3. Çayda Çıra Film Festivali Sona Erdi

3. Çayda Çıra Film Festivali Sona Erdi 1 – FOTO61Kemal Sunal adına ithaf edilen 3. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali dört günlük festival etkinliğinin ardından ödül töreniyle sona erdi. Çayda çıra halk oyunuyla başlayan, Elazığ Valisi Muammer Erol, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, , Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu ve oyuncu Ayça İnci’nin katılımıyla düzenlenen kapanış törenine Ata Demirer’in esprileri damgasını vurdu.

Kemal Sunal özel ödülünü Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu’ndan alan Ata Demirer ‘ Ekmeğimi komiklik yaparak kazanıyorum. Büyük usta Kemal Sunal’ın özel ödülünü almak benim için rüya gibi bir şey. ‘ dedi. Sunucu’nun kısa film yarışmasının sonuçlarını açıklarken, yanlışlıkla 3. yerine birinciyi açıklaması ve sürprizi bozması, ardından da ‘benim de biraz yanlışlık yapmaya hakkım olsun değil mi’ demesini diline dolayan Ata Demirer ‘Tabi senin de yanlışlık yapmaya hakkın var. Koskoca Fenerbahçe Stadında yanlış sonuç açıklandı. Bu sana fazla değil’ dedi ve tüm salon kahkahalara boğuldu. İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun’un elinden de teşekkür plaketi alan Ata Demirer, ödül töreni başlayana kadar, Hazar Gölü etrafında bir restoran’a giderek yemek yedi.

3. Çayda Çıra Film Festivali Sona Erdi 2 – FOTO13. Çayda Çıra Film Festivali Sona Erdi 3 – FOTO213. Çayda Çıra Film Festivali Sona Erdi 4 – FOTO53. Çayda Çıra Film Festivali Sona Erdi 5 – FOTO3

FESTİVALDEN NOTLAR

– Ünlü yönetmen Yılmaz Atadeniz, festivalde onur ödülümü Elazığ Valisi Muammer Erol’un elinden aldı.

– Festivalde gösterilecek olan filmlerin oyuncuları, yönetmenleri ve yapımcıları da Elazığ’ a gelerek bu kültür ve sanat etkinliğine destek verdi. Bu çerçevede, Yılmaz Atadeniz, Özlem Akovalıgil, Betül Şahin, Saadet Işıl Aksoy, Serhat, Serdal Genç Elazığ’ı ziyaret edenler arasındaydı.

– ‘Elazığ’ın her sokağı festival’, ‘Yerelden evrensele büyüyen festival’ sloganlarıyla bu yıl üçüncüsü organize edilen Çaydaçıra Film ve Sanat Festivali kapsamında ‘Vavien’, ‘Kara Köpekler Havlarken’, ‘Orada’, Başka Dilde Aşk’, Deli Deli Olma’, ‘İki Dil Bir Bavul’, ‘Uzak İhtimal’, ‘Acı’, ‘Usta’, ‘Kako Si’, ‘Gelecekten Bir Gün’, 11’e 10 Kala’ , ‘Romantik Komedi’ ve ‘Büyük Oyun’ olmak üzere toplam 14 film gösterildi.

– Festival kapsamında ayrıca bu yıl ilk kez kısa filmler yarışması da yapıldı… 15 kısa filmin yarışacağı festivalde birinciye 3 bin TL ödül verildi.

– Agah Özgüç’ün sinema filmleri afiş sergisi, Serkan Şedele’nin fotoğraf sergisi, çeşitli resim sergileri, Elazığ’ın üç ilçesi Sivrice, Keban ve Palu’ya kültür gezileri ve konserler de yine festival dahilinde gerçekleştirildi.

– Festival kapsamında ayrıca, Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da kader mahkumlarına film gösterimi de yapıldı.

– Festivale destek veren herkes için, onların adına ‘Çaydaçıra Kültür ve Sanat Festivali Hatıra Ormanı’na her katılımcı adına birer fidan dikildi ve ağaçların altında da fidan sahiplerinin adları yazıldı.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir