11. Suç ve Ceza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu 1 – 107 Mothers 2021

11. Suç ve Ceza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin ödül töreni Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde yapıldı. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması en iyi film ödülünü Peter Kerekes’in yönettiği 107 Anne filmi aldı.

“Herkes İçin Adalet” temasıyla T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şişli Belediye’sinin katkıları ile düzenlenen 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali direktörü Bengi Semerci, törende yaptığı konuşmada, dolu dolu bir programla sinemaseverlerin karşısına çıktıklarını söyledi. Salonlara dönmekten mutlu olduklarını belirten Semerci: “Öncelikle Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması ve Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması jürilerine, ön jürilere, VisionIST Endüstri Günleri ve Akademik Program konuşmacılarına, moderatörlere, filmleri izleyen, tartışan ve paylaşan herkese çok teşekkürler. Festivalde gösterdiğimiz filmlere emek veren herkese minnettarız. Onlar olmazsa festivaller de olmaz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyi seçkiyi sunduk. Seneye de herkes için adalet diyeceğiz” dedi.

11. Suç ve Ceza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu 2 – Bengi Semerci

En iyi film ödülü: 107 Anne

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması en iyi film ödülünü 107 Anne filmi aldı. Ödül, filmin yönetmeni Peter Kerekes’e iletilmek üzere Festival Başkanı Adem Sözüer’e jüri başkanı Niki Karimi tarafından takdim edildi.

Festivalin Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması jürisi bu yıl 2 filme de özel ödül verdi. Yujiro Harumoto’nun yönettiği Denge ve Ahmet Necdet Çupur’un yönettiği Yaramaz Çocuklar filmlerinin ödülleri, jüri üyeleri Mehmet Aslantuğ, Pelin Esmer ve Bohdan Zhuk tarafından açıklandı.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması dalında en iyi film ödülü Ben İyiyim, Ya Siz? filmine verildi. Ödül, filmin yönetmeni Molly Manning Walker’a iletilmek üzere festival koordinatörü İzlem Oktay’a jüri başkanı Can Candan tarafından takdim edildi.

Bu yıl Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jüri Özel Ödülü, Suçlular filmine layık görüldü. Ödül, filmin yönetmeni Serhat Karaaslan’a jüri üyesi Reem Saleh tarafından takdim edildi.

Öğrenci Jürisi Ödülü ise Beyaz İnek İçin Balad filmine verildi. Ödül filmin yönetmenleri Behtash Sanaeeha ve Maryam Moghaddam’a öğrenci jürisi tarafından takdim edildi.

Habertürk Seyirci Ödülü: Bembeyaz

11. Suç ve Ceza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu 3 – Bembeyaz

Habertürk Seyirci Ödülü filmleri seyreden izleyicilerin oylarıyla belirlendi. Bu yıl izleyici Bembeyaz filmini ödüle layık gördü. Babak Karimi, ödülü filmin yönetmeni Necip Çağhan Özdemir’e takdim etti.

Sinema profesyonelleri VisionIST “Endüstri Günleri”nde buluştu

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen VisionIST Endüstri Günleri’nde ise sinema profesyonelleri iki gün boyunca sinemaseverlerle bir araya getirildi. Yansımalar, Atölye, Panel ve Ustalık Sınıfından oluşan VisionIST’de endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi. Zeynep Atakan, Kutluğ Ataman, Sahraa Karimi, Gözde Kural, Zeynep Arısoy, Reha Erdem, Selen Öztürk, Gülcan Keltek, Betal Özay, Niki Karimi, Shahram Mokri, Babak Karimi ve Farhad Eivazi konuşmacı ve moderatör olarak katıldığı VisionIST Endüstri Günleri, Suç ve Ceza Film Festivali YouTube platformundan canlı gerçekleştirildi.

Festivalin “Herkes İçin Çevre Adaleti” başlıklı akademik programında ise 18 oturum düzenlendi. Oturumlara dünyadan ve Türkiye’den akademisyenler katıldı.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir