3. Kadın Yönetmenler Festivali 29 Şubat’ta Başlıyor

3. Kadın Yönetmenler Festivali, 29 Şubat-5 Mart tarihleri arasında ‘Her Kadın Başka Hayaller Kurar’ temasıyla Buca Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde yapılıyor!

Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 6 gün sürecek olan 3. Kadın Yönetmenler Festivali, 37 film gösterimi, 7 atölye ve 2 panelden oluşacak programıyla sinemaseverlerle buluşacak. 56 kadın yönetmenin 80 filmle başvurduğu festivalde, seçkide yer alamayan filmler içinse “Face to Face” bölümü dikkat çekiyor. Face to Face için akademisyenler, sinema yazarları ve yönetmenlerden oluşan kurul, seçilmeyen filmlere gerekçelerini açıklayarak, genç sinema öğrencilerinin üretimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

3. Kadın Yönetmenler Festivali 29 Şubat'ta Başlıyor 1 – 3 Kadın Yönetmenler Festivali afiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Değişim Liderleri Derneği ve WMC Turkey (Kameralı Kadınlar) iş birliğiyle gerçekleşecek festivalde Folkart sponsorluğunda iki atölye de gerçekleştirilecek.

‘Yerel yönetimlerle sinemacıların bir araya gelmesini önemli buluyorum’

Festivalin direktörlüğünü üstlenen İzmirli Gülten Taranç, etkinliğin bu sene Buca’da olmasının önemini şu sözlerle vurguluyor: “Mezunu olduğum Dokuz Eylül Üniversitesi G.S.F. Sinema-TV Bölümü artık Buca’da ve Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde sinema öğrencilerine çok yakın bir merkez olan Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde olacağız. Film gösterimlerinin yanı sıra deneyimli yönetmenlerin vereceği atölyeler sinema öğrencileri için yürüyüş mesafesinde olacak. Buca Belediyesi ve Erhan Kılıç’a çok teşekkür ederiz. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Tunç Soyer’e de yürekten teşekkür ederiz, üçüncü yılımızın devam etmesi biz kadın yönetmenler için çok önemliydi.”

3. Kadın Yönetmenler Festivali 29 Şubat'ta Başlıyor 2 – Gülten Taranç

“Bu yılın teması “Her Kadın Başka Hayaller Kurar”, üç yıldır kadın sinemacıların hayallerini İzmirliler ile buluşturuyoruz. Kadın Yönetmenler Haftası, festival olarak geliyor. Festival ekibinin tamamı kamera arkasından geliyor. Bir yönetmen olarak yerel yönetimlerle sinemacıların bir araya gelmesini önemli buluyorum, İzmir, doğal platolarıyla, ışığıyla, sevecen halkıyla film çekimleri için çok elverişli…”

“Biz kadın sinemacılar festival vesilesiyle bir araya geliyoruz ve kadın sinemacıların yeni mekanlar tanımalarına, kentteki yeni hikayeleri keşfetmelerine de vesile oluyoruz. İzmir’i hayallerimizi izlemeye ve paylaşmaya bekliyoruz!”

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir