To My Mother and Father / Anneme ve Babama

Uzun bir süredir yeni kısa filmi üzerinde çalışan sevgili Can Evrenol bu projesini tamamlamak üzere. Büyük bir aşkla ve şevkle film üzerinde çalıştığını yakinen bildiğim Can Evrenol, Nisan ayının ilk veya ikinci haftasında İstanbul’a gelip filmin galasını gerçekleştirmeyi planlıyor. Şu an itibariyle her şeyi bitmiş olan filmin sadece renklendirmesi ve ses dizaynında ufak tefek düzeltmeler kalmış. 15 Mart’ta hem DVD, hem Blu-Ray kopyaları hazır olacak olan To My Mother and Father isimli filmin sesleri Dolby Digital olarak düzenleniyormuş.

Filmin yapım aşamasını ve afiş çalışmasını bizlerle paylaşan Can Evrenol, bir kısa film olduğundan fragman çalışması yapılmadığını söyledi. Aşağıda kendi ağzından filmle ilgili bir kaç bilgiyi ve afişi beğeninize sunuyoruz. Filmi büyük bir merak ve heyecan içinde beklediğimizi de belirtiyoruz.

 • -Filmin bütçesi 6.000 (9.000 Dolar) Sterlin oldu. 5.000 ile başladık ama 6.000′e çıktı.
 • -İçerik yüzünden sponsor bulunamadı. 4 arkadaş eşit şekilde para koyduk (2 yapımcı, bir uygulayıcı yapımcı ve ben).
 • -Uygulayıcı yapımcı, kardeşim Mete Evrenol olmasa belki de filmin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktı.
 • -İlk defa bir kısa filmimde bir yapımcının desteğiyle çalışmış oldum. Frightfest’ten arkadaşlarım: James Pearcey ve Russel Would.
 • -Görüntü yönetmeni Stephen Murphy, bütün ekibin en deneyimli üyesiydi. Tek başına filmin kalitesini 2 gömlek arttırdı. http://www.stephen-murphy.com/
 • -Filmin kostümlerinden, renklerin ve genel görünümünden sorumlu olan Sara Sensoy (Production Designer) belki de ekipteki en önemli yardımcımdı.
 • -Orjinal film müziği, ödüllü besteci Semih Tareen tarafından yapıldı.
 • -Sony EX3 kamera ile HD çekildi. Standart Zeiss lens kullanıldı.
 • -Sıfırdan, tahtaları birbine çakarak kendi yaptığımız bir sette çekimler yapıldı. Artı, bir iç, bir de dış mekan daha kullanıldı.
 • -Yapımcı arkadaşlarımın filme en önemli katkısı bu seti kendi başlarına canla başla inşaa etmeleriydi.
 • -Daha filmi tam bitirmeden, ön kopyalarını yollayarak, 2 festivale seçilmeyi başardık bile:
  ”Screamin Athens Horror Film Festival” 9 Nisan
  ”Seattle International Film Festival” 21 Mayıs
 • -Mart sonunda Londra galası, Londra’nın sinema merkezi olan BFI’da gerçekleşecek.
 • -Nisan ayında, çok yakında açıklayacağımız bir tarihte (kuvvetle muhtemel PLATO’da) İstanbul galasını yapacağız.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir yorum var

 1. Masis Üşenmez

  Salı günü olacakları sabırsızlıkla bekliyorum. Dün Filmin ham halini gördüm, o bile oldukça etkiledi. Galayı kaçırmayın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: