10. Engelsiz Filmler Festivali Başladı, İlk Durak Eskişehir 1 – Toren Katilimcilari

10. Engelsiz Filmler Festivali Başladı, İlk Durak Eskişehir

15 Ekim 2022

Bu yıl 10. kez seyircisiyle buluşan Engelsiz Filmler Festivali, ilk durağı olan Eskişehir’de başladı. 14-16 Ekim tarihleri arasında Eskişehir’de seyircisini ağırlayacak festival, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl 10. kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin ilk durağı Eskişehir oldu. Festival, Eskişehir programının ilk gününde Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılan film gösterimlerinin yanı sıra gerçekleştirdiği Canlandırma Atölyesi ile minik sinemaseverlerle buluştu.

Festivalin ilk gününde Çocuklar İçin seçkisinden Büyük Sel (The Great Overflow), Çocuk ve Kaz (The Child and the Goose), Duvar Piyanosu (Wall Piano), IDODO, Sığınak (Sanctuary), Suzie Bahçede (Suzie in the Garden), Tilkilerin Kraliçesi (Queen of the Foxes); Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışan Zuhal ve Kısa Film Yarışması’nda yarışan Anahtar (The Key), Aşk (Love), Çit (Fence), Galip (A Winner), Gazcılar (The Sprayer), Gölgeler (Shadows), Karantina (Quarantine), Komşu Sesler (Neighbouring Sounds), Oyun (Game), Sohbet (Chatter), Takas (Barter), Ve Böylece Başlıyorum (And So I Begin) ve Yasemin (Jasmine) filmleri sinemaseverlerle buluştu.

Deniz Öcal ile Canlandırma Atölyesi Gerçekleştirildi

Festival, Eskişehir ayağının ilk gününde düzenlediği Canlandırma Atölyesi ile 9-12 yaş arasındaki işitme engelli sinemaseverleri canlandırma (animasyon) sanatıyla buluşturdu. Canlandırma sanatçısı Deniz Öcal tarafından gerçekleştirilen atölyede minik sinemaseverlerin, kendi hikâyeleriyle ve yarattıkları karakterlerle, kendilerini canlandırma sanatıyla ifade etmeleri sağlandı. Karakterlerini tek tek fotoğraflayan çocuklar, stop motion tekniğiyle bir araya getirerek bir animasyon filmi oluşturdular. Çocukların oluşturdukları bu animasyon filmler, 16 Ekim tarihindeki Çocuklar İçin seansında gösterilecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle 14-16 Ekim tarihleri arasında Eskişehir’de seyircisiyle buluşacak olan festival, 17-23 Ekim tarihleri arasında fiziksel gösterimlerle Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve çevrimiçi olarak eff2022.muvi.com üzerinden tüm Türkiye’den sinemaseverlerle bir araya gelecek. Festival filmleri, web sitesinden açıklanan gün ve saatlerde salonda ve çevrimiçi platform üzerinden ücretsiz takip edilebilecek.

Festivalde Yer Alan Tüm Filmler Bu Yıl da Erişilebilir ve Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak sinemaseverlere sunuyor. Engelsiz Filmler Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra programda yer alan film ekipleri ile yapılan söyleşiler de festivalin YouTube kanalı üzerinden erişilebilir olarak izlenebiliyor.

10. Engelsiz Filmler Festivali Başladı, İlk Durak Eskişehir 4 – Gosterim

Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi için engelsizfestival.com adresi ziyaret edilebilir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

10. Engelsiz Filmler Festivali Eskişehir Gösterim Programı

MEKAN: YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ

  • 15 EKİM CUMARTESİ

12:00 – Çocuklar İçin 2 (+3 Yaş) (33’)

14:15 – Görülmeyi Bekleyenler (71’)

16:30 – Dört Duvar (114’)

19:00 – Kerr (100’)

  • 16 EKİM PAZAR

12:00 – Çocuklar İçin 1 (+7 Yaş) (62’)

14:15 – Ulusal Uyanış (66’)

16:30 – Okul Tıraşı (85’)

19:00 – Beni Sevenler Listesi (90’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

32. Ankara Film Festivali Biletleri Yarın Satışa Çıkıyor 5 – Everything Went Fine 2021

32. Ankara Film Festivali Biletleri Yarın Satışa Çıkıyor

4-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali’nin biletleri
Altın Portakal Sergilerine Kadın Damgası 6 – Zanzibar

Altın Portakal Sergilerine Kadın Damgası

8-14 Ekim 2011 tarihleri arasında organize edilecek 48. Altın Portakal