The Loft (2014)

Bazı erkeklerin kendilerine ait ilkel bir dünyası vardır. Bu dünyada iktidar seks üzerinden kurulur, bir erkek sürüyle kadına sahip olmasına rağmen kendi özgürlüğünü koruyorsa güçlüdür, tepenin kralıdır. Bu erkekler büyümeyen çocuklardır ve bir şeyleri satın alabilecek duruma geldiklerinde en temel motivasyonları, bahsettiğim iktidarı kurmak üzerine olacaktır.

loft_xlgDaire filmi de bu ihtiyaçtan yola çıkıyor. Yediği içtiği ayrı gitmeyen bir grup arkadaş, kişisel oyun alanı olarak kullanmak üzere, yine arkadaşlarının yaptığı bir binadan havalı bir daire alıyor. Böylelikle ‘yaramazlık’ yaptıklarında onları rahatsız eden olmayacak, arkalarından evlerine otel faturaları gelmeyecek vs. Her şey iyi güzel ancak bu ‘cennet krallığı’ bir gün yatakta kelepçelenmiş bir kadın cesedi bulmalarıyla bozuluyor. Sosyal statülerinin darmadağın olacağından korkarak meseleyi kendileri çözmeye karar veriyorlar. Peki, yapabiliyorlar mı?

İngiltere’de bu sıralar çok revaçta olan bir tiyatro temsili tipi var, bu oyunları genellikle restoran-bistro gibi yerlerde oynuyorlar. “Murder Mystery” denen bu tarzın olayı şu; oyunun başında bir şey oluyor ve birbirini iyi tanıyan bir grup arkadaşın ortasına bir ceset düşüyor, sonrasında herkes şüpheli ama oyunun sonunda en tahmin etmediğiniz insan katil çıkıyor!

Daire (The Loft)’nin teması da aynen bu… Eğer bu türden “cinayeti kim işledi” sorularını çözmeye meraklıysanız film sizi temiz oyunculuğu ve dinamik kurgusu ile finale kadar götürüyor. Bu arada, katili tahmin etmek için yapacağınız bütün denemeler nafile, bence tadını çıkararak izleyip finalde şaşırsanız daha çok eğlenirsiniz. Çünkü The Loft’un hikayesi katili saklamayı iyi beceriyor. Birkaç yıl önce izlediğimiz Ceset (El Cuerpo) filmindekine benzer bir tahmin edilemez final saklı filmde…

cats

Tabii bu yazdıklarım filmi ilk kez izleyenler için çünkü Daire orijinal bir hikaye değil, film 2008 yapımı Çatı Katı filminin yeniden çevrimi… Aslında 2. kez yeniden çevrimi desek daha da doğru çünkü 2010 yılında aynı hikaye tekrar filme alınmıştı. Bu kez izleyeceğimiz versiyonu asıl filmin yönetmeni Erik van Looy kotarmış, orijinal filmin başrol oyuncusu Matthias Schoenaerts da bu filmde de boy gösteriyor. Bu, kendisinin İngilizce konuşarak oynadığı ilk rolü ancak hiç fena değil! Bu arada filmi götüren oyuncu, bir türlü asıl çıkışını yapamayan Karl Urban… Onun rolü de başta Korku Seansı (The Conjuring)’nın oyuncusu Patrick Wilson’a teklif edilmiş -iyi seçim- ancak kendisi bir TV projesi nedeniyle filmde oynamaktan vazgeçince rol Urban’a kalmış.

Uzun lafın kısası; Daire, cinayet ve cinayeti çözme filmlerinden hoşlananların çok seveceği iddiasız ancak eli yüzü düzgün bir gizem-gerilim filmi… Hollywood standartlarında bir oyunculuk ve teknik çalışma söz konusu… Erotizmden de nasibini almış bu yetişkin filmi, haftanın üzmeyen seçeneklerinden biri olacaktır. İyi seyirler…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir