Kim Bu Elderlar?

Prometheus, ülkemizde 1 Haziran 2012’de vizyona girdi. Filmi çok sevenler olduğu gibi hiç sevmeyenler de oldu. Bir de arada kalanlar var tabii. Öyle ya da böyle çok zamandır böylesine tartışma ortamı yaratan bir yapımdan mahrum kalan sinefil bünyelere iyi geldiğini itiraf etmek durumundayız. Geçen hafta prometheusforum.net isimli sitede Prometheus’un giriş sekansına ait ilginç fotoğraflar yayınlandı. Son kertede kurgunun kurbanı olan bu görüntülerde elderları (şimdilik böyle isimlendiriliyorlar) ilk kez görme şansına eriştik. Nasıl insanlar android David’i yarattıysa, Engineerların da bu elderlar tarafından yaratıldığı iddiası elimizdeki kısıtlı veriler çerçevesinde en mantıklı tahmin gibi duruyor. Muhtemelen devam filminde elderlar hakkında daha geniş bilgiye sahip olacağız.

Bu arada giriş sekansına ait kesilmiş bölümler hakkında bir açıklama yapılmadı. Bu görüntüleri ya Prometheus’un uzatılmış versiyonunda, ya da devam filminde izleyeceğiz gibi görünüyor.

Aşağıda giriş sekansına ait kesilmiş görüntülerin yanı sıra Matthew Rook tarafından canlandırılan elder’a ve Ian Whyte tarafından canlandırılan ve filmin sonlarına doğru uyanan Engineer’a ait sahne arkası fotoğrafları bulabilirsiniz. Makyaj ve kostüm hazırlıklarına ait detay fotoğraflar bir hayli ilgi çekici.

Yazar hakkında: Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yorum var

  1. Filmi izledim, ama açıkçası genel olarak pek tatmin edici değildi. Nedeni ise Ridley Scott’ın güzel bir öyküyü, evreni praquel yapacağım uğruna Lost senaristi Lidelof (ismini yanlış yazmış olabilirim) elinde katlettirmesi… Ama Space Jockey kimdir, Alien nasıl oldu oluştu sorularına sorularla dolu cevap verdiği için mutluyum.

    Engineer, elder… konu yine sorularla dolu olmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: