Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü

Bu hafta sonu Facebook ve Twitter’ı vuran ve B film meraklılarını üzen bir habere göre, Faster, Pussycat! Kill! Kill!’in yıldızı Tura Satana dün vefat etti. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Haber, menajeri Siouxzan Perry’nin Facebook sayfasından duyuruldu.

Japon asıllı Amerikalı oyuncu ve egzotik dansçı olan Tura Satana 10 Temmuz 1935 doğumlu… En çok Russ Meyer’in 1965’de çektiği kült film, Faster, Pussycat! Kill! Kill!’deki “Varla” rolüyle tanınıyor. Tura Satana çok agresif ve kadınsı bir şekilde hayat verdiği bu rolün gerektirdiği tüm dublör sahnelerinde de kendisi oynamıştı. Ünlü film eleştirmeni Richard Corliss onun performansını “Russ Meyer’in filmlerindeki en dürüst ve kesinlikle en korkutucu karakter tasviri…” diye nitelendirmektedir.

Oyuncunun yer aldığı diğer önemli filmleri arasında, The Astro-Zombies (1968) ve The Doll Squad (1973) sayılabilir.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir