Stan Winston Artık Yok!

Animatronicler öksüz kaldı :(

Keyifle okuduğumuz müstesna Çizgi roman blogu Grafik Roman‘dan bugün kötü bir haber aldık ve her ne kadar hoşumuza gitmese de paylaşalım istedik.

Hollywood’un özel efekt ve makyaj üstadı Stan Winston’ın 15 Haziran 2008 Pazar günü itibariyle hayata veda ettiği açıklandı. 1946 doğumlu olan Stan Winston 62 yaşındaydı.

Hollywood’un bir numaralı mekanik efekt, kostüm ve makyaj efektleri stüdyosu olan Stan Winston Studios’un kurucusu olan Winston sinema sektörüne en çok izini bırakan kişilerden birisiydi. Jurassic Park, Aliens, Predator, Terminator, Edward Scissorhands, Batman Returns, The Lost World, A.I. gibi ünlü filmlerin yanısıra diğer pek çok filmde de izleyicilerin hafızalarına kazınan yaratık tasarımlarını, makyajları ve efektleri gerçekleştiren kişi olan Winston bu çalışmaları ile toplam dört kere oscar kazanmış, pek çok kere de aday olmuştu. Winston’ın son çalışmaları Iron Man filmindeki zırhların tasarımı ve çekimleri devam etmekte olan Terminator Salvation: The Future Begins filmleri oldu. Stan Winston Digital’in de aralarında bulunduğu birkaç efekt stüdyosunun sahibi olan Winston sıklıkla James Cameron ile birlikte çalışıyordu. Winston’ın uzmanlık alanı makyaj, kuklalar, pratik efektlerdir ancak o son zamanlarda stüdyoyu dijital efektleri de kapsayacak şekilde genişletti.

Yazı linki : http://www.grafikroman.com/?p=969

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir