3. Çayda Çıra Film Festivali Başladı!

ATA DEMİRER, KEMAL SUNAL ÖDÜLÜ İÇİN ELAZIĞ’A GELİYOR!

3. Çayda Çıra Film Festivali Başladı! 1 – afisBu yıl 3.sü organize edilen ve Kemal Sunal adına ithaf edilen Çayda Çıra Film Festivali başladı. Elazığ Valisi Muammer Erol,  İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, Kültür Bakanlığı Sinema ve Televizyon Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu’nun da katılımıyla açıldı.  Ressam Selami Gedik’in sergisini gezerek festivale destek veren Vali Erol, daha sonra Akgün Otel’deki açılış resepsiyonuna katıldı ve açılış filmi Kakosi’yi izledi.

Festivalin son günü Elazığ’a gelerek kendisine verilecek olan Kemal Sunal özel ödülünü alacak olan Ata Demirer,  tören için tatilini yarıda kesecek.  Festival boyunca ayrıca Sinem Kobal, Betül Şahin, Ahmet Kural, aynı zamanda Elazığlı olan yapımcı – yönetmen Ahmet Çelenk, film dağıtımcısı Pamir Demirtaş ve daha birçok ünlü isim Elazığ’ı ziyaret edecek.

FESTİVALDEN NOTLAR

  • – Festivalde gösterilecek olan filmlerin oyuncuları, yönetmenleri ve yapımcıları da Elazığ’ a gelerek bu kültür ve sanat etkinliğine destek veriyor.
  • – ‘Elazığ’ın her sokağı festival’, ‘Yerelden evrensele büyüyen festival’ sloganlarıyla bu yıl üçüncüsü organize edilen  Çaydaçıra Film ve Sanat Festivali kapsamında ‘Vavien’, ‘Kara Köpekler Havlarken’,  ‘Orada’, Başka Dilde Aşk’, Deli Deli Olma’, ‘İki Dil Bir Bavul’, ‘Uzak İhtimal’, ‘Acı’, ‘Usta’, ‘Kakosi’, ‘Gelecekten Bir Gün’, 11’e  10 Kala’ , ‘Romantik Komedi’ ve ‘Büyük Oyun’  olmak üzere toplam 14 film gösterilecek.
  • – Festival kapsamında ayrıca bu yıl ilk kez kısa filmler yarışması da yapılacak…  15 kısa filmin yarışacağı festivalde birinciye 3 bin TL ödül verilecek…
  • – Agah Özgüç’ün sinema filmleri afiş sergisi, Serkan Şedele’nin fotoğraf sergisi, çeşitli resim sergileri, Elazığ’ın üç ilçesi Sivrice, Keban ve Palu’ya kültür gezileri ve konserler de yine festival dahilinde olacak.
  • – Çok yeni bir dernek olmasına rağmen, yaptığı etkinliklerle adından söz ettiren  Elazığ Sinema Derneği (ESİNDER) festival kapsamında ayrıca, Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da kader mahkumlarına film gösterimi de yapılacak.
  • – 23 Mayıs bu yıldan itibaren Valilik tarafından ‘Elazığlılar Günü’ ilan edildi. Elazığ’ın plaka numarasını da temsil eden 23 rakamına bütünlük saülamak amacıyla 23 bin kişi şehrin merkezinde Çayda Çıra efsanesinin temsini gösterisini yapacak.
  • – Festivale destek veren herkes içi onların adına ‘Çaydaçıra  Kültür ve Sanat Festivali Hatıra Ormanı’na her katılımcı adına birer fidan dikilecek ve ağaçların altında da fidan sahiplerinin adları yazılacak.

3. Çayda Çıra Film Festivali Başladı! 2 – fotoRESİMALTI (Sağdan sola): Elazığ Valisi Muammer Erol,  İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, Kültür Bakanlığı Sinema ve Televizyon Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu, Sinema Sanatçısı Yavuz Karakaş, Ressam Selami Gedik.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir