10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 1 – An Old Lady Yasli Kadin 2019

10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor

2 Kasım 2020

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali basın toplantısı, 2 Kasım 2020 Pazartesi günü çevrimiçi uygulamayla gerçekleşti. Festival başkanı Adem Sözüer’in açılış konuşmasının ardından festival direktörü Bengi Semerci, konuklara, festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 10. kez sinema profesyonelleri ve seyircisi ile buluşuyor. Sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri ile artıyor. Festival 20-26 Kasım 2020 tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenci jürisi festivalde yerini alacak.

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 8 film yarışacak. Yine Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler, Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde 10 film yarışacak.

10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 2 – The Alien Yabanci 2020

“Adalet Terazisi”

Bu yıl “Adalet Terazisi” yine seyirciye ulaşacak. Adalet Terazi’si bölümünde 5 tane dünya sinemasının seçkin örneklerinden film yer alıyor. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu seçkiler ve kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturuyor.

10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 3 – Father Baba 2020

Endüstri Günleri: VisionIST

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gerçekleşecek olan film endüstrisinin buluşmasını sağlayan, endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST, “Endüstri Günleri” olacak. 21-22 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleşecek bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi.

Festival açılışı 19 Kasım’da

10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 4 – Yalda a Night for Forgivness En Uzun Gece

Festival 19 Kasım 2020 Perşembe günü çevrimiçi yapılacak açılış ile başlayacak. Massoud Bakhshi’nin yönettiği En Uzun Gece filmi açılışta izleyici ile buluşacak.

Akademik programda önemli konular ve konuklar “Ben Masumum”

Onuncusu düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde bu yıl, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından “Ben Masumum” temalı filmler bir araya getiriliyor. Bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor. Konuyla ilgili festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer toplantıda katılımcılara şu önemli açıklamaları yaptı: “Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 19 Kasım Açılış – 26 Kasım Ödül Töreni kurgu aralıklarında çevrimiçi düzenlenecek.

Jüriler açıklandı

Festival Direktörü Bengi Semerci, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin 10. yılında Uzun Metraj Film Yarışması jürisini açıkladı. Adalet temalı filmlerin yarışmacı olarak katılacağı festivalin uzun metraj jüri başkanlığını, Teen Patti ve Parched gibi ödüllü filmlerin yönetmeni ve yapımcısı Leena Yadav yapacak.

10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 5 – Leena Yadav

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisinde Leena Yadav’in (jüri başkanı) yanı sıra Ömür Atay (yönetmen), Rodd Rathjen (yönetmen), Alin Taşçıyan (film eleştirmeni) ve Tuba Ünsal (oyuncu) gibi sinema dünyasının ünlü isimleri bulunacak.

Jüri başkanı Leena Yadav, aynı zamanda 2018 yılında Netflix Orijinal Film kategorisinde yayınlanan Rajma Chawal filmini yazıp yönetmesi ile de tanınıyor. Yadav’in hazırladığı ilk gerçek suç belgeseli yakında Netflix’te yayınlanacak. Jüri üyesi Rodd Rathjen ise 9. Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film ödülünü Batmadan filmi ile kazanmıştı.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi

10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 6 – Ruth Gabriel

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise yönetmen Ruth Gabriel gerçekleştirecek. Gabriel’in yanı sıra Vuslat Saraçoğlu (yönetmen) ve Alican Yücesoy (oyuncu) da jüri ekibinde yer alacak. Jüri başkanı Ruth Gabriel, film yapımcısı, ödüllü şiir yazarlığı ve iletişim uzmanlığı ile de tanınıyor.

Onur Ödülleri belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri belli oldu. 10. yılında festival danışma kurulu Sinema Onur Ödülü’nü Agnieszka Holland, Akademik Onur Ödülü’nü Paulo Pinto de Albuquerque ve Sinemaya Katkı Ödülü’nü de Uğur İçbak’a vermeyi kararlaştırdı. Onur ödülleri 19 Kasım 2020 Perşembe günü 10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 7 – Agnieszka Hollandsahiplerine takdim edilecek.

İlk filmi ile 1980’de Cannes’da Uluslararası Eleştirmenler Ödülü kazanan ve genellikle siyasi ya da Polonya temalı filmleri ile tanınan yönetmen, 1981 yılında Polonya’da sıkıyönetim ilan edilmesi ve filmlerinin dağıtımdan kaldırılması üzerine Fransa’ya göç etmiştir. Yabancı film dalında Oscar adayı olan Angry Harvest (1985) filminin yanı sıra To Kill the Priest (1988), Altın Küre Ödülü aldığı Europe Europe (1990), Oscar adayı In Darkness (2011) ve 2016’da Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü kazandığı Spoor filmleriyle tanınmaktadır. Yönetmenin en son filmleri Berlinale’de premier yapan Mr. Jones ve Charlatan filmleridir. Son filmi Charlatan Türkiye’de ilk kez 10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gösterilecektir. Holland ayrıca The Killing, Cold Case, Wire gibi bilinen TV dizilerinin de yönetmenliğini yapmıştır. Holland’ın 3 Oscar adaylığı bulunmaktadır.

19 Kasım 2020 Perşembe akşamı 10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali açılış töreninde ödülünü alacak olan Agnieszka Holland aynı zamanda festivalin endüstri bölümü olan VisionIST kapsamında bir Ustalık Sınıfı söyleşisi yapacaktır.

Festivalin Hukuk ve Ceza Adaleti Uluslararası Akademik Programında bu yıl tartışılacak tema “Ben Masumum” olarak belirlendi. Akademik Onur Ödülü de 2011 yılından günümüze değin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Portekiz hakimi olarak görev yapan Ceza Hukuku profesörü Paulo Pinto de Albuquerque’ye verilecektir. Lizbon’da sürdürdüğü akademisyenliğin yanı sıra ABD, Fransa, Çin başta olmak üzere birçok üniversitede misafir öğretim üyeliği yapmıştır.

Her yıl verilen sinemaya katkı ödülü bu yıl İz, İstanbul Kanatlarımın Altında, Eşkiya, Hoşçakal Yarın, Vizontele-Tuuba gibi 17 uzun metraj filmin görüntü yönetmenliğini yapan Uğur İçbak’a verilecek. Ayrıca yönetmenlik ve görüntü yönetmeni olarak çok sayıda reklam ve klip çalışmasına imza atmış olan İçbak, M.S.Ü. Sinema TV Merkezi’nde eğitmen olarak yer almakta ve ‘’Aydınlatma Teknikleri’’ üzerine uygulamalı dersler vermektedir.

10. Suç ve Ceza Film Festivali 19 Kasım’da Başlıyor 8 – 10 Suc ve Ceza Film Festivali poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ankara Film Festivalinin 2012 Teması: Tektipleşme

15–22 Mart 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Film
19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri 9 – Bugun Degil

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri

19 yıldır her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan