En iyi 100 Vampir Filmi

Untitled 1

Vampirler her zaman hayranlık uyandırmış ve çağdaş pop kültürünün önemli bir korku kaynağı olmuştur. Vampir teması ilk olarak 1922 yılında, FW Murnau’nun klasik sessiz filmi “Nosferatu, Symphonie des Grauens”de görülmüştür. “Kont Drakula”, 1931 yılı yapımı “Dracula” filminde ise Bela Lugos tarafından ölümsüzleştirildi. Daha sonraki yıllarda meşale Christopher Lee’ye geçti ve birçok Hammer yapımında görülebilecek muhteşem bir performansa ulaştı.

Vampir filmlerinde yüzlerce yeni başlangıç yapılmış, “gecenin çocukları” neredeyse her şekilde görülmüştür: Korkunç, komik, seksi, karanlık, çirkin, güzel, canavar… Kurtadamla birlikte korku türünün en önemli figürlerinden biri olan “Vampir” diğer klasik korku figürlerinde olmayan pek çok özelliğe sahipti; zeka, cinsel cazibe ve en önemlisi ölümsüzlük!

Sözü fazla uzatmadan sonuca gelelim; Müthiş film posterlerini barındıran, takibimdeki güzide site Moviegoods, başlangıcından bugüne tüm vampir temalı filmleri tarayarak” en iyi 100 vampir filmi” afişini seçti ve biz de bu önemli seçkiyi okurlarımızla paylaşmak istedik. İyi seyirler :)  (Sıralama 1′den 100′e doğrudur.)


Kaynak: http://www.moviegoods.com/top_100_vampire/

Reblog this post [with Zemanta]

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli kutular boş kalmasın *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>