22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali Başladı

TÜRSAK tarafından gerçekleştirilen 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 20 Aralık Cuma günü başladı. Festivalin ilk gününde seyirciler tüm gösterimlere yoğun ilgi gösterdi. Film gösterimleri sonrasında gerçekleştirilen söyleşilerde “Bir Zamanlar Capetown Limanında” filminin yapımcısı Vladimir Ignatiev ve “İzle Aşkım” filminin yapımcısı Victor Glukhov seyirciyle buluştu.

Nişantaşı City’s Cinemaximum’da seyirciyle buluşan Aleksandr Veledinsky’nin Paris’te düzenlenen Rus Film Haftası’nda ve 69. Berlin Film Festivali’nin Rus Filmleri Seçkisi’nde gösterilen, 90’lı yılların Soloviev ve Shakhnazarov filmlerinin ruhunda doğrusal olmayan bir anlatıya sahip sofistike filmi IN THE PORT OF CAPE TOWN / BİR ZAMANLAR CAPE TOWN LİMANINDA’nın gösteriminden sonra filmin yapımcısı Vladimir Ignatiev seyircilerin sorularını yanıtladı.

22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali Başladı 1 – Vladimir Ignatiev

Seyircinin yüksek katılım gösterdiği, yer yer eğlenceli, yer yer derin bir sohbete dönüşen söyleşide Ignatiev, filmin gerçek bir hikayeden uyarlandığını ve hikayesi anlatılan askerlerden birinin diğer yapımcının babası olduğunu dile getirdi ve filmin hikayesinin bir günde St. Petersburg, Kırım ve Cape Town şehirlerinde geçtiğini anlattı.

22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali Başladı 2 – Victor GlukhovGünün son filmi ise Alexander Sukharev’in MMA hayranı olan ve yetimhanede büyüyen Alexander’ın hikayesini anlattığı WATCH MY LOVE / İZLE AŞKIM oldu. Filmin yapımcısı Victor Glukhov da seyirciyle buluştu ve seyircilerin sorularını yanıtladı. Filmin çekimini teşvik edenlerin bir engelliler vakfı olduğunu dile getiren yapımcı; “Filmdeki birçok şeyi yönetmene ve onun akışına bıraktık” dedi. Rusya’da böyle bir film yapmanın oldukça zor olduğunun altını çizen Glukhov sözlerine şöyle devam etti; “Engelliler vakfının da talebiyle önce gerçek hayatta duyma ve işitme engelli olan insanları oyuncu olarak kullanmaya çalıştık, ancak profesyonel oyuncu olmayan bu kişileri Ekim takvimine kadar yetiştirmenin mümkün olmadığını gördüğümüzden, yeniden profesyonel oyunculara dönmek zorunda kaldık.”

Rusya’da 13 milyonun üzerinde engelli olduğunu ve maalesef onları toplum içinde göremediklerini dile getiren Victor Glukov, onların iletişime geçme konusunda farklı olduklarını ve iletişime geçme araçlarının sadece jest ve mimiklerden oluştuğunu ifade etti.

Film gösterimleri ile sinemaseverlere yılın son festivalinde dolu dolu bir program sunan 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 26 Aralık tarihine kadar Türk ve Rus sinemasından en yeni ve beğenilen filmleri Nişantaşı City’s Cinemaximum’da seyirciyle buluşturuyor.

tursak.org.tr

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir