2. Dostluk Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl büyük ozan Aşık Veysel anısına gerçekleştirilen 2. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde birincilik ödülünü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmi kazandı. İkincilik ödülüne İran’dan Shahram Maslakhi’nin “Piece Cemetery 85” filmi, üçüncülük ödülüne ise Fransa’dan Onur Yağız’ın “Toprak” filmi layık görüldü.

Festivalde bu yıl ilk kez verilen “Kızılay Dostluk Ödülü” İran’dan Lida Fazlı’nın “This Side, Other Side” (Bu Taraf ve Karşı Taraf) filmine, Teknik Destek Ödülü ise Fono Film tarafından Türkiye’den Yılmaz Özdil’in “Barê Giran” (Ağır Yük) filmine verildi.

2. Dostluk Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 1 – 2 Dostluk Kısa Film Festivali ödül töreni

62 ülkeden 750 filmin başvurduğu 50 kısa film ve 4 uzun metraj filmin 13-15 Aralık tarihleri arasında, Beyoğlu Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştuğu 2. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yarışma Seçkisi Ödülleri, 15 Aralık akşamı Grand Pera’da düzenlenen gecede sahiplerini buldu.

Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e “Dostluk Onur Ödülü”

Gala gecesinde yarışma seçkisi ödüllerinin yanı sıra Türk sinemasına katkılarından dolayı iki usta isme; oyuncu Gülsen Tuncer ve kurgu yönetmeni Mevlüt Koçak’a Onur Ödülü takdim edildi.

Kızılay Dostluk Ödülü, İran’dan “This Side, Other Side” filmine verildi

Bu yıl festivalde uluslararası dostluğun en büyük kurumu Kızılay tarafından ilk kez dostluk ödülü takdim edildi. 10 bin TL’lik Kızılay Dostluk Ödülü’ne, İran’dan “This Side, Other Side” (Bu Taraf ve Karşı Taraf) animasyon filmi layık görüldü.

Teknik Destek Ödülü Yönetmen Yılmaz Özdil’in oldu

Festivalin klasiği olan 15 bin TL’lik Teknik Destek Ödülü bu yıl Türkiye’nin en eski stüdyolarından Fono Film tarafından Türkiye’den Yılmaz Özdil’e verildi.

En İyi Film “Pantor” seçildi

Bu yıl 11 farklı ülkeden 16 kısa film ödüller için yarıştı. Festivalin 20 bin TL’lik birincilik ödülü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmine verildi.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir