10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 1 – Pasajero Passenger 2022

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu

28 Ağustos 2022

Bu sene 17-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek 10. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nin (CUFF) yarışma ve yarışma dışı seçkisi açıklandı.

Başvuruda bulunan 1.000’den fazla eser arasından, yarışma için 21 ülkeden 55 film, yarışma dışı gösterim için 25 ülkeden 80 film seçildi. Tüm kısa filmler festival süresince 12 ayrı program ile Institut Français (Fransız Kültür) ve Akbank Sanat’ta gösterilecek.

10. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nin jürisi, dünya çapında ünlü çok seçkin 3 profesyonelden oluşuyor: Aneta Ozorek, Ayçe Kartal ve Peter Lord. Ayrıca bu sene ilk defa Sinema Yazarları Derneği üyelerinden oluşan bir jürinin değerlendirmesiyle SİYAD Özel Ödülü verilecek.

Ödüller 22 Ekim Cumartesi günü açıklanacak.

10. CUFF Jürisi ve Ödüller

Festivalin 10. yılının yarışma bölümünde animasyon dünyasının üç usta ismi jürilik yapacak. Morph, Shaun the Sheep gibi stop motion filmlerle dünya çapında bir hayran kitlesi kazanan usta animasyon sanatçısı Peter Lord, Kaboom Animasyon Festivali’nin Sanat Yönetmeni Aneta Ozorek ve ülkemizin dünya çapında başarılı animasyon sanatçısı Ayçe Kartal bu yılın jürisini oluşturuyor.

Jüri En İyi Film, En İyi Türk Filmi, En İyi İlk Film ve Peak Game tarafından desteklenen En İyi Öğrenci Filmi ödüllerinin sahiplerini belirleyecek. Online toplanacak olan jürinin kararının ardından ödüller Peter Lord ve Ayçe Kartal’ın katılımıyla 22 Ekim’de İstanbul’da yapılacak törende sahiplerini bulacak.

Jüri Üyeleri Hakkında

Aneta Ozorek

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 2 – Aneta Ozorek

Aneta Ozorek, Kaboom Animasyon Festivali’nin sanat yönetmenidir. Avrupa pazarında film etkinlikleri, eğitim atölyeleri, sergiler ve festivallerin küratörü ve organizatörü olarak geniş bir endüstri deneyimine sahiptir. CEE Animasyon Pitching Forumu’nun Kısa Bölüm Başkanı, REX Animasyon Festivali (İsveç) ve Kısa Film Konferansı yönetim kurulu üyesidir. Ozorek aynı zamanda Avrupa Çocuk Filmleri Derneği üyesi ve çeşitli çocuk kitaplarının illüstratörüdür.

Ayçe Kartal

Ayçe Kartal, Türkiye’de yetişmiş ve animasyon alanında dünya çapında tanınmış, en önemli uluslararası festivallerden çok sayıda ödül kazanmış bir animasyon yönetmenidir. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans diplomasını aldıktan sonra UNSW Time Based Arts ve NY Film Akademisi’nde sinema eğitimini tamamlamıştır.

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 3 – Ayce Kartal

2013 yılından bu yana Paris’te bulunan Les Valseurs yapım şirketinde çalışan yönetmen, bugüne kadar TIFF, Clermont Ferrand International Film Festival, Annecy IAFF, Ottawa IAFF, Leeds IFF ve St. Louis IFF gibi birçok değerli festivalde ve 90. Oscar ödüllerinde Kısa Animasyon Kategorisinde yarışmaya hak kazanmıştır. 2005-2022 yılları arasında yaptığı filmlerle ulusal ve uluslararası film festivallerinde 300’den fazla ödülle dönen sanatçı, 2019 yılında yapılan ve Fransa’nın Oscar ödülleri olarak bilinen Cesar Ödülü’ne de sahiptir. Sanatçı halen Paris’te bağımsız yönetmen olarak yer aldığı yapım şirketinde uzun metraj animasyon film projelerinde yazar ve yönetmen olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Peter Lord

Peter Lord, Aardman Animations’ın kurucu ortağı ve kreatif direktörüdür. Okul yıllarından arkadaşı David Sproxton ile 1972’de eğitimleri devam ederken kurdukları Aardman Animations, 1976 yılında Morph karakteri ile büyük başarı kazandı. Kilden üretilmiş bir kukla olan bu sevimli karakter The Amazing Adventures of Morph serisi ile popüleritesini arttırdı.

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 4 – Peter Lord and Morph

Aardman Animations özellikle kil kuklalar kullanarak ürettikleri animasyonlar ile stopmotion tekniğinin gelişmesine katkıda bulundular. En bilinen çalışmaları arasında Shaun the Sheep ve Creature Comforts gibi TV dizileri, Peter Gabriel’in Sledgehammer ve Nina Simone’un My Baby Just Cares For Me gibi müzik videoları ve televizyon reklamları yer alıyor.

1980’lerde ve 90’larda Peter Lord Conversation Pieces, Lip Sync serisi ve Babylon gibi daha çok yetişkin izleyicilere yönelik bağımsız kısa filmler yönetti. 2000 yılında Aardman’ın ilk uzun metrajlı filmi Chicken Run’ı Nick Park ile birlikte yönetti.

Peter Lord ayrıca Flushed Away, The Curse of the Were-Rabbit, Arthur Christmas, The Pirates!, Shaun the Sheep Movie gibi yapımlarda başyapımcı, yapımcı veya yönetmen olarak yer aldı. Nick Park’ın Wallace and Gromit serisinin de baş yapımcısıdır.

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 5 – Peter Lord

Aardman’ın 30. yılında Peter Lord, ortağı David Sproxton ile birlikte Kraliçe’nin Doğum Günü Onur Listesi’nde CBE ödülüne layık görüldü. Peter Lord, 1992’de Adam, 1996’da Wat’s Pig ve 2013’te yönetmenliğini tek başına üstlendiği The Pirates! Band of Misfits filmleriyle Oscar ödüllerinde aday gösterildi.

Peter Lord, Aardman’ın Studiocanal ile yeni bir işbirliği yoluyla ürettiği son uzun metrajlı filmi A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon’un ortak yapımcısıdır. Kasım 2018’de Aardman, stüdyonun bağımsızlığını güvence altına almak amacıyla çalışanlara ait bir kuruluş haline getirildi. Aardman’ın yeni uzun metrajlı filmi, Chicken Run’ın devamı olacak ve 2023 yılında seyirci ile buluşacak.

SİYAD Özel Ödülü

Animasyon filmler sinemanın bir alt dalı değil, sinemanın tüm gücünü kullanan eserlerdir. Canlandırlanlar’ın bu görüşünü paylaşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), CUFF’un 10. yılında yarışma seçkisinden bir filmi ödüllendirmek üzere seçecek ve törende bu ödülü takdim edecek.

10. CUFF Seçkileri

Efe Efeoğlu yönetiminde geliştirilen yarışmaya 1.000’i aşkın film başvurdu. Yarışma seçkisinde 55 film, yarışma dışı gösterim seçkisinde 80 film yer alıyor.

Yarışma seçkisine Türkiye’den 13, Fransa’dan 9, İsviçre’den 5, Almanya ve İngiltere’den 3’er, Belçika ve Singapur’dan 2’şer film girmeye hak kazandı. Ayrıca Arjantin, Çin, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsrail, İtalya, Kolombiya, Macaristan, Meksika, Rusya, Tayvan ve ABD’den filmler de yarışmada yer alıyor.

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 6 – Mom 2020

Yarışma dışı gösterim seçkisine dahil edilen filmlerin 27’si Türkiye, 9’u Almanya, 7’si Fransa, 6’sı ABD, 3’ü İngiltere, 2’si Macaristan yapımı. Bu seçkide ayrıca Arjantin, Avustralya, Belçika, Çekya, İspanya, İsviçre, Japonya, Avusturya, Azerbaycan, Çin, Estonya, Hollanda, Hong Kong, İran, Kanada, Güney Kore, Singapur, Slovenya ve Yunanistan yapımı filmler de yer alıyor.

Filmlerin detaylı listesi canlandiranlar.com adresinde incelenebilir.

Canlandıranlar Derneği

Berat İlk’in kurucusu ve başkanı olduğu Canlandıranlar Derneği 2011 yılında, Cemal Erez, Yonca Ertürk, Vincent Bouvard, İdil Ar, Melis Bilgin ve Gökhan Okur tarafından kurulmuştur. Derneğin tüm kurucuları ve üyeleri ödüllü sanatçılar, yönetmenler ve yapımcılardır. Ayrıca, 2012 yılında ASIFA Türkiye de Berat İlk tarafından kurulmuştur.

Canlandıranlar Derneği, kar amacı gütmeyen ve yeteneklere odaklanan bir dernektir. Canlandıranlar, etkinliklerini gönüllülük yoluyla düzenlemektedir. Dernek, kısa bağımsız animasyon film yapımını desteklemekte ve 2013 yılından beri Uluslararası Canlandıranlar Kısa Animasyon Film Festivali’ni organize etmektedir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Seyir Derneği, Yazlık Sinemayla Ayvalıklılara Merhaba Diyecek 7 – Yazlik Sinema

Seyir Derneği, Yazlık Sinemayla Ayvalıklılara Merhaba Diyecek

Seyir Derneği, 8-17 Temmuz tarihleri arasında Ayvalık ve Urla’da yılın
BIFED 2023 İçin Başvurular Başladı 8 – BIFED

BIFED 2023 İçin Başvurular Başladı

11-15 Ekim tarihleri arasındaki 10. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali