Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

15 Yorumlar

 1. tolga demirtaş

  kralsın!!

 2. TV’ye çıktıktan sonra bizi hiç tanımaz bu Murat:)

  Konuklar arasında eski yıldızlar var ise bari röportaj koparmaya çalış.

 3. tolga demirtaş

  ticaret adamı olduğun belli oluyor masis :)

 4. Arkadaşlar, Türk Blogculuğu açısından oldukça önemli bir şey bu… Alnımızın akıyla çıkarız umarım.

 5. Benim için ufak türk blogculuğu için büyük bir adım diyosun:) Okan’ın yanında ağzın laf yapabilecek mi bakalım Murat kolay gelsin valla.

 6. blog kralısın abi
  telefonla bağlanmaya çalışıcam. eğer düşerse okana iyi akşamlar demeden murat beye bi sorum olucaktı dicem=)

 7. abi 03 e kadar dayandım ama sonra gözler iflas etti bende. noldu çıktın mı ? gece 02 de bloga girdim 62 gördüm sayacta

 8. Çok güzel temsil edildik, helal olsun.

 9. Öncelikle murat abiye teşekkür ederim..Sinema bilgisi,ilgisi ve görgüsü için ;her ne kadar programdaki konu farklı bir bakış açısına dönüştüysede,murat abi heyecanla konuya olan bağlılığı ve birikimiyle öteki sevenlerinin yüreğinde taht kurmuştur……

 10. Sevgili Murat, dün gece büyük bir heyecan ile programı izledim. Gerçekten ötekisinema’nın geldiği nokta hepimizi çok mutlu ediyor. Bunun daha bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Emeğine sağlık.

 11. İzledim, 03.00-03.30 arası, aslında TV izlemeyen biriyim, yani normal zamanlarda da TV izlemem ki gecenin üçünde TV izlemem için önemli bir sebep olmalıydı, işte dün gece o sebep vardı. İlgili kanalın intenetteki canlı yayın alanından izledim, yani bilgisayarımdan…
  Tam “okan bunu çıkarmayacak, bu gevezelerden sıra gelmeyecek” derken ismini anons etti. Tam ben bilgisayarımı kapatmaya hazırlanırken, 17 yıllık arkadaşımın orada söyleyecekleri önemliydi benim için, konu ve program ne olursa olsun. Ve sen son derece efendi bir tavırla, en güzel üslupla söylenmesi gerekenleri söyledin. Üstelik Okan’ın da katıldığı sözlerdi bunlar ki ne kadar ukala olduğunu hepimiz biliriz. Ancak 03.30’da neye istinaden cart diye programı kapadığını ve sana o Belgesel yönetmenine soru sorma izni neden vermediğini ve tabii ki soracağın soruyu da çok merak ettim.
  Seni daha güzel yerlerde görmek umuduyla, verdiğin emeğe sağlık diyorum güzel insan…

 12. Gerçekten süper açıklamalar yaptınız ve bu forumu layıkıyla temsil ettiniz.

 13. Çok teşekkürler arkadaşlar, Oldukça heyecanlı olmama rağmen elimden geldiğince derdimi anlatmaya çalıştım. Keşke daha çok vakit olsaydı. Aydemir Akbaş abi ile o gece Erol Günaydın abimiz konuşurken manidar bir şekilde bakıştık. İlerleyen zamanda yazacağım ama olayın biraz soğumasını bekliyorum.

 14. Allah Allah ne oldu ki merak ettim şimdi???

 15. yazı “taslak yazılar” kısmında duruyor sen okuyabilirsin Masis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir