‘Ejderhanın Gözünden” Çin Filmleri Altın Portakal'da 1 – altin portakal58edbdabd2ea69bd

‘Ejderhanın Gözünden” Çin Filmleri Altın Portakal’da

2 Ekim 2011

Son yıllarda uluslararası festivallerde adından sıkça söz ettirmeyi başaran ödüllü Çin filmleri Altın Portakal’da sinemaseverlerle buluşacak…

‘Ejderhanın Gözünden” Çin Filmleri Altın Portakal'da 2 – AKM

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından, 8-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Çin sinemasına ev sahipliği yapacak.

Uluslararası birçok festivalde ödül almış ve gişe rekorları kıran son dönem yapımların özel gösterimleri “Ejderhanın Gözünden” başlığı altında Antalya’da yapılacak.

48. Festival kapsamında gerçekleştirilecek “Ejderhanın Gözünden” bölümü FİYAB işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

‘Ejderhanın Gözünden” Çin Filmleri

Dağ – Buddha Mountain / Yön: Miaoyan Zhang – Çin – 2010 – 101’

Üç arkadaş Ding Bo, Nan Feng ve Fei Zao aile baskısından kurtulmak için evlerini terk ederler; ne var ki yaşam onların sandığı gibi toz pembe değildir. 2002 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Asya” filmi ödülüne değer görülen filmin aktristi Fan Bingbing, 2006 yılında Tayvan Film Festivali’nde, 2010 yılında Tokyo Uluslararası Film Festival’inde “En İyi Aktris” ödülü aldı.

Cazibe Kanunları – Law Of Attraction / Yön: Zhao Tianyu – Çin – 2011 – 94’

Dört ayrı kısa filmden oluşan “Cazibe Kananları”, modern kent yaşamında kadın erkek ilişkilerini konu alıyor. Filmde yer alan ilk öyküde yumuşak, tatlı ve tutkulu bir aşk anlatılır. İkinci öyküde, bebek sahibi olmaya çalışan genç çift, aşklarının farklı bir yüzüyle karşılaşır. Üçüncü öyküde karı – koca – sevgili üçgenini bölen bir trafik kazası izleyiciyi ihanet, suçluluk ve fedakârlık temalarıyla yüzleştirir . Son öykü de ise genç çiftin ilişkisi konu edilir.

Fedakârlık – Sacrifice Yön: Chen Kaige – Çin – 2010 – 127’

Dünyaca ünlü Çinli yönetmen Chen Kaige’nin 2011 Berlin Film Festivali Gala bölümünde yayınlanan son çalışması Sacrifice filminde, 300’den fazla üyesi olan Zhao Hanedanlığı’nın tüm üyelerinin katledilmesi; katliamdan kurtulan tek hanedan üyesinin yaşamı anlatılıyor.

Yip Usta – IP Man Yön: Wai-Shun Yip – Çin – 2010 – 107’

Filmin baş karakteri, Çin ve Japonya arasındaki büyük savaş sırasında, dövüş sanatlarında efsaneye dönüşen ve Bruce Lee’nin hocası olan IP Man’dir. Çin’in Foshan şehrinde savaşın gölgesinde geçen biyografik öykü, 1930’lu yıllara uzanır.

Artçı Şok – Aftershock Yön: Xiaogang Feng – Çin – 2009 – 129’

Gerçek bir öyküye dayanan film Çin tarihinde 1976 yılında gerçekleşen Tangshan depremini konu olur. 240 bin insanın hayatını kaybettiği yürek burkan bu hikayeyi yönetmen Xiaogang Feng perdeye taşır.

Köprüde Aşk – Love On Gallery Bridge Yön: Li CHEN – Çin – 2010 – 93’

Çin’in geleneksel opera ve drama geleneği Bailu’nun 300 yıllık geleneğinin yaşatılmaya çalışıldığı Ningshou Bölgesindeki bir kasabada halkın tek eğlencesi bu gösterilerdir. Basit ve sade bir yaşam süren kasaba halkı, yıllar sonra çizilen bir kemerli köprü resmiyle 20 yıl önce kaybolan opera oyuncularını ve yaşanan büyük aşkı anımsar.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Banu Alkan 9. Pembe Hayat KuirFest'te 3 – Banu Alkan KuirFest

Banu Alkan 9. Pembe Hayat KuirFest’te

23 Ocak 2020 saat 21:00’de Babylon’da kapılarını açacak olan 9.
18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12 Haziran’da Başlıyor 4 – 18Filmmor Kadın Filmleri Festivali header

18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12 Haziran’da Başlıyor

18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali, online olarak başlıyor. 12