2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Başladı 1 – 9B10A3FC 84FA 45FB A300 D19B904830BD

2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Başladı

12 Haziran 2022

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenlenen 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali başladı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan gecenin açılış konuşmasını Festival Yönetmeni Vecdi Sayar yaptı. Vecdi Sayar yaptığı konuşmada; Geçen yıl pandemi koşullarında başlattığımız festivalimiz artık çok daha sağlam ilerleyecek, büyüyecek. Bu gece olduğu gibi sinema salonlarımız dolacak. İzmir seyircisinin desteğiyle ve sahiplenmesiyle adından söz ettiren saygınlığa kavuşacak” dedi.  

“Amacımız Sinemanın ve Müziğin Daha Çok Konuşmasını Sağlamak”

Gecede konukları selamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu; Bu akşam açılışımızda çok önemli bir konuğumuzu ağırlıyoruz. Onun müzikleriyle bütün bir geçmişimizi film şeridi gibi hatırlıyoruz. Sayın Zülfü Livaneli’yi bu akşam konuk etmekten, bizleri onurlandırmasından son derece bahtiyarız. Bu festivalle İzmir, kültür sanat alanında çok daha güçlenecek. Zira amacımız, sinemanın ve müziğin susmadığı, tersine daha da çok ürettiği, konuştuğu bir Türkiye yaratmak diye konuştu.

2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Başladı 2 – 4F2D6753 4FAA 4FC3 ACCD EC14B65C4B65

Zülfü Livaneli’ye Onur Ödülü

Festivalin onur ödülleri, bu yıl müzisyen, yazar, yönetmen Zülfü Livaneli ile Polonyalı besteci Zbigniew Preisner’e verildi. Zülfü Livaneli yaptığı ödül konuşmasında; Bu akşam anladık ki İzmir’in sadece dağlarında değil, salonlarında da çiçekler açıyormuş. Gerçekten çok duygulu anlar yaşadım. İzmir her haliyle çok güzel, her haliyle farklı. Bu tematik festival de İzmir’e çok yakıştı” dedi.

Zbigniew Preisner‘e ödülü kapanış töreninde takdim edilecek.

Gece, Rengim Gökmen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası’nın seslendirdiği Zülfü Livaneli film müzikleri konseriyle sona erdi.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Film Adana'da İzlenir: Altın Koza Başlıyor! 3 – Butterfly Vision 2022

Film Adana’da İzlenir: Altın Koza Başlıyor!

29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde dünya festivallerinin en iyilerinden
Ayvalık Film Festivali’nden “Yeni Bir …” Ödül Sürprizi 4 – Ayvalik Uluslararasi Film Festivali header

Ayvalık Film Festivali’nden “Yeni Bir …” Ödül Sürprizi

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nden geleceğin sinemacılarına “Yeni Bir …” ödülü