1000’den Fazla İnsanın Kanına Eş Değer Sahte Kan 1 – Evil Dead Rise Kotu Ruh Uyanis 2023 4

1000’den Fazla İnsanın Kanına Eş Değer Sahte Kan

19 Nisan 2023

Efsanevi korku serisi, yeni filmi Evil Dead Rise / Kötü Ruh: Uyanış ile geri döndü. Korku sineması hayranlarının merakla beklediği film için yaklaşık 6.500 litre yani 1.000’den fazla insanın kanına eş değer sahte kan üretildi. Filmin yönetmeni Lee Cronin, Kötü Ruh Uyanış’ı hayata geçirecek kadar kanı üretmek için bir endüstriyel mutfak kiralamak zorunda kaldıklarını anlatırken, “tıpkı gerçeğe yakın olması için kanı pişirdik” dedi.

1980’lerin başından günümüze kadar izleyiciyi yarattığı doğaüstü evrenle korkutmayı başaran Evil Dead serisi yeni filmi Kötü Ruh: Uyanış ile geri döndü. Korku filmi tutkunları tarafından heyecanla beklenen filmin yapımında kullanılan kan miktarı ise adrenalini artırdı. Kötü Ruh: Uyanış’ın çekimlerinde yaklaşık 6.500 litre yani 1.133 insanın toplamı kadar sahte kan kullanılırken, filmin yönetmeni Lee Cronin ihtiyaç duydukları kanı nasıl ürettiklerini anlattı.

Çekimler sırasında ekranın her yerine kan sıçradı

1000’den Fazla İnsanın Kanına Eş Değer Sahte Kan 2 – Evil Dead Rise Kotu Ruh Uyanis 2023 2

Kötü Ruh: Uyanış’ı hayata geçirmek için gereken sahte kan üretimi miktarının 1.000’den fazla insanın kan toplamına eş değer olduğunu doğrulayan yönetmen Lee Cronin, “İhtiyacımız olan kan için bir miktar suya kırmızı gıda boyası katmak gibi bir hile yapmadık çünkü bu olmazdı. Gereken miktarda kan üretmek için bir endüstriyel mutfak kiralamak zorunda kaldık. Burada pişirerek, tıpkı gerçeği gibi, tamamen yapışkan bir kan ürettik” dedi. Film için kiralan evden çıkarken ev sahibini “Dairenin her yerinde kanlı el izleri bulacaksınız ama onlar gerçek değil, doğru söylüyorum!” diye uyarmak zorunda kaldığını da anlatan Cronin, “Sette o kadar fazla sahte kan kullandık ki, kan her yerdeydi ve ekranın her yerine sıçradı” diye konuştu.

Kötü Ruh’ta sadece akılsız zombilerin olmamasını ve zombilerin konuşup, alay etmelerini sevdiğini ifade eden yönetmen Cronin, Kötü Ruh: Uyanış’ta her zamankinden daha fazla Deadite diyaloğu olduğu bilgisini paylaştı.

Kötü Ruh serisinde aksiyon ormandan şehre taşınıyor

1000’den Fazla İnsanın Kanına Eş Değer Sahte Kan 3 – Evil Dead Rise Kotu Ruh Uyanis 2023 11

Kötü Ruh serisinin yaratıcılarından Sam Raimi’nin 1981 tarihli kült klasiği The Evil Dead ile başlayan uzun soluklu serinin en yeni filmi olan Kötü: Ruh Uyanış’ta hikâye ormanlık alanlardan çıkıp Deadite salgınını Los Angeles’taki bir binanın duvarlarının içine taşıyor. İzleyiciyi kâbus gibi bir hayatta kalma mücadelesine ortak eden filmde, zamanla birbirlerinden uzaklaşmış iki kardeşin bir araya gelişi, et yiyen kötü ruhların canlanmasıyla sekteye uğruyor. Sutherland ve Sullivan’ın canlandırdığı iki kardeş bir ailenin karşı karşıya gelebileceği en kâbus dolu anları yaşıyor ve vahşi bir hayatta kalma savaşının ortasında kalıyor.

New Line Cinema ve Renaissance Pictures’ın sunduğu, Pacific Renaissance ve Wild Atlantic Pictures yapımı Kötü Ruh Uyanış’ın yönetmenliğini ve senaristliğini Lee Cronin yapıyor. Filmin başrollerini Lily Sullivan (I Met a Girl, Barkskins), Alyssa Sutherland (The Mist, Vikings), Morgan Davies (Storm Boy, The End), Gabrielle Echols (Reminiscence) paylaşıyor. Kötü Ruh Uyanış, Nell Fisher’ın rol aldığı ilk film olarak tarihe geçiyor.

Kötü Ruh Uyanış’ın yapımcısı Rob Tapert (Ash vs Evil Dead, Don’t Breathe), yönetici yapımcısı ise film serisinin aynı zamanda yaratıcısı ve korku filmleri ikonu Sam Raimi. Korku filmleri efsanesi Bruce Campbell, John Keville, Macdara Kelleher, Richard Brener, Dave Neustadter, Romel Adam ve Victoria Palmieri de filmin diğer yapımcıları arasında yer alıyor.

Cronin’e kamera arkasında görüntü yönetmeni Dave Garbett (Z for Zachariah, Underworld: Rise of the Lycans) eşlik ederken, yapım tasarımcılığını Nick Bassett (Guns Akimbo, Sweet Tooth), kurguyu Bryan Shaw (Ash vs Evil Dead, Spartacus), kostüm tasarımını Sarah Voon (Chasing Great, Inside), müzikleri ise Stephen McKeon (The Hole in the Ground, Primeval) üstleniyor.

Evil Dead Rise / Kötü Ruh: Uyanış, dublaj ve altyazı seçenekleriyle 21 Nisan’da sinemalarda olacak.

1000’den Fazla İnsanın Kanına Eş Değer Sahte Kan 6 – Evil Dead Rise Kotu Ruh Uyanis 2023 Poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pera Film’den Online Kısa Film Seçkisi: Evde Tek Başına 7 – Oh Willy 2012

Pera Film’den Online Kısa Film Seçkisi: Evde Tek Başına

Pera Müzesi, evde kaldığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen “Evde
Lucy 2 Yolda! 8 – lucy scarlett johansson latest movie images scarlett johansson black widow vs lucy

Lucy 2 Yolda!

Scarlett Johansson’un başrolünü üstlendiği, Luc Besson imzalı aksiyon filmi Lucy’ye