YouTube’dan Film Kültletmek…

Youtube…

Fotoğraf ve yazıdan ibaret internete video mefhumunu sokan ve bunu her kullanıcıya olmazsa olmaz şekilde benimseten video yayın fenomeni… Cinnet vatan Türkiye’mizde halen yasaklı olmasına rağmen en az başbakanımız kadar zeki milyonlarcamızın hala tıkır tıkır kullanabildiği bir video pınarı… Peki ya YouTube’dan film kültletmek nedir?

Kişisel paylaşımlarla giderek kocamanlaşan bu video derya bir yandan da niceliksizlik yüzünden çöplüğe dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya… Yine de özellikle parçalar halinde yüklenen eski Yeşilçam klasiklerinin kısa bir araştırma ile onlarcasına ulaşabilir ve küçük bir playlist oluşturma gayreti ile filmin tamamını tek tıkla izleyebilirsiniz. Bu aklı vermekte bir beis görmüyorum çünkü çoğu, telif melif hak getire bir şekilde yetim kalmış Yeşilçam örnekleri…

Fakat asıl bahsetmek istediğim Youtube numarası “Öteki” sinema meraklılarını ilgilendiriyor ve belki de çoğunuzun bundan haberi var… Ama biz yine de paylaşarak bilgiyi çoğaltma amacından çıkmayalım.

Youtube’a girdiğiniz vakit arama çubuğunun hemen altında bulunan “Channels”a tıklarsanız içinde Youtube partner ortakları tarafından  telifi korunarak ve tek parça şeklinde sunulmuş bir sürü videoya ulaşmanız mümkün. Özellikle movies kısmına tıkladığınız da çok büyük olmasa da B sinemasını seven herkesin yüzünü güldürecek sayıda film izlemeniz için sizleri bekliyor. Bu özelliğiyle youtube meraklıları için bir anda oldukça keyifli bir geceyarısı filmleri festivaline dönüşüyor… Aralarında neler yok ki: “Torture Chamber of Sadism” “Slave of the Cannibal God” “The Spirit of the Bruce Lee” “Hercules Unchained”… Bunlar ve niceleri sizi bu linkte bekliyor: Youtube B Sineması

Yumulun!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

8 Yorumlar

 1. Youtube’a ek olarak başka bir hazine http://www.bmovies.com sitesi. Burada filmler kategorilere ayrılmış şekilde bizleri bekliyor. Seç beğen izle.

 2. Ehh be İlker’im! İnsan böyle bir mekan bilir de söylemez mi!? Şimdi orayı tavaf ediyorum… İncelemesini de sen yaparsın artık :)

 3. Buyrun efendim bir kaç nacizane örnekte bizden olsun.
  Zaten içeriğindeki filmler tamamen yasal ve anonim filmler olduğundan adres vermekde terslik göremedim.Bilhassa archive.org kesinlikle tavsiye ederim..

  http://imovies.blogspot.com
  http://www.archive.org/details/SciFi_Horror

 4. Buyrun efendim bir kaç nacizane örnekte bizden olsun.
  Zaten içeriğindeki filmler tamamen yasal ve anonim filmler olduğundan adres vermekde terslik göremedim.Bilhassa archive.org kesinlikle tavsiye ederim.

  http://imovies.blogspot.com
  http://www.archive.org/details/SciFi_Horror

 5. hakkatten bomba bi siteymiş bu! Teşekkürler..

 6. :) Sen biliyorsundur diye tahmin ettim. En kısa zamanda tanıtayım. Her B sineması severin yer imlerinde olması lazım.

 7. Birçok B filme ulaşabileceğiniz bir site keşfettim geçenlerde. Şu ana kadar eski tarihli olup da bulamadığım bir film olmadı. Umarım sizin de işinize yarar: http://stagevu.com/ :)

 8. Aklıma gelmişken öteki severlere bir tane daha public domain film kütletme adresi daha verelim.
  http://www.freemoviescinema.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: