Tarihin İlk Robotu Beyazperdeye Taşınıyor!

J.J. Abrams’ın son gizli projesi dünyanın ilk robotu hakkında.

Şu sıralar Super 8 isimli son filmiyle uğraşan yapımcı-yazar-yönetmen J.J. Abrams, ilginç bir efsaneyi sinemaya taşımaya hazırlanıyor…

Bir robotun, fakat sıradan olmayan farklı bir robotun, dünyanın yapılmış ilk robotunun hikayesinin anlatıldığı ‘Boilerplate: History’s Mechanical Marvel’ isimli çizgi-romandan uyarlanacak film için hazırlıklara başlayan Abrams’ın bu çok gizli tutulan projesi Paul Guinan ve Anina Bennett tarafından yaratıldı.

19. yüzyılı 20. yüzyıla bağlayan dönemde dünyayı gezen ve insanlarla arkadaşlık bile kurabilen bu robot, Teddy Roosevelt, Mark Twain ve Arabistanlı Lawrence’la bile tanışmış. Güney Kutbu’na giden, sinemanın keşfedilmesinde birfiil bulunan ve 1. Dünya Savaşı ile de ortadan kaybolan bu robotun hikayesi, aslında bir şehir efsanesine dayanıyor. Hikaye sonradan gerçekliği tartışılır bir Amerikan mitine dönüşmüş tabii.

Kitabın yazarlarından Guinan bu karakteri ilk defa 11 yaşında kendi internet sitesinden yayınlamaya başlamış ve çok tutulan robot daha sonra çizgi-romana transfer olmuş.

Eh, her daim kendi değerleriyle övünen Hollywood’un bu efsaneye sessiz kalacağı düşünülemezdi ve beklenen oldu, bu ilginç hikayenin yapım hakları satın alındı ve beyazperdeye göz kırpmaya başladı.

Şu an proje emekleme aşamasında, yani ne yönetmeni ne de oyuncuları belli. Fakat atmosfer olarak çok farklı ve ilginç olacak gibi gözüken bu proje bizim ilgimizi çekti, bekliyoruz…

Kaynak: http://www.beyazperde.com/haber.asp?id=15601

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

2 Yorumlar

  1. eli yüzü düzgün bir steampunk örneği olur umarım.

  2. Boiler plate: History of a victorian era robot :)

    Geçen sene internette surf eylerken tesadüf etmiştim kendilerine. Akıllara ziyan bir youtube vidyosu bile yapmışlardı. Aşağıdaki resimdeki kızıl hatun çizeri. kendi sitesinde ayrıca bir tanıtım sayfası da mevcut:

    http://www.bigredhair.com/boilerplate/

    Orjinal bir çr gibi duruyor. Abrams ismi biraz, böyle müstesna bir steampunk mevzuunu rahatlıkla bozar gibi geliyor..

    hayırlısı, bakalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: