Hiç Büyümeyen Çocuklara: Tiox Mega 3D 360!

3D olarak başlayan ama rekabetten sonu gelmeyen (en son 10D gördüğümü hatırlıyorum. 10 boyut!) ve her yeri saran simülasyon sinemalarına girmişliğiniz vardır mutlaka… Dürüst olalım, ben sinema ile teknolojinin birleştiği bu tür oyuncaklara bayılıyorum! Bu defa bu türden deneyim sinemalarının Türkiye’deki en sıradışı uygulamasını yerinde görmek ve samimi izlenimlerimizi okurla paylaşmak istedik. Mail adresimize düşen Tiox Eğlence merkezinin davetiyle 360 derece sinema keyfini deneyimlemek üzere yazarlarımızdan Banu Bozdemir’le yollara düştük.

Sinemanın eğlencesini kim sevmez! Yani sinema adına yeni bir şey yaptık ama izlemeniz için çöller aşmanız gerek deseler sanırım yine de gideriz! Kısa bir aramadan sonra Forum İstanbul giriş katındaki Tiox’u bulduk.

İzlemek için Beş Mega 3D 360 gösterilen film seçeneğimiz vardı, iki tanesi çocuklar içindi, o yüzden onları hemen eledik… Aslında oyuncak dükkanına düşmüş bir çocuk gibi onları da sona onları saklamak ve izlemek gibi bir isteğim vardı ama yedi dakikalık da olsa bir filmin içine 360 dereceyle dalmak bir hayli yorucu olabiliyor. Korku ve gerilim, 3D ve 360 derecelik açıyla heyecan uyandıracak boyuttaydı gerçekten de. Önce Alien’ı izledik.

Küçük taburelerin üzerinde üzerimize doğrultulmuş silahlarla adeta rehine gibiydik. Olaya seyirci değil, içindesiniz! Önümüz arkamız, sağımız solumuz görüntü olduğu için her an gardını almak zorunda hissediyor insan kendini. 12 özel projeksiyondan yansıyan görüntü sayesinde gerçeklik hissi her yere yayılmış oluyor. Alien, yaratıklar tarafından ele geçirilmiş bir uzay gemisinde geçen, silahların susmadığı değişik bir macera gerilim oldu bizim için. Ama ben kendi adıma zombi dünyasına dalış yapan The Room’u daha çok sevdim.

The Room aniden ortaya çıkan, koca makasıyla çığlıklar atarak sürekli kafamızı koparan bir zombi ablayla başlıyor. Küçük ve saçlar öne savrulmuş küçük kızla devam eden filmde etrafımızı saran ve üzerimize gelen zombilerle karşı karşıya kaldık. Kesinlikle güzel bir keyif… Biz fazlaca korkmadık tabii, bu olayın gerçek boyutunun zayıflığından kaynaklanmıyor elbette, fazla film izlemenin rahatlığı bana göre…

Bizimle içeri giren iki arkadaştan bayan olanının bakamayıp, kafasını öne eğmesi ve korkutucu demesi gerçekten de ürkütücü bir gerçeklik taşıdığını gösteriyor bu deneyimin bize… Ama iki tane yedişer dakikalık gösterim yetiyor, üç boyut ve yoğun bir görsellik karşısında kafalar güzel oluyor! Filmler için ödenmesi gereken kişi başı ücret 10 TL…

Filmleri izledikten sonra macera duygumuz ayyuka çıkınca uçuş simülatörünün (maxflight) içinde aldık soluğu… Bizi baştan uyardılar, 360 derece döneceksiniz dediler… Uçak mı, tren mi dediler… Tren dedik ve hayatımızın hatasını yaptığımızı anladık. Döne döne içimiz dışımıza çıktı, ama kontrolü ele alma şıkkı da vardı. Ben bir yandan dönerken bir yandan da kontrol sağlama derdine düşmeyelim diye otomatik ayar istemiştim… Siz öyle yapmayın kontrolü her ihtimale karşı elinize alın ve 360 derecelik keyifli dönüşler ve uçuşlar yapın…

Tabii bu midesi sağlam olanlara önerilecek türden güçlü bir deneyim! Bunun fiyatı da iki kişi 15 Tl… Sonuçta Tiox bir eğlence merkezi olarak geçiyor ve gerçekten de öyle… Gidin sinemanın sizi her açıdan sarmasına izin verin, eğlenin, dönün, zıplayın… Tiox ödeyeceğiniz her kuruşa değen, iyi ki şu zamanlarda dünyaya gelmişim dedirten bir yenilik…

Yazımızı sonuna kadar okuyan okurlarımıza da bir sürprizimiz var: Yazıyı Facebook’ta paylaşan ve yazı altına yorum bırakan ilk 15 takipçiye (İstanbul) Tiox için ücretsiz bir bilet hediye edeceğiz! Acele eden kazanır!

Mega 3D 360 Nedir?

İzleyicinin etrafını 360 derece saran yeni bir sinema sistemidir. Filmi izlerken, filmin ortamını 360 derece görür, filmi filmin içinde izlersiniz.

MaxFlight Nedir?

Pilotların eğitiminde kullanılan yüksek teknolojili bir cihazdır. 360 derece dönme, 90 dereceyle yükselme özelliği vardır. Uçak tamamen kullanıcı kontrolündedir.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

3 Yorumlar

  1. hemen bu deneyimi yaşamak için sabırsızlanıyorum

  2. Gerçekten merak uyandırıcı ve etkileyici.
    Yıllardır hayalini kurduğumuz hatta 80’lerde bir filmi de çekilen dünyanın, günümüz teknolojisiyle vuku bulmuş hali.
    Bakalım.

  3. Harika bir deneyim olmalı.Fakat,uçus simülasyonu’nun nasıl çalıştığını anlayamadım.Kendimiz kontrol etme imkanına mı sahibiz? (Gerçi simülatör olduğuna göre öyle olmalı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir