Zombistan

“İstanbul İstanbul olalı böyle dehşet görmedi! Yetkililer, tuhaf saldırıların ardındaki gizemi çözemiyor…

Erman, Fuat ve Ali’nin paylaştığı öğrenci evinden İdris Bey’in apartmanına kadar her yerde, gerilim ve heyecan iliklerinize işleyecek!… Doğum heyecanı içindeki Leyla, eşinin sırlarından bihaber Adem ve kan davası peşindeyken yaşayan ölülerin avucuna düşen Maho ile birlikte, siz de korkacaksınız… Isırılacaksınız… Kaçacaksınız…

Ve direneceksiniz!”

zombistancinnetlikapak

Rodeo Albümler Dizisi’nin ikinci kitabı olan Zombistan’da, hem karanlık bir İstanbul, hem de yarınlara dair titrek umut ışıkları çıkıyor karşımıza:

Henüz 22 yaşındaki çizgi romancı Cem Özüduru’nun yazıp çizdiği Zombistan, Studio Rodeo’nun özgün çizgi romanları arasındaki yerini aldı. Kitapta, fantastik korkular aleminden kopup gelen zombiler, yedi tepeli şehri istila ediyor. Gizemli salgının güncesini, kaderleri çakışan yedi karakter üzerinden gözlemliyoruz.

Kitaptaki olayların geçtiği “zombi işgalindeki İstanbul”, bu konsepte yönelik geliştirilmiş özel siteden de izlenebilir: Zombistan.com, keyifli ve güncel bir içerikle yayında!

Zombistan, iki kapak alternatifiyle çıktı: Cinnetli kapak (parlak kaplamalı) ve Kasvetli kapak (mat kaplamalı). İçerik, fiyat ve barkod tamamen aynı; okurun iki kapak arasında yapacağı seçim sadece bir zevk meselesi…

YA İSTANBUL, YA ÖLÜM…

Herkesin birbirine zombi olduğu metropol gerçekliği, korkuların ve endişelerin fokurdadığı dev bir kaynama kazanı. Hayattaki duruşlarımız, arzularımız, politik ve etnik kimliklerimiz, tehlikeli bir hızla çarpışıp duruyor bu kazanlarda…

Alabildiğine “gerçekçi” mesajlar taşıyan fantastik öykülerde, Paris, Londra veya New York’un çeşit çeşit “hayal” yaratığı tarafından istila edilmesine alışkınız. Oysa tarih, coğrafya ve sosyoloji tarafından altı çizilen adres, başka:

Napoléon, “Tüm dünya tek bir devlet olsa, başkenti İstanbul olurdu” demiş.

Birlikte yaşama kültürünün en zorlu sınavları vereceği, buna mukabil, en kutlu zaferlere ulaşacağı metropol de İstanbul’dur elbet.

İşte bu kitap, genç bir çizgi romancının kurguladığı böylesi bir deneyimi -korku türüne has klişeleri kâh onurlandırıp, kâh yeniden yapılandırarak- ele alıyor. Yedi farklı hayatın düğümlendiği yedi tepeli şehir, okuyacağınız karanlık masalda basit bir “arka plan” değil; ruhuyla ve problematikleriyle son derece etkin bir aktör.

Zombistan’ın yaratıcısı, Eylül 2005 tarihli Rodeo Strip #9’da yayınlanmak üzere Şehirde Bir Gece isimli çalışmayı tamamladığından beri, üretim kanadımızdaki kilit isimlerden oldu.

Yalçın Didman gibi kıdemli yaratıcıları bile okurla buluşturmak hayli zorken, genç yeteneklerin kaliteli albümlere imza atmasını hedefliyorduk. Çünkü, yazar ve sanatçıların hangi süreçlerden geçtiğini net biçimde görmenin -dahası, o süreçleri bizzat körüklemenin- en sağlıklı yolu, eserlerini sıcağı sıcağına yayınlamaktı… Zihnin en kıvılcımlı, en berrak olduğu dönemde tamama erecek yapıtlar, şüphesiz ki yarınlara giden yolu kısaltır ve yolcuya motivasyon sağlar…

Zombistan, işte bu anlayışın ilk meyvesi:

Konsept, senaryo ve çizimleri tamamen Cem Özüduru’ya ait bir çalışma, tamamen Rodeo’ya özgü bir süreçte ve koşullarda projelendirildi. Kitap, bu projenin -son değilse de- şimdilik en somut ürünü.

Herhangi bir öyküyü çizgi roman disiplini içinde akıtabilmek, hem de bu yaşlarda, yeterince büyük marifet. Ancak Özüduru’nun asıl başarısı, karşımıza her defasında şaşırtıcı, içtenlikli ve derin öykülerle çıkabilmesi. Üstelik bunu yaparken, çizgi roman gramerine ait kalıpları önce çözüp, sonra cesurca ihlal ediyor; bu anlatım dili içinde kendine ait bir lehçe türeteceğinin kuvvetli sinyallerini veriyor.

Bir yandan kendi doğrularında ısrarcı, diğer yandan gelişmeye ve makul yönlendirmelere açık olmayı başaran her sanatçı, sağlıklı üretim koşullarını ve sağlam bir motivasyonu hak eder diye düşünüyoruz.

Zaten Rodeo bunun için var.

Murat Mıhçıoğlu

Yayıncı: RODEO www.rodeostrip.com

Editör: Murat Mıhçıoğlu

Kitaba dair teknik detaylar:
Ebat: 21.5 x 29.5 cm.
Sayfa sayısı: 112
350 gr. kapak, Amerikan cilt
İç sayfalar 70 gr. Enso Cremea kağıt

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

3 Yorumlar

  1. Masis Üşenmez

    Sitedeki Zombi Fatih Terim çizimine bayıldım. Terim “Amansız ol!” derken arkada zombiler kesik bir kafa ile top oynuyorlar, süpperr. Rodeo Strip yıllardır Türkiye’de çizgi romana en çok emek veren gruptur. Boş iş çıkmaz onlardan. Yine kaliteli bir yapıtla karşımızdalar. Alın, aldırın.

  2. Yazışmalarımızdan yola çıkarak anladım ki Rodeo Strip bu işe gerçek bir aşkla yaklaşıyor. Zombistan’ın yüksek satış rakamlarına ulaşıp yerli üretim çizgiromanlara yeni bir şevk gelmesi dileğiyle tüm “Öteki”cilerin arşivine katmasını rica ediyorum.

  3. bugün Zombistan’ı okudum ve oldukça beğendim. Tahmin ettiğimden çok daha kaliteli, seviyeli ve ‘özgünce’ bir iş. Hiç sanmazdım ama keyifle kütüphaneme yerleştirdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: