1001 Belgesel Film Festivali’nin Teması Belli Oldu

Bu yıl, 27 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında 15’inci kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin teması belli oldu.

1001 Belgesel Film Festivali’nin Teması Belli Oldu 1 – resimsh

“Sistem Hatası” başlığı altında düzenlenecek olan festivalde dünyanın dört bir yanındaki sistem hatalarına dikkat çeken, belleklerimizi tazeleyen, bilincimizi uyaran gerçek öyküler gösterilecek. Festivalde filmini göstermek isteyen yönetmenler için son başvuru tarihi ise 18 Mayıs.

İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin on beşincisi, 27 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 15 yıl önce, Türkiye’de belgesel sinemanın üretimini ve izleyici ile buluşmasını sağlamak, belgesel sinemacılar arasında dayanışma ve işbirliğini güçlendirmek üzere 1997 yılında toplanan Belgesel Sinemacılar Konferansı ile ortaya çıkan iki önemli, somut çıktı vardı; BSB-Belgesel Sinemacılar Birliği kuruldu ve Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali başlatıldı.

Festival, 1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce belgesel filme ev sahipliği yaptı. Çok sayıda belgeselciyi ve belgesel kuramcısını seyirciyle buluşturdu. Sinema sanatının evrenselliğini önde tutarak, belgesel sinema aracılığıyla farklı toplumların birbirlerini tanımalarının ve anlamalarının da önünü açarak sıcak bir ortam oluşturdu. Şimdi, “15.1001”de, tüm belgeselciler olarak, gerçeklerimizi ve hayallerimizi bir kez daha paylaşmaya hazırlanıyoruz.

1001 Belgesel Film Festivali’ne katılacak filmlerin seçimi, güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden bir aradalıklarını savunmaları; insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları; farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları gibi temel ölçütler çerçevesinde yapılıyor.

“SİSTEM HATASI”

Festival komitesi, 1001 Belgesel’in 15. Yıl temasını “sistem hatası” olarak belirledi. Siyaset, ticaret, adalet, milliyet, diyanet toplumların ve bireylerin özgür seçimlerini günden güne daraltan yeni egemenlik aklının hizmetinde. Tüm nehirlerin yatağı, aynı bataklığa doğru değiştiriliyor. İnsanın ilkel içgüdü, korku ve refleksleri yaşama hakim kılınıyor.  Bilinç, aşırı yüklemeyle tıkanan kanallardan geçip yardıma gelemiyor.

1001 Belgesel Film Festivali’nin Teması Belli Oldu 2 – love stories from moskov

Günlük yaşamımıza yoğunlukla giren bilgisayar teknolojisinin “durduğu” ve yeniden başlatılmadan kendini toplayamadığı nokta…  “Sistem hatası” söz konusu aygıtlarda “donanım ve yazılım uyuşmazlığı”, “bellekte yetersizliği”, “sistem aygıtlarına binen aşırı yük” ve benzeri nedenlerle açıklanır. Onarım için önerilen ilk çözüm “ sistemin yeniden başlatılmasıdır.” Sorun devam ederse uyumsuzluğa ya da aşırı yüklemeye yol açan eklentiler sistemden ayrılır, bellek güçlendirilir.  Sistem, belleğe ulaşımın, bu veri, bilgi deposuyla alış-verişini hızlandıracak önlemlerle yeniden yapılandırılır.

“Toplumsal hafıza boşluklarının doldurulmasını, kültürel sürekliliğin sağlanmasını ve doğaya sahip çıkılmasını temel varoluş gerekçesi olarak kabul eden BSB, bütün zamanlara tanıklığın, hayata bilgi ve yaratıcılıkla müdahale etmenin ve geleceğin tasarımının, Belgesel Sinemanın kurumsallaşması ile ivme kazanacağının ayrındadır… (Yarına Ne Kaldı – 1997)”

Kendi kimliğini, kendi dili ve kendi kavramları ve kendi sözcükleri ve kendi kuralları ile açıklamanın arayışı içinde olan BSB, kendi özgürlük alanını yaratmayı ve bağımsızlığını hedef olarak saptarken, düşünme, ifade etme, yaratma, üretme gibi kavramlara ayrım gözetmeden sahip çıkmanın, onları tıkayan kanallar açıldıkça, dünyayı yaşanır kılacağını bilir… (Yarına Ne Kaldı – 1997)

Biz, bu yıl yitirdiğimiz büyük usta Theo Angelopoulos gibi, “Sinemanın Dünyayı kurtarabileceğine” inanmak istiyoruz.

Belgesel Sinema ile yeniden başlayalım. Tüm dünyadan sistem hatasını aktaran, belleklerimizi tazeleyen, bilincimizi uyaran gerçek öykülerle; Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde buluşmak üzere…

GERÇEĞİN 7 RENGİ

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali  ana gösterim programını yine renklerle belirlenmiş bölümler altında düzenliyor. Gerçeğin 7 rengi…

  • Siyah: İnsanın İnsana Ettikleri: Haklar, haksızlıklar, savaşanlar, savaşılanlar, ezilenler, ezenler.
  • Kırmızı: İş ve emek, işçi ve emekçi öyküleri
  • Turuncu: Modern zaman öyküleri
  • Sarı: Göç öyküleri
  • Mavi: Olağanüstü insanların sıradan, sıradan insanların olağanüstü öyküleri
  • Mor: Sanat ve kültür
  • Yeşil: Sürdürülebilir bir dünya için uğraşan filmler

ORTADOĞU VE AFRİKA

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, düzenlenmekte olduğu İstanbul şehrinin konumu gereği; iki kıtada birden düzenlenen festival olmanın getirdiği sorumlulukla, tüm dünyadan, ağırlıklı olarak da Asya, Afrika ve Avrupa’dan belgesel sinemacılarının buluşma ve ortak söz söyleme platformu olma amacında. Bu yaklaşıma uygun olarak, geride bıraktığımız yıl boyu yaygın medya ve sosyal ağlarla izlediğimiz, dünyayı ve özellikle de bulunduğumuz coğrafyayı sarsan, “Arap Baharı” diye de adlandırılan olayların, bir de belgeselci gözüyle, belgesel sinema diliyle izlenmesi düşüncesinden yola çıkıyoruz. Ortadoğu ve Afrika’daki gelişmeleri izleyen belgesel sinemacılara, filmlere çağrı yapıyoruz.

GENÇ BELGESELCİLER – İLK FİLMLER

Türkiye’de belgesel sinemaya olan gereksinim ve ilgi hızla artarken, bunun doğal sonucu olarak genç sinemacıların bu alanına girişleri de çoğalıyor. İlk filmler sayı ve nitelik olarak büyüyor. 15 yıldır Türkiye’de belgesel sinemanın en köklü platformu olan Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bu yıldan başlayarak başarılı ilk filmlerden bir seçkiyi izleyici ile buluşturuyor; genç belgeselcileri destekliyor. Bu yıl ilk kez, genç belgeselcilerin ilk filmlerinden oluşacak seçkimize başvurularınızı bekliyoruz.

BSB Belgesel Sinemacılar Birliği Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Komitesi

Festival tarihi: 27 Eylül – 2 Ekim 2012

Son başvuru tarihi: 18 Mayıs 2012

Başvuru için ayrıntılı bilgi: http://www.1001belgesel.net/

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir