Hercules (1958)

Zombileri ve nükleer savaş sonrası çöplüğe dönüşmüş dünya maceralarını saymazsak, İtalyan sinemacıların yapmayı en sevdiği tür, tarih dekorlu avantürlerdir. Bir Pietro Francisci filmi olan Hercules / Herkül’de bu türün eski ama iyi örneklerinden biri…

1960’ların etkileyici kas adamlarından olan ve seri bir biçimde çekilen “sword & sandal – kılıç ve sandalet” maceralarının kültleşmiş oyuncusu Steve Reeves’in oynadığı Herkül filminin tamamını alttaki pencereden izleyebilirsiniz. Filmi izlerken Steve Reeves’in stereoidler öncesinde ki muhteşem vücut geliştiricilerinden biri olduğunu ve Arnold Schwarzenegger’in ikonu olduğunu da hatırlayarak tabi…

Yine meraklısına özel bir bilgi; Steve Reeves izleyeceğiniz bu filmden 2 yıl sonra “Hadji Murad the White Warrior” adlı bir filmde “Hacı Murat” karakterinde oynadı. Film, Hacı Murat’ın, Osmanlı Türk savaşları sırasında bir direnişçi olarak Ruslara verdiği mücadeleyi Robin Hood’vari bir macera içinde anlatıyordu. Dünya sinemasında ‘Türk’ karakterleri merak edenlerin ilgisini çekecektir.

Reblog this post [with Zemanta]

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Çocukluğu Samsun'da eniştesinin müdürü olduğu sinemada film izleyerek, film parçalarına oyuncak merceğinde bakarak geçti. 2005 yılının sonunda "Öteki Sinema" yı kurdu. Beyazperde, Cinedergi ve Medyaradar'da yazıyor. Motor, yelken ve fotoğraf tutkunu... Film izlemeyi ve filmler hakkında yazmayı herşeyden daha çok seviyor.

3 Yorumlar

  1. şöyle bir bakayım demiştim, ama (ara ara ve bazen atlayarak da olsa) sonuna kadar seyrettim. bir TRT nostaljisi yaşadım yani.

    teşekkürler :)

  2. Bu filmdi sanırım..

    http://www.imdb.com/title/tt0052782/

    Birde türkçe poster ekleyeyim…

    [IMG]http://i172.photobucket.com/albums/w5/mdxpro/1819104_001.jpg[/IMG]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir