Malatya Uluslararası Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı 1 – Gruda

Malatya Uluslararası Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı

25 Kasım 2010

Malatya Valiliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan, dünya sinemasının son örnekleri ve dopdolu bir programla izleyicilerle buluşmaya hazırlanan 1. Malatya Uluslararası Film Festivali için geri sayım başladı…

Malatya Uluslararası Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı 2 – viewer26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında zengin film programı, sinema seminerleri, atölyeler, sergiler ve söyleşilerle Malatyalılarla ilk kez kucaklaşacak olan Malatya Uluslararası Film Festivali, sinemada ’mizah’ temasının yanısıra ulusal sinemamızın değerlerini de unutmuyor, unutturmuyor.

Festival, ilk yılından başlayarak, iki yeni yarışmada birden, ‘mizah’ temalı filmleri ‘Kristal Kayısı’ ile buluşturuyor. Mizah filmleri tüm dünyada olduğu gibi; ‘en iyi’ filmler arasında gösterilseler de, milyonlarca seyirciyle buluşup, halkın gönlünde taht kursalar da, genellikle iş festival ödüllerine geldiğinde yeterli ilgiyi görmezler. Dünyada dağıtılan ödüllerde olduğu gibi ülkemizde de, mizah türünde çekilen filmler ve bu filmlerin yaratıcı ekipleri bugüne kadar pek fazla ödülle buluşamadılar.

Ancak bu “kötü” kader artık değişecek ve sadece ‘Mizah’ türünde çekilmiş filmler, bunlara emek verenler, Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ödüllendirilecek, üstelik uzun ve kısa metraj olmak üzere, iki yarışmada birden!

Kemal Sunal Memleketinde Anılıyor.

Mizah temalı yarışmaların yanısıra Festival, sinemamıza emek veren büyük ustaları da unutmadı… Malatya Uluslararası Film Festivali, sinemanın en yeni örneklerini Malatya’ya taşırken; Türk sinemasına verdiği değer ve emekçilerine duyguğu saygıyla, Kartal Tibet’in yönetmenliğini yaptığı, Kemal Sunal’ın en sevilen filmlerinden biri olan ‘Tosun Paşa’yı yeniden izleyicilerle buluşturuyor. Malatya Uluslararası Film Festivali, özel bir teknolojiyle Vipsaş Stüdyoları tarafından restore edilen ‘Tosun Paşa’nın 35mm kopyasını bastırtarak yıllar sonra yeniden beyazperdeye taşıyacak. Festival’in ardından filmin restore edilmiş kopyası ise ulusal sinema arşivine kazandırılacak.

Kemal Sunal’ın Anısına

Türk Sinemasının unutulmaz komedi filmlerinden biri olan ‘Tosun Paşa’nın, yeri doldurulamayacak usta komedi oyuncusu ‘Kemal Sunal’ı memleketi olan Malatya’da festivalle yenide anıyoruz. Festival’in bölümlerinden birini oluşturan “Kemal Sunal’ın Anısına” bölümüyle, 10 yıl önce kaybettiğimiz sinemamızın efsane komedi oyuncusu Kemal Sunal’ın restorasyonu yapılmış filmleri ile beyazperdede yeniden sevenleriyle buluşacak.

Malatya Uluslararası Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı 3 – cats7

Türk Sinemasının iki büyük komedi oyuncusuna ‘Onur Ödülü’…

MUFF ilk yılından başlayarak her yıl, Türk sinemasının, filmleriyle sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuş isimlerine de ‘Onur Ödülü’ veriyor.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ilk ‘Onur Ödülü’, Türk sinemasının gülen yüzleri, yıllarca sinemaseverlerin yüzlerinde oluşturdukları tebessümle, kâh ağlatıp, kâh güldüren, güldürürken düşündüren usta oyuncular Ayşen Gruda ve Erol Günaydın’a takdim edilecek.

Malatya Uluslararası Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı 4 – Gruda

Festivali katılımlarıyla onurlandıracak olan sanatçılar, ödüllerini 26 Kasım 2010 Cuma gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde alırken, belki de ilk kez Malatyalı sevenleriyle bir araya gelecekler. Büyük, küçük herkesin gönlünde taht kurmuş olan sanatçılar, festivalde filmleriyle de Malatyalı sevenleriyle buluşacaklar. Ayşen Gruda’nın rol aldığı ‘Tosun Paşa’, ‘Süt Kardeşler’ ve son filmi ‘Kâğıt’; Erol Günaydın’ın oynadığı ‘Beyaz Melek’ filmleri Festival kapsamında izleyicilerle buluşacak.

Festivalin Açılış Filmi ‘Badem Şekeri’…

Malatya Uluslararası Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı 5 – imagesFestival, 26 Kasım Cuma günü perdelerini açarak, Türk Sinemasına pek çok değerli yapımı sunmuş olan Osman F. Seden’in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı, 1963 yapımı, başrollerini Türkan Şoray, Fatma Girik ve Fikret Hakan’ın paylaştıkları, yıldızlar geçidine dönüşen ‘Badem Şekeri’ filmiyle tüm sinemaseverlere ve Malatyalılara merhaba diyecek.

Türkan Şoray ve Fatma Girik ilk kez bir filmde, ‘Badem Şekeri’nde birlikte rol aldı. Bu anlamda ilk olma özelliğini taşıyan 1963 yapımı film, yıllar sonra oyuncularının katılımıyla Malatya Uluslararası Film Festivali’nde tekrar perde diyecek. Festivalin açılışındaki gösterime filmin yıldız oyuncuları Türkan Şoray, Fatma Girik katılacaklar. Festivalin açılışını onurlandıracak olan sanatçılarımız 26 Kasım’da Malatyalılar ve sinemaseverlerle buluşacaklar.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Adana Film Festivali'ne Oscar'ın Favori İsmi ile Açılış 6 – Karanlıkla Karşı Karşıya BlacKkKlansman 3

Adana Film Festivali’ne Oscar’ın Favori İsmi ile Açılış

22-30 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenecek 25. Uluslararası Adana Film Festivali,
Hint Sineması Altın Portakal Film Festivali'nde 7 – siddarth

Hint Sineması Altın Portakal Film Festivali’nde

Altın Portakal Film Festivali, Hint sinemasının 100. Yılı dolayısıyla özel