Famous Monsters of Filmland Kapakları

Famous Monsters of Filmland dergisi ilk kez 1958’de Amerika’da yayımlanır. George Lucas, Steven Spielberg ve John Carpenter derginin sadık okurları arasında yer alırlar. Famous Monsters of Filmand’ın ünü kısa zamanda bütün dünyayı sarar. Efsanevi derginin yayıncılığını James Warren’ın üstlendiği derginin editörlüğünü ise, hiç büyümeyen kahraman, Forrest J. Ackerman yapar. Ackerman ve onun hayalleri efsanevi Famous Monsters dergisine hayat verir. Kendi dünyasını bir derginin sayfaları arasında kuran Ackerman, seneler boyunca bu müthiş dünyayı okurlarla paylaşır. Dergi ona, o da dergiye nefes olur. Famous Monsters’ın bu kadar ünlü olmasının altında yatan öncelikli neden de bu olur. Ackerman’ın yaptığı işe yüreğini cesurca koyması, Famous Monsters’ı seneler boyunca okurlarının gözde yayını yapar.

Giovanni Scognamillo, o yıllarda pek çok yabancı dergi için yaptığı gibi Famous Monsters’a da yazı yazmak için başvurur. Talebi kabul edilir. Scognamillo, Famous Monsters için ‘Drakula İstanbul’da’ (Dracula in İstanbul) ve ‘Edgar Allan Poe’nun Tuhaf ve Mükemmel Filmleri’ (The Weird and Wonderful Pictures of Edgar Allan Poe) başlıklı iki araştırma yazısı yazar.

Yayımlandığı ilk günden beri sadece sinema izleyicilerinin değil yönetmenlerin ve geleceğin yönetmen adaylarının da ilgiyle takip ettikleri bir dergi olur. Famous Monsters’ın hayranları arasında sayılabilecek yüzlerce kişi arasında dikkat çekenlerden biri de John Carpenter olur. Ve henüz ünlü olmadan evvel Carpenter’ın beğenerek okuduğu yazarlar arasında Giovanni Scognamillo yer alır. Bir gün Famous Monsters dergisinin genç hayranı, kalem kağıdı eline alır. Bir mektupla birlikte derginin yazarı Scognamillo’ya kendi yaptığı bir fanzini yollar.

Carpenter ile tanışmamız 1960’lı yıllarda oldu, iyi anımsıyorsam. Famous Monsters’de yazdığım sıralarda. Carpenter derginin fan kulübünün üyesi idi ve bana fanzinlerini göndermişti. Bir ara yazıştık –ama mektupları saklamadım ne yazık ki- ama başka fanzin gelmedi. O dönemde bu tür fanzin çok çıkıyordu, Carpenter’ınki çok düzgündü ve birikimini belirtiyordu. Beğenmiştim.”

Famous Monsters of Filmland Kapakları

Gövde yazısı Fatih Danacı’nın Korku Sitesi için yazdığı “Gio ve Forry’nin Yazışmalarından Yola Çıkarak Korku Sitesine Bir Bakış” yazısından alıntılanmıştır.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir