Malatya Film Festivali Valinin İnsafına Kaldı!

Sinemamız valilerin, belediye başkanlarının insafına kaldı! Sonunda bu da oldu; ülkenin önemli kültür sanat etkinliklerinden biri olan Malatya Film Festivali (Kristal Kayısı) iptal edildi!

Sinema yazarı arkadaşlarla sohbet ettiğimiz bir WhatsApp grubumuz var, haber ilk oraya düştü ama her şeyi tamam olan, daha öğlen Belkıs Özener’e onur ödülü vereceğini duyurduğumuz festivalin iptal edilmesi saçma geldi. Hatta bunu yazan arkadaşımızla bir süre eğlendik. Başımıza gelecekten haberimiz yokmuş meğer!

Festivalin basın sorumlusunu arayıp olayı doğrulatınca şaşkınlığım daha da arttı. Sonra, Cumhuriyet gazetesinden arkadaşım Ceren Çıplak hazırladığı bir haberin linkini gönderince olay aydınlandı. Ceren Çıplak’ın haberine göre Malatya Valiliği tarafından düzenlenen festivalin, vali yardımcılarının açığa alınması nedeniyle iptal edildiği iddia edildi. Kısa bir süre önce ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında Malatya Vali Yardımcısı Ömer Dağdeviren ve Bülent Güven açığa alınmıştı.

Uzun lafın kısası; Fetö, Malatya Film Festivali’ni mundar etti! Ya da zaten gönülsüz yapılıyor ve iptal etmek için bahane lazımmış ki biz o filmi daha önceden gördük.

Peki, tek çare bu muydu gerçekten? Malatya valiliği, açığa alınan vali yardımcıları olmadan bir film festivali organizasyonunu kotarmaktan aciz mi?

Orada 6 yıldır bu işi layıkıyla yapan bir ekip var, hepsini tek tek tanıyorum, Malatya’ya yine dört dörtlük bir film festivali armağan edeceklerinden de emindim.

“Aman ne olacak, altı üstü bir film festivali işte” de denebilir ancak “Recep İvedik sineması bize yetiyor” diyenlerden değilseniz şayet, ülkenin doğusunda böyle güçlü bir kültür sanat etkinliği gerçekleştirmek çok önemliydi, yoksa ne işi var Nastassja Kinski’nin Malatya’da?

Acı olan nedir biliyor musunuz? Bir ülkenin sinema sanatının temsil ve değerlendirilme şansı bulduğu organizasyonların yani film festivallerinin belediye başkanlarının, valilerin iki dudağının ucunda olması ve onların siyaseten yakınlıklarıyla şekillendirilmeye çalışılmasıdır. Hazırlıkları neredeyse tamamen bitmiş bir festival, valinin bir sözüyle “yapmayın” denerek iptal edilebiliyormuş.

Kültür bakanlığının tavrını merak ediyorum çünkü festivallerde gösterilen filmlerin en büyük finansörü onlar, AVM salonları için sinema sanat değil eğlence. Bakanlık hem çekim hem de (Festivaller sayesinde) gösterim desteği veriyor bağımsız sinemacılara… Bakalım, “vali bey yap sen bu festivali” diyecekler mi?

Malatya valiliği söz konusu yanlıştan bir an önce dönmeli çünkü bu iptal kararı aynı zamanda “biz Fetöcüler olmadan festival yapamıyoruz” demeye geliyor, bilmem farkındalar mı? Vali bey şehrin en önemli tanıtım etkinliğini Fetö ile ilişkilendirmeden sürdürmeli, vali yardımcıları açığa alındıysa onların festivaldeki görevlerini başkası üstlenmeli ki zaten kendilerinin içeriğe bir etkisi yok. Festivalin bağımsız bir danışma kurulu var, 6 yıldır da onlara güvenerek yapıldı. Eğer bu iptal kararı geçerlilik kazanırsa bir daha Malatya’da bir daha asla film festivali falan olmayacağından emin olabilirsiniz.

Buna da en çok üzülmesi gerekenler Malatyalılardır, umarım festivallerine sahip çıkarlar. “İstanbul’dan uçaklara doldurulup getirilenler” (bu cümle festivali eleştiren Malatyalı bir gazeteciye ait) önemli değil, biz filmlere ulaşırız, festival onlar için yapılıyor ama AVM sinemasında gösterilen gişe komedileri yetiyorsa, boş yere zırlamamıza gerek yok demektir. Malatya halkı festivallerini geri istiyorlarsa onların sesi olmaya hazırım.

Bunu yaparken birileri beni de “Fetöcü sinema yazarı” falan ilan etmez umarım. Malum, artık endişe etmeden yaşanmıyor bu ülkede, bizim meslekte haset insan da çoktur, kendi durduğu yerden senin gittiğin yere bakar, yalanır yutkunur, uydurur zavallı aklından bir şeyler…

Son söz; top şimdi Malatyalılarda, Kristal Kayısı’nın onların hayatındaki yerini anlamak için güzel bir test bu… Film festivallerinin iptal edilmediği bir ülkede yaşamak dileğiyle…

MURAT TOLGA ŞEN – [email protected]

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir