İnsan Kırkayak 2 Filmi İngiltere’de Yasaklandı!

Daha kimseler hakkında bir şeyler bilmezken bahsetmiştik bu filmden: Human Centipede / İnsan Kırkayak…

Yazarımız Can Evrenol 2009 yılında kaleme aldığı yazısında bu şok edici filmden ve potansiyelinden bahsetmişti. Zaman geçti Tom Six Human Centipede’in devamını çekti ve olumlu, olumsuz bir dünya eleştiri aldı. Kimi bu filmi bir pornodan daha aşağılayıcı buldu kimi de sarsıcı bir sinema deneyimi…

Nasıl bir filmle karşı karşıya olduğunuzu anlamanız açısından şunu belirtelim; İnsan Kırkayak’ın merakla beklenen devam bölümünün İngiltere’de gösterimi yasakladı. İngiltere Film Sınıflandırma Kurumu, pazartesi günü DVD için çekilen filme 18 yaş sertifikası vermeyi reddetti ve dağıtımını ya da yüklenmesine yasak getirdi.

Filmin yönetmeni Tom Six, “Bunların hepsi kurgu. Gerçek değil. Bu sanat. İnsanlara izlemek ya da izlememek yönünde tercih yapma şansı verin” diyor ama son yıllarda başı “sebepsiz genç şiddeti” ile başı belada olan İngilizlerin bu sert sansür kararından cayacakları yok.

Aslına bakarsanız “Banned” ilan edilme durumu korku filmleri için genelde bir lütuftur. Onların seyircisini ve itibarını arttırır ama korku meraklısı izleyicilerden de ağır tepkiler alan bu ikinci Human Centipede / İnsan Kırkayak’ın akibeti ne olacak?

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir yorum var

  1. begendigim bir filmdir.guzel bir fikir .guzel bir senaryo. ama 2.sinden hicbir bir beklentim yok.ilk filmi asabilecegini zannetmiyorum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: