15. Frankfurt Türk Film Festivali Ekim'de! 1 – 000 2297

15. Frankfurt Türk Film Festivali Ekim’de!

26 Mayıs 2015

11233810_995897473754580_6911912285973545328_oAlmanya Frankfurt’ta Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından her yıl düzenlenen Frankfurt Türk Film Festivali, (Türkisches Film Festival Frankfurt) bu yıl 15. Kez sinemaseverlerle buluşuyor.

2 Ekim-9 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, Türk ve Alman seyircileri birbirinden ilginç filmler bekliyor. Festival aralarında Filmhaus Frankfurt, Saalbau GmbH, Wirtschaftsförderung Frankfurt GmbH, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu ve Kültür Ateşeliği, T.C. Kültür Bakanlığı ve TRT’nin de yer aldığı bir dizi resmi ve özel kuruluşla işbirliği yapıyor.

Festivalin basın toplantısı ve jüri buluşması 25 Mayıs 2015 günü tarihi İstiklal caddesi üzerindeki The Public Hotel’de yapıldı. Festival başkanı Hüseyin Sıtkı yaptığı konuşmada bu yıl seyirciyi, heyecan verici filmlerin yanı sıra “Altın Elma Sinema Ödülleri”, “Türkiye-Almanya Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması”, film galaları, sergiler, paneller ve daha bir çok etkinliğin yer aldığı bir programın beklediğini açıkladı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Türk sinemasından önemli yönetmenler, oyuncular, yapımcılar ve sinema yazarlarının Frankfurt’ta konuk olacaklarını anlatan Hüseyin Sıtkı, diğer bir açıklamasında bu yıl yeni Türk sineması ve Türk-Alman ortak yapımı uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler, Avrupa Film Formu kapsamında gösterime giren uzun metraj filmlerinde festival boyunca seyirciyle buluşacağını belirtti. Yunanistan ve Azerbaycan bu yıl festivalin konuk ülkeleri…  Filmler Almanca dublajlı ya da Almanca-İngilizce alt yazılı olarak Frankfurt merkezli Cine Star Metropolis sinemalarında seyirciyle buluşacak. Festivalin bu yıl ki açılış filmi ise Türkiye sinemalarında da büyük ilgi gören BKM yapımı Ezgi Mola ve Murat Yıldırım imzalı “Kocan Kadar Konuş” oldu.

unnamed

Hüseyin Sıtkı bu yılki “Altın Elma Sinema Ödülleri” nin Türkiye jürisini ise oyuncu Yetkin Dikinciler, oyuncu-yazar Nilüfer Açıkalın, yönetmen-senarist Ümit Ünal, sinema yazarı Ömür Gedik, öğretim görevlisi Prof. Dr. Bülent Vardar, gazeteci Bedir Acar, oyuncu-yazar Başak Sayan ve internet yazarı Caner Ural olarak açıkladı.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Event Horizon 2 – eventt

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Event Horizon

The Public Hotel'de 17 Mart Salı akşamı nefesinizi kesecek bir
Kunt Tulgar'dan Epik Bir Dizi Projesi 3 – dev5c52f01f5c3fd97cby

Kunt Tulgar’dan Epik Bir Dizi Projesi

Popüler aksiyon filmleriyle bir kuşağın gönlünde taht kuran Kunt Tulgar,