18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor! 1 – 18 Isci Filmleri Festivali header

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor!

27 Nisan 2023

Bu yıl on sekizincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak.

Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen filmler de yer alıyor.

Festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen 58’i yerli, 25’i yabancı, toplam 83 film gösterilecek. Festivalin bu yılki seçkisinde Türkiye dahil 19 ülkeden, 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon film yer alıyor. İçlerinde Bir Kar Tanesinin Ömrü, Lacivert Gece, Yaban, Aga, Zero Fucks Given gibi uzun metraj kurmaca filmlerinin yanında, Yaramaz Çocuklar, Aşk Mark ve Ölüm, Her Şey Dahil, Fatma’dan 40 yıl Sonra, İşçilerin Haziranı, The Other Half gibi uzun metrajlı belgeseller de bulunuyor.

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor! 2 – 18 Isci Filmleri Festivali afis

Festivalin açılış gecesi Şişli Belediyesi’ne ait Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Bülent Emrah Parlak üstlenecek ve müzik grubu Seyyah gecede sahne alacak. Festivalin bu yılki açılış filmi ise Cem Kaya’nın yönettiği Aşk, Mark ve Ölüm.

Film, Almanya’daki Türkiyeli göçmen işçilerin, onların çocukları ve torunlarının yaşadığı bağımsız müzik kültürünün duyulmadık hikâyesini, arşiv görüntülerini kullanarak eğlenceli ve dolambaçlı bir dille anlatıyor.

Ayrıntılı bilgi çok yakında iff.org.tr‘de!

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 3 – Pasajero Passenger 2022

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu

17-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 10. Canlandıranlar Film Festivali’nin (CUFF)
3. İzmir Film ve Müzik Festivali Başvuruları Devam Ediyor 4 – 2 Izmir Film ve Muzik Festivali oduller

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Başvuruları Devam Ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıldır düzenlemekte olduğu İzmir Uluslararası Film