Kimsenin Seyredemediği Filmler Festivaline Hoş Geldiniz!

Geçtiğimiz yıl yapılan 51. Altın Portakal Film Festivali’nden bu yana işler karışık! Olaysız geçen Malatya’nın ardından İstanbul Film Festivali’nde de yine karşımıza sansür çıktı. Sinemacılar durumu protesto etti, film gösterimleri iptal edildi. Haftalar öncesinden bu filmlere bilet alabilmek için sıraya girenler boş perdeye bakakaldı. Bu durum Ankara Film Festivali’nde de tekrarlandı, 7 yönetmen filmini festivalden çekti.

İşin özü; Türkiye’de bir sürü film festivali yapılıyor ama “festivalde film izlemek” diye bir şey yok artık.

Bu sefer bahanesi “giderek artan terör olayları” oldu ama Adana’da da durum aynı. Önce açılış-kapanış törenlerini ve festival konserlerini iptal edenler hızını alamayıp halka açık film gösterimlerini, panelleri ve atölyeleri de iptal ettiler. Yurtiçinden, yurtdışından festivale katılacak olan sinemacılara, konuşmacılara, basın mensuplarına bir mail atılarak durum bildirildi ve rezervasyonları iptal edildi.

Bakın, buna bile tamam, şart değil, Adana’ya gitmeyiz, bizsiz de olur festival ama bütün bir yıl bu festivali bekleyen Adanalı sinemaseverleri neden cezalandırıyorsunuz?

Adana, Türk sineması için çok önemli bir şehir, orada çok farklı bir film izleme geleneği var. Gittim kaç kez kendi gözlerimle gördüm; salonlar ağzına kadar dolu, filmleri ayakta seyrediyoruz ve “film gösterimleri iptal” diyerek bu sanatsever insanları neden yoksunlaştırıyorsunuz? Keşke Antalya’nın yaptığı gibi organizasyonunuzu erteleseydiniz. Ama ne olursa olsun, bu filmleri Adanalıların izlemesini mutlaka sağlamak zorundasınız sevgili festival yönetimi.

Meseleyi “Güzel Günler Göreceğiz” filmiyle 48. Altın Portakal’da (festivallerde film izleyebildiğimiz güzel zamanlar…) “en iyi film”  ödülünü kazanan sinemacı dostum Hasan Tolga Pulat’la konuştum, o da bu iptallerin bir fayda sağlamadığını düşünüyor.

551221_10150700589074723_1304710312_n“Bir şeyleri iptal etmenin değil inadına sürdürmenin daha zor ve önemli olduğunu ne zaman anlayacağız? Sanatın amacı aydınlanmak aydınlatmak değil mi, neden ve kimden kaçırıyoruz bunu? İçindeki eğlenceyi iptal et ama film izlemeyi engelleme. Hatta gözler oradayken daha yüksek çıkart sesini… Refleks geliştirip olanları orada zekice kına, eleştir. Türkiye’nin izlediği insanlardan görüş al paylaş. Sesini gür çıkar yani neden susmayı tercih ediyorsun. Filmleri izleyelim izletelim cahillikten öfkeden nefretten bilgisizlikten bu şekilde umuda çıkabiliriz. Bu göstermelik hassasiyetlerden, samimiyetsizliklerinden bıktık. Ödül törenlerinin anlamı “ödülsüz sinemacı kalmasın bu memlekette” oldu artık!”

Bence şu ‘festival’ kelimesinden kurtulmalıyız, eğlenme halini çağrıştıyor, öyle olunca herkes, orada manyak gibi dans ediyorlar, acayip komik filmlerde kendilerinden geçiyorlar falan sanıyor. Adı ‘Film Günleri’ falan olsun ki bunun bir eğlence organizasyonu olmadığını anlayabilsin hem yapanlar hem de takip edenler…

Şimdi, izninizle filmleri 22. Altın Koza Film Festivali’nde yarışacak sinemacılara soruyorum;

Derdiniz, filmlerinizi insanlara ulaştırmak, seyredilmesini sağlamak mı yoksa 350.000 TL’lik “en iyi film” ödülünü kazanmak mı?

Bir soru da festivalin ulusal ve uluslararası yarışma jürisine,

“Seyirciye ulaşmamış filmleri değerlendirip ödüllendirmeyi uygun buluyor musunuz?”

Cevaplanmasa da olur, 10 gün sonra öğreniriz nasıl olsa ama Türkiye artık bahanelerin ülkesi, birileri çıkıp “Güneş Doğudan doğdu, festival iptal” bile diyebilir, şaşırmam.

Altın Koza iptal edilmedi, yapılıyor ama yarışan filmlerin hiçbirini izleyemeyeceksiniz. Pratikte ortada bir sinema etkinliği yok. 6-7 kişi oturup “en iyi film şu, en iyi yönetmen bu” deyip ödülleri dağıtacak. Mesela Tolga Karaçelik çok iyi bir film çekti, adı Sarmaşık, İstanbul’daki gösterimleri iptal edildi, Adana’da da kimse izlemeyecek.

Hal böyleyken,

“Filmimi insanlara göstermeyeceksen zahmet edip yarıştırma, filmlerin seyirciye ulaşmadığı bir yarışmadan ödül kazanmak istemiyorum” diyebilecek bir sinemacı var mı?

Allah aşkına, kimse izleyemeyecekse…  Ne diye çekiyorsunuz bu filmleri ve asıl şimdi tepki verme zamanı değil mi?

Not: Memleketin her yerinden şehit haberleri gelirken sırası mı şimdi film izlemenin diyenlere; hepimiz o canlara yanıyoruz, gözyaşı döküyoruz ancak terörün ve kaos ortamının ülkemizi teslim almasını da istemiyorum. Gazetelerde yakılan parti binalarının, dövülen Kürt vatandaşların, sinsi mayınla şehit olan Mehmetçiğin haberlerini değil sanatı takip etmek istiyoruz. Ayrıca biline ki, festivallerde gösterilen filmler uyutmaz, uyandırır!

 murattolga@otekisinema.com

Yazıya ek: Yazımı paylaştığım Facebook iletisinin altında festivalin jüri başkanı Ümit Ünal’dan cevap geldi. Buraya ekliyorum;

Bu konu ilk ortaya çıktığında seyircisiz festival olamaz dedim. Yine de katılan filmlerin hakkının yenmemesi ve festivalin sürekliliğini korumak adına eğer tüm katılanlar onaylıyorsa yarışma her koşulda yapılmalı diye düşünüyorum. Festival yönetimi yönetmen/yapımcılarla tek tek görüşüyor ayrıca filmlerin en azından Adanalı seyirciyle buluşturulması için çaba gösteriyor. 1. O çabanın sonucunu, 2. Katılan yönetmen ve yapımcıların ortak bir tavır oluşturmasını bekliyorum.” Ümit Ünal

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir