8. Malatya Film Festivali’nin Yarışma Filmleri Açıklandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin yarışma filmleri açıklandı.

ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

  1. Borç – Vuslat Saraçoğlu
  2. Aydede – Abdurrahman Öner
  3. Son Çıkış – Ramin Matin
  4. İçerdekiler – Hüseyin Karabey
  5. Halef – Murat Düzgünoğlu
  6. Güvercin – Banu Sıvacı
  7. Meleklerin Koruyucusu – Ensar Altay
  8. Dört Köşeli Üçgen – Mehmet Güreli
  9. Kardeşler – Ömür Atay
  10. Anons – Mahmut Fazıl Coşkun
  11. Sükut Evi – Cafer Özgül
  12. Çınar – Mustafa Karadeniz
  13. Güvercin Hırsızları – Osman Nail Doğan

ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

  1. Kimse Elimi Tutmasın – Cenk Ertürk – Kurmaca
  2. Pantolon – Tahsin Özmen – Kurmaca
  3. Her Şey Yolunda – Metehan Şerefoğlu – Kurmaca
  4. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar – Hamza Uysal – Animasyon
  5. Balık Kraker – Yiğit Evgar – Kurmaca
  6. Hikayeci – Anıl Gündoğan – Kurmaca
  7. Boşluk – Elif Eda – Kurmaca
  8. Görüşme – Vehbi Bozdağ – Kurmaca
  9. Sonsuz – Murat Çetinkaya – Kurmaca
  10. Sen Adam Mısın – Alihan Erbaş, Harun Köybaşı – Belgesel

ULUSLARARASI UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

  1. AGA – Milko Lazarov – Bulgaritan/Almanya
  2. AN IMPOSSIBLY SMALL OBJECT – David Verbeek – Tayvan/Hollanda/Hırvatistan
  3. HAPPY BIRTHDAY – Christos Georgiou – Yunanistan/Almanya/Fransa
  4. IN SILENCE – Ardak Amirkulov – Kazakistan
  5. LAST CHİLD – Shin Dong-Seok – Güney Kore
  6. SULEIMAN MOUNTAIN – Elizaveta Stishova – Kırgızistan
  7. ORANGE DAYS – Arash Lahooti – İran
  8. VOLCANO – Roman Bundachuk – Ukrayna/Almanya
  9. SUMMER SURVIVORS – Marija Kavtaradze – Litvanya
  10. THE LOAD – Ognjen Glavonic – Sırbistan/Fransa/Hırvatistan
  11. ANONS – Mahmut Fazıl Coşkun – Türkiye/Bulgaristan
  12. MELEKLERİN KORUYUCUSU – Ensar Altay – Türkiye

ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

  1. Red Velvet – Mahmoud Samir/ Youssef Mahmoud – Mısır
  2. The Teacher – Maxim Elagin – Rusya
  3. Sallakh – Rasoul Iranzaf Aghamırlu – İran
  4. Zacarias – Violeta Trincado – İspanya
  5. Short – Ruslan Aghazadeh – Azerbaycan

MALATYA FİLM PLATFORMU FİNALİSTLERİ

TRT ÖN ALIM DESTEĞİ FİNALİSTELERİ

  1. Anadolu Leoparı – Yön: Emre Kayiş – Yap: Olena Yershova Yıldız
  2. Bir Düş Gördüm – Yön/Yap: Murat Çeri
  3. Çok Süper Bi Şey – Yön: Sinan Sertel – Yap: Turgay Şahin
  4. İstanbul’un Kayıp Rüya’sı – Yön/Yap: Cengis Asiltürk
  5. Maskeler – Yön/Yap: Nuri Cihan Özdoğan
  6. Yedinci Ocak – Yön: Haydar Şişman – Yap: Ümran Safter

ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ FİNALİSTLERİ

  1. Ali’nin Tabiatı – Yön: Levent Çetin – Yap: Canol Balkaya
  2. Aralık – Yön: Selman Nacar – Yap: Burak Çevik
  3. Havuz – Yön/Yap: Aydın Orak
  4. Kusur – Yön: Özkan Çelik – Yap: Neslihan Bilgin Çelik
  5. Melek – Yön/Yap: Mesut Ceylan
  6. Umut – Yön: Orhan İnce – Yap: Burak Kanısıcak
  7. Üç Arkadaş – Yön: Nursen Çetin Köreken – Yap: Ümit Köreken

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ FİNALE KALAN PROJELER

  1. Kar, Kış, Kıyamet – Ali Kışlar
  2. Ayna – Alican Durbaş / Murat Öngel
  3. Düğün Fotoğrafı – Cemalettin Baş
  4. Masalların Hikayesi – Mahsum Taşkın / İrfan Türfent
  5. Fıstıkçı Şahap – Kürşat Güngör Sağlam
  6. Tapınak – Büke Akşehirli / Murat Uğurlu
  7. Gece Babamızı Ararken – Alkım Özmen
  8. Cinayet – Mehmet Mahsum Akyel / Ferhat Gezenler
  9. Zemberek – Recep Çavdar
  10. Kendini Gömen Adam – Enes Erbay / Nergiz Erbay
  11. Dima – Celal Yücel Tombul
  12. Yavru Karınca – Onur Yağız / Derya Uğurlar

ULUSAL UZUN METRAJ PANORAMA

  1. Suç Unsuru – Süleyman Arda Eminçe
  2. Beyaz Hüzün: Sarıkamış – Kenan Korkmaz
  3. Arada – Mu Tunç
  4. Bırakın Çocuk Oynasın – Atalay Taşdiken
  5. Fındıktan sonra – Ercan Kesal
  6. Karadeniz’in Yalnız Nineleri – Kaan Atilla Taşkın
  7. Annemin Sinemaları – Cansel Karacan
  8. Osmanlı’dan Günümüze Hamallar – Aydın Bağardı
  9. Ukde Muhammet Benek – Erol Onur/Filmoran

ULUSAL KISA METRAJ PANORAMA

  1. Naftalin – Muhammed Furkan Daşbilek – Kurmaca
  2. Karton Kutu – Merve Çirişoğlu – Animasyon
  3. Aya – Saif Hamad – Kurmaca
  4. Misafir – Orhan Dede – Belgesel
  5. İlmek – Süheyla Arıkan – Kurmaca
  6. İstasyon – Serdar Çotuk – Animasyon
  7. Farah – Oktay Alkan – Kurmaca

ULUSLARARASI PANORAMA

  1. A Road – Kalvira Akchalova – Kırgızistan – Kurmaca
  2. Dark Night – Ivan Plechev – Rusya – Kurmaca
  3. Labor – Cecilia Albertini – İtalya/Amerika – Kurmaca
  4. Heyvan – Behram Ark – İran – Kurmaca
  5. Melodi – Michael Kam – Singapur – Kurmaca
  6. Space Mountain – Victor Nores – İspanya – Kurmaca

ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

  • Reis Çelik (Jüri Başkanı)
  • Şerif Sezer
  • Gökhan Tiryaki
  • Ali Aga
  • Haluk Piyes

ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

  • Emre Konuk – Yönetmen/Görüntü Yönetmeni
  • Ömer Sevimli – Sinema Programcısı
  • Tuba Özden Deniz – Sinema Yazarı
  • Natali Yeres – Sanat Yönetmeni
  • Neslihan Atagül Doğulu – Oyuncu

ULUSALARARASI UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

  • Nuri Bilge Ceylan – Yönetmen (Jüri Başkanı)
  • Vernice Klier – Oyuncu Koçu/Akademisyen
  • Giulia Achilli – Yapımcı/Yönetmen
  • Ivana Roscic – Oyuncu/Yönetmen

ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

  • Amir Masoud Soheli – Festival Direktörü/Yapımcı
  • Mehmet Bahadır Er – Yönetmen
  • Lina Bokhary – Filistin Kültür Bakanlığı Sinema Departman Direktörü

MALATYA FİLM PLATFORMU JÜRİ ÜYELERİ

TRT ÖN ALIM DESTEĞİ ve ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ JÜRİSİ

  • Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü
  • İpek Tuzcuoğlu – Oyuncu
  • Murat Saraçoğlu – Yönetmen
  • Öktem Başol – Senaryo Danışmanı/Akademisyen
  • Sermin Çakmak Afşin – Yapımcı/Danışman

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ JÜRİSİ

  • Ahmet Okur – Yapımcı/Yönetmen
  • Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü
  • Şükrü Sim – Akedemisyen

ULUSLARARASI PLATFORM JÜRİSİ

  • Mesut Uçakan – Senarist/Yönetmen
  • Mohammad Attebai – Yapımcı
  • Orxan Fikretoglu – Yazar/Senarist/Yönetmen

FİLM YÖN JÜRİSİ

  • Mehmet Eryılmaz
  • Nisan Akman
  • Aydın Sayman

SİYAD JÜRİSİ

  • Metin Gönen
  • Okan Arpaç
  • Barış Saydam

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliği’nin katkılarıyla, 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali’nin “Onur Ödülleri” bu yıl usta oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman ile usta yönetmen Osman Sınav’a verilirken “Sinema Emek Ödülü” makyaj sanatçısı Derya Ergün’e, Türk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Malatya Yeşil Sinemaları sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a verilecek.

FESTİVAL AFİŞİ ve TEMASI

“Sinema sınırları, imkânsızlıkları, farklılıkları aşıp, halkları buluşturan bir sanattır” diyen Suat Köçer, bu anlayışla Anadolu halk kültürünün çok önemli figürlerinden olan ve duyguların ulağı olarak sembolize edilen turnayı festival afişinde kullandıklarını söyledi. Masallardan destanlara, türkülerden şiirlere kadar halk edebiyatında geniş yer bulan ve sevgisi nesilden nesile aktarılan turnanın tasavvuf ve Anadolu’daki farklı inanış ve disiplinlerde de ayrı bir önemi bulunduğunu hatırlatan Köçer, aynı zamanda göçmen bir kuş olan turnayı, dünyanın dört bir yanında insanları benzer duygular etrafında buluşturan sinemanın birleştirici gücüne vurgu yapan bir sembol olarak tanımlamaya çalıştıklarını söyledi.

www.malatyafilmfest.org.tr

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir