11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı 1 – Bengi Semerci

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı

26 Kasım 2021

Adalet temasıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şişli Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde gerçekleşen açılış töreniyle başladı. Sinema ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla yapılan açılışı Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin sundu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Adalet” temasıyla düzenlenen festivalin açılış programı, sinema ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. Açılış töreninde Niki Karimi, Sahraa Karimi, Dina Duma, Antonija Belazelkoska, Mira Staleva, Reem Saleh, Bohdan Zhuk, Almas Jiwani, Sargun Ali Tont, Shabnam Nadimi, Bertash Sanaeeha, Maryam Moghaddam, Nataly Gutorova, Naegar Eskandarfarkendi, Farhad Eivazi, Babak Karimi, Zeynep Atakan, Vuslat Saraçoğlu, Levent Erden ve sinema dünyasından birçok isim hazır bulundu.

“Kadına yönelik şiddete hep birlikte hayır diyoruz”

Festivalin 11. yılına gelene kadar birçok konuyu gündeme getirdiklerini anlatan festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’e ev sahipliği ve destekleri için teşekkür plaketi takdim etti ve açılış konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’de ilk kez hep birlikte hayır diyoruz. Kadına yönelik şiddete hayır diyoruz. Türkiye’de herkesin bir araya gelmesi çok umut verici.”

Akademik Program

Festivalde her yıl akademik program İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenliyor. “Herkes İçin Çevre Adaleti” teması ile bu yıl katılımcılar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uzaktan ve yüz yüze 18 oturum eşliğinde ağırlanacak. 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 26 Kasım-02 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi merkez bina doktora salonunda yüz yüze ve uzaktan katılımla hibrit yöntemle düzenlenecek.

Onur Ödülleri Sahraa Karimi ve Reis Çelik’e

Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin’in sunuculuğunu üstlendiği programda, tüm direnen Afgan kadınları ve sinemacıları adına Afgan yönetmen Sahraa Karimi’ye Onur Ödülü’nü festival direktörü Bengi Semerci verdi. Jüri üyelerine plaket takdiminin yanı sıra Sinema Onur Ödülü Vuslat Saraçoğlu tarafından Reis Çelik’e, Akademik Onur Ödülü Prof. Dr. Fethi Gedikli tarafından Sargun Ali Tont’a, Sinemaya Katkı Ödülü ise Zeynep Atakan tarafından Hülya Uçansu’ya verildi.

“Sinema salonlarına dönmüş olmaktan çok mutluyuz”

Bu yıl 11.’si 26 Kasım-02 Aralık 2021 tarihlerinde T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şişli Belediye’sinin katkıları ile düzenlenecek Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali direktörü Bengi Semerci, festival kapsamında gösterilecek filmlere ilişkin bilgi vererek “Sinema salonlarına dönmüş olmaktan çok mutluyuz. Tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Semerci katılımcılara festival hakkında ayrıntılı bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.

“Taliban, güçlü Afgan kadınlarla karşılaşmaktan korkuyor”

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı 2 – Sahraa Karimi

Tüm direnen Afgan kadınları ve sinemacıları adına onur ödülüne layık görülen Afgan yönetmen Sahraa Karimi, teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Her zaman kadın olmaktan gurur duydum. Ataerkil toplumlarda kadınlar daha çok savaşıyor. Afganistan’da kadın olmak için çok cesur olmak gerekiyor. Afgan kadınsanız öndersiniz. Afganistan’da film yapmak batıda film yapmaya benzemiyor. Afgan kadınları dünyanın en güçlü kadınlarıdır. Sıradan olmak için değil, kimlik sahibi olmak için savaşıyorlar. Taliban, güçlü Afgan kadınlarıyla karşılaşmaktan korkuyor. Taliban’ı lütfen desteklemeyin!”

Film gösterim takvimi paylaşıldı

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise 10 film yarışacak. Yine Türk ve dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde de 10 film yarışacak. Bu yıl Adalet Terazisi yine seyirciye ulaşacak. Adalet Terazisi bölümünde dünya sinemasının seçkin örneklerinden oluşan 16 tane film yer alıyor. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu Belgesel Seçkileri’nde ise 6 film gösterime sunulacak. Kısa film yönetmenleri ile söyleşiler, programın önemli bir parçasını oluşturuyor. Törende film gösterim takvimi de katılımcılara sunuldu.

Endüstri Günleri VisionIST

27-28 Kasım 2021 tarihlerinde endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı, projelerin yarışmadan profesyonellere sunulduğu VisionIST Endüstri Günleri’nin üçüncüsü çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Katılım için icapff.com adresinden akreditasyon formu doldurulması yeterli.

Açılış filmi “Anima”

Tören, Çinli yönetmen Cao Jinling’in yönettiği “Anima” filminin gösterimi ile son buldu. Festival filmleri 26 Kasım sabahından itibaren Kadıköy ve Beyoğlu Atlas 1948 sinemalarında izlenebilecek. Festival komitesi öğrencilere tüm gösterimler için bilet fiyatlarını 5 TL olarak açıkladı. 19.00 ve 21.15 gösterimleri 10 TL ve diğer gösterimler herkes için 5 TL olarak belirlendi. Biletler Biletix’ten temin edilebilir.

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı 3 – 11 Suc ve Ceza Film Festivali afis

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

25. Ankara Film Festivali SineBellek ile Başlıyor 4 – sinebellek

25. Ankara Film Festivali SineBellek ile Başlıyor

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenecek 25. Ankara Film
15. Uluslararası Altın Boğa Kısa Film Yarışması 5 – 15 Altın Boğa

15. Uluslararası Altın Boğa Kısa Film Yarışması

Altın Boğa Film Festivali çerçevesinde düzenlenecek olan 15. Uluslararası Altın