Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü

Bu hafta sonu Facebook ve Twitter’ı vuran ve B film meraklılarını üzen bir habere göre, Faster, Pussycat! Kill! Kill!’in yıldızı Tura Satana dün vefat etti. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Haber, menajeri Siouxzan Perry’nin Facebook sayfasından duyuruldu.

Japon asıllı Amerikalı oyuncu ve egzotik dansçı olan Tura Satana 10 Temmuz 1935 doğumlu… En çok Russ Meyer’in 1965’de çektiği kült film, Faster, Pussycat! Kill! Kill!’deki “Varla” rolüyle tanınıyor. Tura Satana çok agresif ve kadınsı bir şekilde hayat verdiği bu rolün gerektirdiği tüm dublör sahnelerinde de kendisi oynamıştı. Ünlü film eleştirmeni Richard Corliss onun performansını “Russ Meyer’in filmlerindeki en dürüst ve kesinlikle en korkutucu karakter tasviri…” diye nitelendirmektedir.

Oyuncunun yer aldığı diğer önemli filmleri arasında, The Astro-Zombies (1968) ve The Doll Squad (1973) sayılabilir.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Çocukluğu Samsun'da eniştesinin müdürü olduğu sinemada film izleyerek, film parçalarına oyuncak merceğinde bakarak geçti. 2005 yılının sonunda "Öteki Sinema" yı kurdu. Beyazperde, Cinedergi ve Medyaradar'da yazıyor. Motor, yelken ve fotoğraf tutkunu... Film izlemeyi ve filmler hakkında yazmayı herşeyden daha çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir