13 Oyun Yeniden Çevrimi Yolda Gibi

Son dönem ‘buluntu film’ (found footage) örneklerinden Son Ayin’in (The Last Exorcism) -yeri gelmişken onun da devam filminin yolda olduğunu belirtelim- yönetmeni Daniel Stamm, korku türünden ayrılacak gibi durmuyor. Her gün yeni bir yeniden çevrim projesinin geldiği okyanusun öte tarafında, Stamm da Tayland yapımı korku gerilim 13 Oyun / 13 game Sayawng’ı İngilizce çekme peşinde.

13 Oyun Yeniden Çevrimi Yolda Gibi 1 – 13god

Fantasia Festivali’nde En İyi Asya Filmi seçilen 13 Oyun (13 game Sayawng) ya da diğer adıyla 13 Beloved, psikolojik gerilim ve korku komediyi harmanlayan ilginç bir çalışma. Bilinmeyen bir telefonla birlikte kendini tehlikeli ve kanlı bir oyunun içinde bulan bir adam, 13 aşamalı bu oyunda milyonlarca para kazanmak uğruna tüm sınırları zorlamaya başlar…

Testere (Saw), Truman Show ve Oyun (The Game) gibi filmlerin bir karışımı olarak nitelenen, özellikle yurt dışında fazlasıyla tutulan popüler kültür ‘reality show’ mantığının ulaştığı rating ve para hırsını ve geri dönüşü olmayan bir gözü dönmüşlüğü kara komedi özellikleri taşıyan bir dille perdeye taşıyan 13 Oyun (13 game Sayawng), kökünde yönetmen Chukiat Sakveerakul’un Tay toplumunda gördüğü ‘maddeciliğin’ bir yansıması olarak ortaya çıkmıştı. 2007’de yeniden çevrim haklarını satın alan Weinstein Stüdyosu’nun bugün Daniel Stamm’a emanet ettiği yeni projeyse, bakalım hangi toplumun hangi sorununa değinecek?

Yazı kaynağı: http://www.beyazperde.com/haberler/

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir