Stan Winston Artık Yok!

Animatronicler öksüz kaldı :(

Keyifle okuduğumuz müstesna Çizgi roman blogu Grafik Roman‘dan bugün kötü bir haber aldık ve her ne kadar hoşumuza gitmese de paylaşalım istedik.

Hollywood’un özel efekt ve makyaj üstadı Stan Winston’ın 15 Haziran 2008 Pazar günü itibariyle hayata veda ettiği açıklandı. 1946 doğumlu olan Stan Winston 62 yaşındaydı.

Hollywood’un bir numaralı mekanik efekt, kostüm ve makyaj efektleri stüdyosu olan Stan Winston Studios’un kurucusu olan Winston sinema sektörüne en çok izini bırakan kişilerden birisiydi. Jurassic Park, Aliens, Predator, Terminator, Edward Scissorhands, Batman Returns, The Lost World, A.I. gibi ünlü filmlerin yanısıra diğer pek çok filmde de izleyicilerin hafızalarına kazınan yaratık tasarımlarını, makyajları ve efektleri gerçekleştiren kişi olan Winston bu çalışmaları ile toplam dört kere oscar kazanmış, pek çok kere de aday olmuştu. Winston’ın son çalışmaları Iron Man filmindeki zırhların tasarımı ve çekimleri devam etmekte olan Terminator Salvation: The Future Begins filmleri oldu. Stan Winston Digital’in de aralarında bulunduğu birkaç efekt stüdyosunun sahibi olan Winston sıklıkla James Cameron ile birlikte çalışıyordu. Winston’ın uzmanlık alanı makyaj, kuklalar, pratik efektlerdir ancak o son zamanlarda stüdyoyu dijital efektleri de kapsayacak şekilde genişletti.

Yazı linki : http://www.grafikroman.com/?p=969

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Çocukluğu Samsun'da eniştesinin müdürü olduğu sinemada film izleyerek, film parçalarına oyuncak merceğinde bakarak geçti. 2005 yılının sonunda "Öteki Sinema" yı kurdu. Beyazperde, Cinedergi ve Medyaradar'da yazıyor. Motor, yelken ve fotoğraf tutkunu... Film izlemeyi ve filmler hakkında yazmayı herşeyden daha çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir