17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor! 1 – Isci Filmleri Festivali header

17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor!

19 Nisan 2022

Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), 1-8 Mayıs tarihlerinde 20 ülkeden 69 filmi, yine sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz seyirci ile buluşturacak.

Dünyanın dört bir yanından gelen toplam 594 film başvurusu değerlendirildi. Bu yıl festivalde 49 yerli 20 yabancı filme yer verilecek. Türkiye’de ilk gösterimini yapacak 15 adet film var.

17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor! 2 – 17 Isci Filmleri Festivali logoBunlardan bazıları;

  • daha önce festivalde gösterilen Die Welle / Dalga filminin ilham aldığı film Lesson Plan: The Story of the Third Wave / Ders Planı: Üçüncü Dalganın Öyküsü;
  • Arjantin’den Amasando Futuro / Geleceği Yoğurmak;
  • Japonya’dan Bunu ona yaptıran neydi?
  • yönetmenin de katılacağı İtalya’dan L’Urlo / Çığlık;
  • Yunanistan’dan ΔΕΜΕΝΟΙ / Sarmal;
  • Kamboçya’dan Boramey: Fabrikadaki Hayaletler

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yalnızca online etkinlikler düzenleyen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl hem online hem de yüz yüze olacak. İlk etabı İstanbul ve Ankara’da başlayacak festivalin açılış gecesi 2 Mayıs saat 19:30’da Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek. Etkinlik aynı zamanda festivalin YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Oyuncu Nur Sürer’e teşekkür ve onur plaketinin verileceği gecede her yıl olduğu gibi bir set emekçisi de sahneye davet edilecek. Festivalin açılış filmi olarak da yönetmen Fikret Reyhan’ın Çatlak filmi seyirci ile buluşacak.

Online gösterim ve söyleşiler festivalin YouTube kanalında 8 Mayıs’a kadar devam edecek. İstanbul’daki yüz yüze gösterimler 5-8 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Sinematek / Sinema Evi ve 6-8 Mayıs tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Festivalin bu yılki programında film gösterimleri ve söyleşilerin yanı sıra bir de çalıştay yer alıyor. Filmkoop – İFF iş birliği ile düzenlenen Sinema Toplulukları Çalıştayı 7 Mayıs’ta saat 14:00-17:00 arasında Kadıköy Sinematek / Sinema Evi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul ve Ankara etaplarının ardından 17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2022 sonuna kadar Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek.

Festival programı ve seçkisine iff.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.

17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor! 3 – 17 Isci Filmleri Festivali afis

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

33. İstanbul Film Festivali Ödüller 4 – KCK 9893

33. İstanbul Film Festivali Ödüller

İstanbul Film Festivali’nin 33’üncüsünün ödülleri, 19 Nisan Cumartesi gecesi Cemal
Altın Portakal İçin Hangi Filmler Yarışacak? 5 – 1474982020 Toz

Altın Portakal İçin Hangi Filmler Yarışacak?

53. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma Bölümü’nde Altın Portakal