10. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Jüri Üyeleri 1 – Nashen Moodley

10. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Jüri Üyeleri

12 Ekim 2022

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası yarışma jürisi belli oldu.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 21-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 10. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması finalist filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri arasında Nashen Moodley, Urszula Antoniak, Nenad Dukic, Jan Jilek ve Şükrü Sim yer alıyor.

10. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Jüri Üyeleri 2 – 10 Bogazici uluslararasi yarisma jurisi

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’ndaki yılın iddialı filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri arasında; Sidney Film Festivali’nin direktörü Nashen Moodley; Locarno Film Festivali’nden altı ödülle ayrılan Nothing Personal ve dünya prömiyerini 64. Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gerçekleştiren Code Blue filmlerinin yönetmeni Urszula Antoniak; yapımcılığını üstlendiği EFA ödüllü filmi Requiem for Mrs. J. ile 2017 yılında Oscar adayı olan Avrupa Film Eleştirmenleri Federasyonu (FEDEORA) başkan yardımcısı Nenad Dukic; Summer Film School Uherske Hradiste Program Direktörü Jan Jilek ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı’nda akademik kariyerini sürdüren Prof. Dr. Şükrü Sim bulunuyor.

Kısa Kurmaca Film Yarışması Jürisi

10. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Jüri Üyeleri 3 – 10 Bogazici Kisa Kurmaca Film Yarismasi jurisi

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Kısa Kurmaca Film Yarışması’nın jürisinde Anadolu Leoparı filmiyle dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Toronto Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü ile ayrılan Emre Kayiş; ikinci kısa filmi Displaced ile 37. Sundance Film Festivali’nde En İyi Kurmaca Olmayan Ödülü ve 9. Boğaziçi Film Festivali’nde Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nü kazanan yönetmen Samir Karahoda ve Toronto Film Eleştirmenleri Derneği tarafından 2017’de Jay Scott Ödülü’ne layık görülen, 2018 yılında Maison du Bonheur belgesel filmi ile En İyi Kanadalı Film olarak Rogers Ödülü’ne aday gösterilen ve üçüncü uzun metrajlı filmi MS Slavic 7 ile 69. Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan yönetmen Sofia Bohdanowicz yer alıyor.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürisi

10. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Jüri Üyeleri 4 – 10 Bogazici Ulusal Belgesel Yarismasi jurisi

Festival kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda En İyi Ulusal Belgesel Film ve Jüri Özel ödülleri sahiplerini bulacak. Yarışma jürisinde uluslararası önemli belgesel filmlerin yapımcılığını üstlenen ve çektiği ilk uzun metraj belgesel Bekleyiş ile birçok ödül kazanan Aslı Akdağ; dünya prömiyerini 25. Saraybosna Film Festivali’nde yapan Dilsiz filmi ile Miraciyye Saklı Miras ve Mâşuk’un Nefesi belgesel filmlerinin yönetmeni Murat Pay ile Yangın Yerinde Orkideler filminin yönetmeni Selin Şenköken yer alıyor.

Akdenizli Sinema Yazarlarından FEDEORA Ödülü

Festival kapsamında Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu tarafından Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndan bir filme bu yıl ilk kez FEDEORA Ödülü verilecek. Jüride ise FIPRESCI ve FEDEORA üyesi, akademisyen Rıza Oylum; sinema yazarı Sergey Lavrentiev ve film eleştirmeni Ştefan Dobroiu yer alıyor.

10. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Jüri Üyeleri 5 – 10 Bogazici FEDEORA jurisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı, Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığı ile gerçekleşecek 10. Boğaziçi Film Festivali ile ilgili tüm gelişmelere ve festivale dair güncel haberlere bogazicifilmfestivali.com ve festivalin resmi sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

33. Ankara Film Festivali'ne Son Başvuru Tarihi: 14 Eylül 6 – 32 Ankara Film Festivali odul toreni 2

33. Ankara Film Festivali’ne Son Başvuru Tarihi: 14 Eylül

3-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 33. Ankara Film Festivali için
23. İzmir Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 7 – 23 izmir kisa en iyi film

23. İzmir Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 14-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 23. İzmir Kısa