Haunter / Hayaletli Ev (2013)

download-movie-haunter-2013-1080p-poster-1Anlaşılan o ki, Vincenzo Natali Cube zamanlarına geri dönmek istiyor. Tıpkı James Wan gibi posası çıkmış bir korku sineması türü olan “tekinsiz ev” fenomenine el atıyor, ancak ondan farklı olarak klişeleri ustaca kullanarak korkutmak değil derdi. Türü, içini dışına çıkararak giydirmeye/izletmeye çalışıyor seyirciye Hayaletli Ev ile…

Ortada mutlak bir başarı yok ve hatta kafası karışık bir film bu ancak bazı sekansları yüzünden de mutlaka izlenmesi gerekiyor, en azından korku sineması meraklıları tarafından…

Filmden kısaca bahsetmek isterdim ancak neresini anlatsam sürprizbozan vermiş olacağım, o yüzden zaten giriş bölümünde açıklanan halinden bahsedeyim. Güzel bir evde yaşayan, mutlu mesut bir Amerikan ailesi düşünün. Bir gün kızları “uyanıyor” ve aslında hep aynı günü yaşadıklarını fark ediyor. Ailesini uyarmaya çalışıyor ama nafile… Sonra anlıyor ki aslında ölüler ve evlerinde yaşayan “canlı” insanlar var. Hikaye bu tersyüz olayından bir seri katil öyküsüne eklemleniyor. Bu da izleyenin üzerinde, yarım saat boyunca Bugün Aslında Dündü izleyip sonrasında The Lovely Bones’a geçmek gibi bir etki bırakıyor.

Haunter001

Vincenzo Natali, Hayaletli Ev’de anlık gerilimi yaratma konusunda oldukça başarılı… Lisa’nın odası, “gizli mağara”, çamaşırhane, garaj sekanslarında gerçekten ürkmeye hazır olun. Hem de birden fazla kez. Dışarı çıktığınızda ise uzun zamandır bu kadar ürkütmeyen çok başarılı bir “sis” gerilimine şahit olacaksınız. Yani bu filmi parça parça izlemek daha zevkli ancak hikayeyi serme kısmında sıkıntılar var. Çok dikkatli bir izleyici değilseniz olay takibini kolayca kaçırabilirsiniz ve ayrıca bu kadar tahmin edilebilir bir hikayede böylesine keskin dönüşler yapmak bir TV seyirliği basitliğine yol açıyor.

Filmi sonuna kadar izlenebilir kılan oyun ise Lisa’yı canlandıran Abigail Breslin’e ait. Filmin bütün yükü de bu genç oyuncunun üzerinde desek yeridir. Little Miss Sunshine’nın gözlüklü ufaklığı büyümüş, hayaletlerle takılır olmuş (Bir dakika! hayalet olan kendisi…)

Haunter004

Hayaletli Ev adını aldığı türe yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor ancak bu temayla uyumsuz bir seri katil meselesini işin içine soktuğu andan itibaren giderek zayıflayan ve en sonunda önemsiz bir seyirliğe dönüşen bir film. Alacakaranlık Kuşağı dizisinin herhangi bir bölümü gibi… Benim gibi iflah olmaz korku filmi meraklıları bu filmde mutlaka sevecekleri şeyler bulacaklardır, geri kalanlara tavsiyem ise filmi olabildiğince dikkatli izlemeleri yoksa perdeye acıklı gözlerle bakıp “bu şimdi niye böyle oldu?” diye sorduğunuzla kalırsınız.

Haunter (2013) fragman – Tıkla izle!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir