When We Were Young: Bir Zamanlar Biz de Gençtik

When We Were Young; evet, bir zamanlar biz de gençtik… Arabolge.org sitesini takip ederim. Orada gördüm bu fotoğrafı… Tam da History Channel kanalında 80’li yılların konsol oyunlarını ve DeLorean’ın öyküsünü izlemişken… Acı bir saptaması vardı, saplama oldu, yüreğime battı.

Resim altı çeviri: 1985 yılında gösterime giren orijinal Back to the Future’da Marty, 30 yıl geriye, 1985’ten 1955’e gidiyordu. Eğer Back to the Future bugün çekilseydi, Marty 30 yıl geriye gittiğinde 2012 yılından 1982 yılına dönecekti. Yaşlı hissediyorum.

Evet, 80’li yılların çocuklarıyız ve gençliğe endeksli modern dünyada çok yaşlandık. Eğer hala yerinde duruyorsa, kimimiz saçını boyuyor, kimileri o kırlara bakıp eski günlerin derdine düşmüş üzülüyor. Göbeğimizin çıktığı 80’ler temalı tişörtler ile gençleştiğimizi sanıyoruz ve böyle böyle devam etmeye çalışıyoruz. Sonumuz nicedir?

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir