü filmi! Amitabh Bachchan’in kariyerindeki ilk basamak! Bir Hint Western’i! Mutlaka sansür edilmemiş versiyonunu bir yerlerden edinip bu muhteşem filmi seyredin!

4) ALLUDA MAJAKA: Hiçbir şey demiyorum.

5) TASHAN: Bollywood’un en unlu 4 aktörünü bir araya getirice bu uç aksiyon filmi her ne kadar zamanında batmış da olsa – benim çok hoşuma giden filmlerden biridir. Özellikle şarkıları gayet güzel ve son aksiyon sahnesi akıllara zarardır!

6) AB TAK CHHAPPAN: Ram Gopal Varma, Bollywood’un en ünlü yönetmenlerinden biridir – kendisi Tamil kökenli olup, hem Tamil hem de Bollywood sinemasında çalışmış ve Hint sinemasının en büyük gangster/polisiye hitlerini yapmıştır – her ne kadar son 3-4 yıldır filmlerinin hepsi batsa da bu sene 5.5 saatlik bir Hint gangster filmi ile geri dönüş yapmış, basari sağlamıştır. Ab Tak Chhappan’i en iyi söyle anlatabiliriz: Once Upon A Time In Mumbai Starring Dirty Harry. Bu da fragmanı:

7) GHAJINI: Bollywood usulü Memento: mükemmel sonu çıkar, zoraki bir aşk hikayesi koy, süper vahşi dövüş sahneleri ekle, kahramana bir kaç gereksiz şarkı ver – sonuç: Ghajini!

8) KURUVI: Tamil megastar Vijay de başka bir fenomen – her sene en az iki üç film çeken bu adam her filminde komedi, aksiyon ve romantizmi bir araya getirip inanılmaz eğlenceli ve bir o kadar da hiçbir şeye benzemeyen filmler çekiyor – KURUVI’nin aslında bir özelliği yok – herhangi bir Vijay filmi de izlenebilir – ben sadece KURUVI’yi yakin zamanda seyrettiğim ve beğendiğim için buraya koydum:

9) YAADOON KI BARAAT: Yine çok söze fazla gerek olmadığını düşünüyorum – eğer 60 yılları, 70 yılları, hippileri, psychedelic funky diskoları, deli dansları, mükemmel müzikleri hep Hollywood’un malı zannediyorsanız, YANILIYORSUNUZ. Ve aşağıdaki klibi izledikten sonra mutlaka bu filmi görmek istemiyorsanız sanırım çok ciddi sorunlarınız var:

10) KHAKEE: Belki kendisi son sırada olabilir ama kimse KHAKEE’nin diğerlerinden daha az değeri olduğunu zannetmesin. Bollywood’un en ünlü üç ismi Amitab Bachchan, Akshay Kumar ve Tusshar Kapoor, Atul Kurkani tarafından oynanan teröristi Chandangargh’dan Mumbai’ye götürmek ile görevlendirilir. Ama Atul Kurkani’nin terörist organizasyonu onu ele geçirmek ister ve bu iş için eski polis görevlisi olan Ajay Devgan’i görevlendirir.

Her ne kadar konu klasik ve klişe gibi dursa da bu film inanılmaz yerlere gider: gerek aksiyon olsun, gerek oyunculuk bu filmi Hint sinemasının klasikleri arasına rahat, rahat sokar. Mutlaka izleyin!

Daha aslında yazılacak o kadar film var ki – şimdilik bu liste ile başlayalım eğer istek olursa bir liste daha yapar ve mesela Amitabh Bachchan’in oynadığı Man Of Fire’in yeniden cevrimi olan Ek Ajnabee gibi filmleri ele alırız.

Online plakçınız: Ses Kitabı

Yorumlar

"Hindistan’a Hoşgeldiniz: Dünyanızı Sarsacak 10 Film!" için 30 yorum

 1. ifestionas tarafından 09 Şubat 2011 22:40 tarihinde 

  cok guzel bir inceleme olmus evrim ,hint sinemasi merak ettigim bir sinema .

 2. Fatih YÜRÜR tarafından 09 Şubat 2011 22:58 tarihinde 

  Nasıl oldu anlayamadık ama Endirhan bir Youtube hiti olup çıktı başımıza…Onun popülaritesini “tüm zamanların en iyi aksiyon sahnesi” adı altında paylaşılmış olmasına borçlu olduğunu düşünebilirdik fakat Endirhan 3D Max ve After Effects gibi programlarla, babasının silahını bulmuş çocuk gibi oynayan bir ekibin ellerinde -belki garipseyeceksiniz ama- çok keyifli bir hal almış. Sanırım hayatımda hiç bir filme bu kadar sık “yuh” “çüş” “oha” nidalarını savurmamışımdır :)

 3. yerdil tarafından 10 Şubat 2011 13:54 tarihinde 

  Bir animasyon hayranı olarak,Hint yapımı bir de animasyon söyleyelim:ROMEO
  O da güzel bir yapım.Özellikle Hint kültürünü çok iyi empoze etmişler bu filmde.Danslar,sokaklardaki arabalar,şarkılar,giyim tarzları hiç göze batmadan size enjekte ediliyor (ya da çocuklara).Ben çok sevindim böyle bir film izlediğim için.Ama bir yandan da üzüldüm,bizim niye Hindistan’da bile izlenen bir animasyonumuz yok diye..
  Yoksa var mı!?

 4. Fatih YÜRÜR tarafından 10 Şubat 2011 17:53 tarihinde 

  Var…Ama kısa metraj olarak :) İlk aklıma gelen ve şu sıralar da epey popüler olan, Hezarfen’in methini duymuşsundur büyük ihtimalle de izlemişsindir ama şöyle de birşey var ki Roadside Romeo salt Hint sermayesi ile hayat bulmuş bir animasyon değil…Üstelik ardındaki güç de Slumdog Millionare’in etkisi diyebiliriz. Hezarfen’in de teknik ekibinin büyük bir kısmı yabancı…

  Aslında özellikle animasyon filmlerinde ülke kimliğinden bağımsız düşünmek de lazım ortaya çıkan işleri. Pixar’ın künyesindeki Amerikalı animatör, tasarımcıların büyük bir kısmı yabancı fakat onlar birer “Amerikan Animasyonu” kağıt üzerinde…

 5. yerdil tarafından 11 Şubat 2011 10:17 tarihinde 

  Ben zaten animasyon izlerken hiç bir kimlik yapıştırmam filme.Hani bir kitap okursun,ordaki kahramanlar sen olur,çevrendekiler olur,hiç onlara uyruk belirlemezsin ya;benim için animasyonlar da öyle.İzlerken filme doymuyorum.Her izlediğimde faklı bir ayrıntıyı yakalıyorum.Çünkü bu filmler milim milim işleniyor.Senin söylediğine gelince,gerçekten çok haklısın.Hatta bildiğim kadarıyla yurt dışında animasyonla uğraşan Türkler de var..Yorumun için teşekkürler..

 6. Utku Uluer tarafından 11 Şubat 2011 12:11 tarihinde 

  Eline sağlık devamını bekleriz :)

 7. Harkornen tarafından 11 Şubat 2011 18:13 tarihinde 

  Şans eseri, “ENDHIRAN”ın “Robot” ismiyle yayınlanmış aksiyon sahnelerinin kolajını izleyip mest oldum diyebilirim. Efekt olayı da gayet iyi duruyor.

 8. Can Evrenol tarafından 11 Şubat 2011 20:27 tarihinde 

  Harika bi yazı olmuş Evrim! Öteki’ye daha sık yazmanı ümit ediyoruz

 9. ÖMER tarafından 21 Mart 2011 17:21 tarihinde 

  faideli bir derleyip toparlama olmuş bu. âlâ âlâ…

 10. BERAT tarafından 22 Mart 2011 13:21 tarihinde 

  Endirhan dan sahneleri izledikten sonra yazdIğım şeyi yineleyeceğim bence dünya Çinlilerden çok Hintlilerden korkmalı..

 11. ceka39 tarafından 14 Mayıs 2011 01:28 tarihinde 

  Hintfilmi.com yöneticisi olaraktan hint filmleri hakkımda böyle bir yazı görmek beni sevindirdi. Güzel bir yazı olmuş ama film seçimleri daha iyi olabilirdi :D
  Herneyse konu hakkında birkaç şey de ben ekleyeyim. izleyecek kaliteli bollywood filmleri kalmayınca bende daha yerel sinemalara yönelmiştim. ilk olarak şuradaki klibi izledim(klipteki geneliayı masti filminden, siddharth’ı ise rang de basanti filminden tanıyordum.) Böylece Boys filmini izlemeye karar verdim ama pek iyi bir başlangıç olmadı. Çünkü ilkkez ingilizce altyazılı bir film izledim ve filmde klasik hint sinemasının dışındaydı. Biraz Tanrıkent(Cidade de Deus) filmini anımsattı. Herneyse daha sonra bu 2 oyuncunun bommarillu diye bir filmi olduğunu gördüm. Filmin imdb puanı o zaman 8.9 du (Şimdi 7.8 ama oy ortalamasını alınca 9.2 Yani imdb sadece sadık kullanıcılarının oyunu kabul ediyor :) Bu filmle birlikte benimde tollywood serüvenim başladı. Hatta bommarillu ve magadheera olmak üzere 2 tane tollywood filmi altyazısını türkçeleştirdim. Buradan indirebilirsiniz:
  http://www.turkcealtyazi.org/mov/0843326/bommarillu.html

  Bommarillu hint sinemasının my sassy girl’ü :)Onun kadar eğlenceli ve ondan daha anlamlı bir film. Hakkında bir yazı:
  http://www.meydansozluk.com/bak/bommarillu

  İzlediğim güzel filmlerden bazılarının isimleri:
  Telugu: Bommarillu, Happy Days, Magadheera, Athadu, Darling, Arya 2,Godavari vs…
  Tamil:Aayirathil Oruvan, Kaavalan, Kadhal Konden, Kadhalar Dhinam

  Hint sinemasına dil hi dil mein filmiyle merak sarmıştım. Dil hi dil mein filmi kadhalar dhinamın bollywood versiyonu :)

  Tollywoodda izlemediğim kaliteli fazla film kalmayınca kollywooda yöneldim. Henüz yeni başlamıştım kollywood filmlerine. Aayirathil Oruvan filmini izleyip çok beğenmiştim. 3-5 amerikan filmi konusunda ve hint sineması eğlencesinde çok güzel bir tamil filmi. tavsiye edebilirim :)

  Eğer sizin izleyip beğendiğiniz eğlenceli tamil ya da telugu filmleri varsa e-mail adresime mesaj atarsanız sevinirim :)

 12. ceka39 tarafından 14 Mayıs 2011 01:35 tarihinde 

  şuradaki klip derken linki unutmuşum :) http://www.youtube.com/watch?v=Sr1ao33RwoU

 13. n€hir 231 tarafından 05 Mart 2012 21:28 tarihinde 

  h€psi çok ii filml€r ama birbirind€n inanılmaz harika iki filmi atlamışsın hayatımda böyl€ filml€r izl€m€miştim 1. film 3 idiot 2.film is€ rang d€ basanti bu hint filml€rini nasıl atlamışsın hayatımda izl€diğim €n iyi filml€rdir

 14. murat03 tarafından 02 Mayıs 2012 15:57 tarihinde 

  hint sinemasına bende yeni başladım izlediğim filmler bollywooda tamile yada teluguya mı ait bilmiyorum ama my name is khan, 3 idiots, guzaarish, lagaan(vergi)yi izlememişseniz tavsiye ederim…

 15. Zehra tarafından 05 Temmuz 2012 20:50 tarihinde 

  Bence fanaa’yı da izleyin. Aamirkhan ve kajol’ın çok iyi bir filmi.

 16. Mr. Gonzo tarafından 06 Temmuz 2012 04:45 tarihinde 

  valla bana terso hint sinemasi

 17. ömür aydın tarafından 14 Ağustos 2012 18:38 tarihinde 

  bu filmlerin indirme linkleri mevcutmu acaba

 18. öcü tarafından 27 Ağustos 2012 18:14 tarihinde 

  ben yeni başladım hint filimleri izlemeye. bi kaç tane “bıyıklı polis” filmi izledim. komik aksiyon sahneleri olan konusuz ve saçma filmlerdi ama bi okadar da eğlenlei idi. izlerken çok aevk aldığımı söyliyebbilirim. önerebileceğiniz bu tarz filmler var mı? yada romatik komedi felanda olabilir.

 19. eliff tarafından 24 Kasım 2012 12:43 tarihinde 

  3 ıdıots(3aptal),fanaa(mahvolmuş aşk),ghajini,taare zameen par bu fılmler cok guzel kesinlikle izleyın:)hayran olucaksınz

 20. aysekız tarafından 07 Aralık 2012 12:50 tarihinde 

  “black” (siyah) simdiye kadar izlediğim en güzel hint filmi. izlerken ağlamayanı görmedim

 21. SUZİ tarafından 20 Aralık 2012 14:07 tarihinde 

  ya merak ettiğim bir film var adını bilmiyorum ben bulamadım.Üniversitede tanışan 2 genç aşık olur kızın babası sütçü çocuğun babası ise zengin bu ilşkiyi onaylamzlarlar.bunlar kaçıp başka yere giderler ancak çocuğun babası onları bulup kızı öldürmesi için kiralık katil tutar.Çocuk kiralık katili öldürür.Üniversitedekiler sayesinde kurtulurlar babasının önderdiği askerlerden de.

 22. varol tarafından 21 Ocak 2013 13:47 tarihinde 

  izledigim filmlerden kabhi kushi kabhi gham-jab we met-veer zara-jab tak hai-devdas-teri meri khani-rab nebana di jodi-dil wale dulhania le jayenge tavsiye edebileceklerim, memnun kalacagınız fılmlerden. fana my names khan 3 idiot black vs ızlemıssınız zaten yazmıslar. :)

 23. sedat tarafından 17 Şubat 2013 00:51 tarihinde 

  kesinilikle ve kesinlikle benim için aşk ön planda diyenler ghajini ve my name is khan ı dostluk ön planda diyenler 3 idiots u izlemeli .arkadaşlar öyle böyle değil hikayeler harika ya.slomdog milyoner de kesinlikle es geilemeyecek bir film. vaktiniz var sa bu yazdıklarımı mutlaka izleyen.şiddetle tavsiye ediyorum

 24. sevilay tarafından 27 Haziran 2013 21:07 tarihinde 

  fanaa kadar hiç bir film olamaz bence eniyi film fanaaa…

 25. warsangel tarafından 18 Temmuz 2013 05:19 tarihinde 

  konu iyi, hoş, güzel de liste çok kötü. şöyle söylüyebilirim ki 100′ü aşkın hint filmi izledim. izlemeye başlamadan önce genel anlamda filmleri araştırır, kaliteli yapımları izlemeye çalışırım. bu listedeki 10 filmden 7′sini ilk kez duyuyorum. aralarından kesinlikle izlenmesi gereken sadece ghajini var, gerisini izlemeseniz de olur. hint sinemasına merak saran varsa kesinlikle bu listeden başlamasın. bu filmlerden önce izlenebilecek 20 tane üst düzey film sayabilirim

 26. ayşe tarafından 15 Ağustos 2013 17:57 tarihinde 

  3 idiots hint filmlerine bakış açımı değiştirdi harika bi film..ardından my name is khan..fanaa,ghajini,taare zameen par,black,rang de basanti,veer zaara..kısacası aamir khan diyorum başka bişey demiyorum..:) ha bide shahrukh khan var..

 27. ilkeda tarafından 03 Eylül 2013 16:53 tarihinde 

  bazılarının konusu özellikle de dövüş sahneleri ne kadar saçma ve abartılı olsada bence bollywood filmleri hollywood u bine katlar…

 28. ilkeda tarafından 03 Eylül 2013 16:55 tarihinde 

  bu arada hint filmlerini izlememye eğer Amir Khan Shah Rukh Khan la başlamışsanız diğerlerinin ki pek tat vermese de izledikçe alışkanlık yapıyorlar bilesininz.ya tadında izleyin yada hiç izlemeyin..

 29. Ahmet Korkmaz tarafından 26 Ekim 2013 04:05 tarihinde 

  Don 2 ve Barfi de unutulmamalı…

 30. asiye tarafından 01 Kasım 2013 01:28 tarihinde 

  arkadaşım aarya 2 i izledin madem nereden izledin onu da yazsaydın ya da izlediğiniz filmleri nereden izlediğinizi yazında izleyelim


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!