10. Engelsiz Filmler'de Ödüller Sahiplerini Buldu 1 – Beni Sevenler Listesi 2021

10. Engelsiz Filmler’de Ödüller Sahiplerini Buldu

24 Ekim 2022

Türkiye’nin ilk ve tek erişilebilir film festivalinde Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması kategorilerinde ödüle layık görülen isimler, kapanış töreninin yayınlandığı video ile duyuruldu.

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen 10. Engelsiz Filmler Festivali, Eskişehir’in ardından 17-23 Ekim tarihleri arasında fiziksel gösterimleriyle Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve çevrimiçi olarak eff2022.muvi.com üzerinden tüm Türkiye’den seyircisiyle buluştu. Festival programında yer alan Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması kategorilerinde ödül alan isimler, 22 Ekim Cumartesi akşamı yapımcı Zeynep Ünal’ın sunumuyla festivalin YouTube kanalı üzerinden yayınlanan ödül töreninde açıklandı.

Engelsiz Filmler Festivali’nde daha önceki yıllarda jüri üyeliği de yapmış olan ve geçtiğimiz Mart ayında kaybettiğimiz sinema yazarı Murat Özer’i anarak başlayan ödül töreninde, sinema yazarı Murat Erşahin, Özer ile yaşadığı anıları anlattı.

Festival Direktörü Ezgi Yalınalp’in konuşmasıyla devam eden ödül töreninde Yalınalp, festivalin değerlendirmesini yaptı. Yalınalp, festival programının yanı sıra Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile gerçekleştirdikleri Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi nedeniyle de yoğun bir dönemi geride bıraktıklarını ifade etti. 2013 yılından beri Engelsiz Filmler Festivali’nin değişip dönüştüğünü belirten Yalınalp, geldikleri onuncu yılda festivalin kimliğinin oturduğunu dile getirdi. Ayrıca “Festival, artık etkinlik olmaktan çıkarak, erişim meselesiyle ilgili söz söyleyen bir kurum haline geldi” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bu yıl festivalin onuncu yılı olması dolayısıyla Onlar ismini verdikleri özel seçkiyle seyirciyi buluşturduklarını söyleyen Yalınalp, pandemi nedeniyle ara verdikleri Eskişehir gösterimlerine de bu yıl devam ettiklerini belirtip, bunun kendileri için çok mutluluk verici olduğunu söyledi. “Sinemaya gitme pratiğimizi kaybetmiştik. Festivalde salonları dolu görmek sevindiriciydi” diyen Yalınalp, Eskişehir’de çocuklarla gerçekleştirdikleri Canlandırma Atölyesi’ni de çok önemsediklerini ifade etti. Festival direktörü, bunun nedenini “Çünkü çocuklar, kendi yarattıkları karakterlerle, stop motion tekniğiyle bir filmin nasıl çekildiğini çocuk yaşta öğreniyorlar. Çocuk yaşta sinemaya aşina olmaları, o kültürle büyümeleri çok önemli” diyerek açıkladı.

Tören, festival destekçilerinden ABD Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Gabrielle M. Price ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’nin festival için kaydettikleri teşekkür videoları ile devam etti.

İlk olarak Kısa Film Yarışması’nın kazananlarının ilan edildiği törende, jüri üyelerinden Nesim Bencoya En İyi Senaryo ödülünü açıkladı. Ödülü Ziba Karamali ve Emad Arad’ın yönettiği Takas (Barter) filmi aldı. İranlı yönetmenlerden Emad Arad, kendileri için en uygun ödülün aslında senaryo olduğunu söyleyerek, “Çünkü bu ödülle filmin mesajının doğru şekilde iletildiğinden emin olabiliriz” dedi. Ziba Karamali ise öldürülen Mahsa Amini’ye dikkat çekerek, bu senaryonun onların hikâyesi olduğunu ifade etti.

10. Engelsiz Filmler'de Ödüller Sahiplerini Buldu 2 – Takas Barter Ziba Karamali Emad Arad

Jüri üyesi Jale İncekol ise En İyi Yönetmen ödülünü açıkladı. Ödülü kazanan isim, Çit (Fence) filmi ile Hilke Rönnfeldt oldu. Rönnfeldt, festivale seçilmiş olmak ve ödül almaktan dolayı memnuniyetini belirtirken, “Ekibime de ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü yanınızda iyi bir ekip varsa iyi bir yönetmen olabilirsiniz” dedi.

Festivalin jüri üyelerinden Andreas Grützner ise En İyi Film ödülünü de Ziba Karamali ve Emad Arad’ın yönettiği Takas (Barter) filmine verdiklerini açıkladı. Yönetmenler, festivale teşekkürlerini iletti.

Festival direktörü Ezgi Yalınalp ise Seyirci Özel Ödülü’nün Majid Mirhashemi’nin yönettiği Karantina (Quarantine) filmine verildiğini açıkladı. İranlı yönetmen Majid Mirhashemi, ödülünü özgürlükleri için mücadele eden İranlı kadınlara ithaf etti.

10. Engelsiz Filmler'de Ödüller Sahiplerini Buldu 3 – Karantina Quarantine Majid Mirhashemi

Jüri üyelerinin belirlediği En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo’ya 500’er USD, En İyi Film’e ise 1.000 USD para ödülü verilirken, izleyiciler de verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini belirledi.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışan filmler arasında değerlendirme yapan jüri üyelerinden Kıvanç Sezer, En İyi Senaryo ödülünü Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in senaristliğini yaptığı Zuhal filmine verdiklerini söyledi. Durlu ve Demirel, çok emek harcadıkları bir senaryonun fark edilmiş olmasından dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Jüri üyelerinden Çağla Zencirci ise En İyi Yönetmen ödülünü Beni Sevenler Listesi filmiyle Emre Erdoğdu’ya verdiklerini açıkladı. Emre Erdoğdu, ekip üyelerine teşekkür ettiği konuşmasında yapmak istediklerini onlar sayesinde başardığını vurguladı.

Jüri üyelerinden Selin Vatansever Tezcan ise En İyi Film ödülünü açıkladı. Ödüle Ferit Karahan’ın yönettiği Okul Tıraşı filmi layık görüldü. Yönetmen Karahan, “Yaşamda herkes için bazı engeller vardır. Sinemada bizim yapmaya çalıştığımız şey bu engeli aşmak. Bu yüzden böyle bir festivalde olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

İzleyicilerin belirlediği Seyirci Özel Ödülü’nü ise törenin sunuculuğunu yapan Zeynep Ünal açıkladı. Seyirci Özel Ödülü de Ferit Karahan’ın Okul Tıraşı filmine verildi. Karahan, seyirci için yaptığı bir filmin bu ödülü almasının çok önemli olduğunu ifade etti.

10. Engelsiz Filmler'de Ödüller Sahiplerini Buldu 4 – Okul Tirasi

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 5 – 19 Akbank Kisa Film Festivali odul kazananlar

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları

2-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen 19. Akbank Kısa Film Festivali'nin
Bosphorus Film Lab Projeleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 6 – Tereddut Cizgisi Selman Nacar

Bosphorus Film Lab Projeleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu

Boğaziçi Film Festivali’nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab kapsamında yer