2. El Kısa Film Festivali’ne Başvurular Sürüyor

İlki, 2007 yılında gerçekleştirilen 2. El Kısa Film Festivali bu yıl da, “Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganı ile yola koyuldu. Daha önce en az bir kısa film festivalinden hüsranla evine dönen, elenmiş kısa filmlerin katılabildiği 2. El Kısa Film Festivali’ne gönderilen her film festival boyu gösterimde olacak, jüri tarafından değerlendirmeye alınacak ve bu değerlendirmeler yönetmenine aktarılacaktır.

Bu yıl, Ahmet Uluçay, Derviş Zaim, Hüseyin Karabey, Selim Evci, Ümit Ünal, Yeşim Ustaoğlu, Zeki Demirkubuz, Barış Bayraktar, Can Kılcıoğlu, Gökçe Pehlivanoğlu, Kadir Köymen, Ozan Adam, Selcen Ergun, Tan Tolga Demir, Ali Murat Güven, Cem Özer, Mehmet Ali Arslan, Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler, Selim Demirdelen, Uğur İçbak, Prof. Dr. Bülent Vardar (Marmara Ünv.), Prof.Dr. Işık Özkan (Yeditepe Ünv.), Murat Asker (Kadir Has Ünv.), Doç.Dr. Mutlu Binark (Başkent Ünv.), Doç.Dr. Özcan Yağcı (Başkent Ünv.), Bülent Özkam  (Ankara Ünv.), Prof.Dr. H.Hale Künüçen (Gazi Ünv.), Thomas Balkenhol (ODTÜ), Prof.Dr. Andreas Treske (Bilkent Ünv.) isimlerinden oluşan jürinin seçeceği “ Övgüye Değer Film” ödülü, 22.02.2009 tarihinde Ankara-Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak törenle sahibine verilecektir.

Film gönderimleri, www.ikincielfestivali.org adresi üzerinden 1 Şubat 2009 tarihine kadar yapılabilir.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

3 Yorumlar

 1. blank

  2007 yilinda, o zamana kadar Turkiye’de yolladigim butun festivaller tarafindan ellerinin tersiyle bir kenara itilmis olan SANDIK’i bu festivale yollamistim. Cok hosuma gitmisti 2. EL KISA FILM konsepti.

  Ancak birkac ay sonra gonderdigim paket icindeki dvd ile beraber hic acilmamis bir sekilde, ADRES BULUNAMAMISTIR yazisiyla geri geldi…

 2. blank

  Geçmiş olsu diyeceğim ama bundan ayrıca gizemli bir devam filmi çıkarabileceğinizi düşünüyorum. :)

 3. blank

  Geceleceğin yönetmeni, senaristi, oyuncusu veya senaryosunun çıktığı kısa filmlere verilen değerin daha ciddi, daha derin ve daha dikkate değer olması gerektiğini düşünüyorum. 2. El Kısa filmler de bu kapsamla oluşturulmuş bir fikir. 2007 yılında Ankara da düzenlenen etkinlikte yeterli tanıtım yapılamadığından az bir ilgiye maruz kalan 2. El Kısa Filmler Festivali, daha yapıcı daha kalıcı, daha özgün içerikli tanıtımlarla desteklenmeli ve kısa filmcilere en büyük desteğin verilmesine, Sinema Kültürü nün yayılması ve bu kültüre hizmet eden insanların başarılarının artmasına olanak sağlamalıdır. Bu gibi etkinlikleri kendi reklamları için değil sinema için yaptıklarını kanıtlamaları adına festivallerin ciddi kurumlar tarafından yapılmasını daha sağlıklı buluyorum. Tüzel kişilerin festival adı başlığında bir kaç yönetmen ve oyuncu davet ederek göstermelik ödüllerle basında yer almaları sadece ve sadece kendi reklamlarına hizmet eder. Kısa filmcileri üzmekten başka bir işe yaramaz. Umarım bu gibi festivaller daha ciddi ve daha güvenilir olarak sıklıkla düzenlenir. 2. El film festivali, daha önce Kısa Film festivallerinde ödül alamayan, hatta ilgi görmeyen bir gurup (3 kişi) tarafından düzenlenmiş bir tepki festivali. Umarım bu festivalde Can arkadaşımız gibi başka kısa filmcileri üzmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir