31. Ankara Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu! 1 – En Iyi Erkek Oyuncu Serdar Orcin Uzun Zaman Once 00

31. Ankara Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu!

11 Eylül 2020

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kazananları belli oldu. Festivalde ulusal uzun, belgesel ve kısa film kategorilerinde gerçekleşen yarışmaların birincileri 10 Eylül gecesi Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenenen ve pandemi önlemleri nedeniyle seyirciye kapalı gerçekleşen gecede belli oldu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü Leyla Yılmaz’ın Bilmemek filmine verilirken; En İyi Yönetmen Ödülü Topal Şükran’ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü’ye, Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü ise Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce filmine verildi. Yarışmada Ayten Başer Yetimoğlu’nun İçimdeki Küller adlı filmi en iyi belgesel, Yılmaz Özdil’in yönettiği Barê Giran (Ağır Yük) da en iyi kısa film seçildi. Festivalin Ankara temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilkini verdiği VEKAM Özel Ödülü, Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var! adlı belgesel filmine gitti.

31. Ankara Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu! 2 – Unsal Unlu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kazananları bu gece (10 Eylül) belli oldu. Küresel pandemi önlemleri nedeniyle seyirciye kapalı olarak Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşen ve sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı gecede ulusal uzun, belgesel ve kısa film dallarında ödüller sahiplerini buldu.

“Festival yapmak çölde lale yetiştirmek gibi bir şeydir”

Festival adına kapanış konuşmasını Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol yaptı ve şunları söyledi: “Covid-19 salgını nedeniyle, sinemaların kapanması, festivallerin ertelenmesiyle ilgili olarak hep ‘ne yapabiliriz’in yanıtını bulmaya çalıştık. Ne zaman? Nasıl? Nerede? Niçin? Tüm sorulara en sağlıklı, en güvenli, en mantıklı yanıtları bulmalıydık. Festival ekibimizle, danışmanlarımızla ve bilim insanlarıyla toplantılar yaptık. Pandemi koşullarında, en yüksek güvenli ve sağlıklı önlemleri alarak, gerçek anlamda festivalimizi yapmaya karar verdik. Gençlerin ustalarla buluştuğu, filmler üzerine tartışmaların olduğu, festival havasının korunduğu, hasretin giderildiği bir festival olsun istedik. Bilime inanmayı, sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi seviyoruz herhalde… Festivalimizin kurucusu Mahmut Tali Öngören, “Festival yapmak çölde lale yetiştirmek gibi bir şeydir” dememiş miydi zaten. Bu zorlu süreçte bizlerle olan ve desteklerini esirgemeyen, siz sanatçı dostlarımıza, sevgili jüri üyelerimize, sinema yazarlarımıza, sinema seyircilerimize, sponsorlarımıza ve tüm festival ekibine yürekten teşekkür ederiz.”

En İyi Film “Bilmemek”

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl 10 film yarıştı. Başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı ve kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş, oyuncu Tuğçe Altuğ ve sinema yazarı Uğur Vardan’dan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, “Bencil, sıkışmış dünyalarından çıkamayan bireylerin, büyümekte olan bir çocuğu anlamadaki acizliklerini çok etkileyici bir dille anlatabilme becerisi ve toplumsal çürümeye yaptığı vurgudan dolayı” Bilmemek filmini En İyi Film seçti.

31. Ankara Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu! 3 – Bilmemek Leyla Yilmaz

Leyla Yılmaz’ın yönettiği Bilmemek, 50 bin TL değerindeki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra; En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu (Senan Kara) ve En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu (Emir Özden) dallarında da ödüllerin sahibi oldu.

En İyi Yönetmen Onur Ünlü

En İyi Yönetmen Ödülü ise Topal Şükran’ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü’ye verildi. Emel Erden de aynı filmdeki çalışmasıyla En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı.

Uzun Zaman Önce’ye 3 Ödül

31. Ankara Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu! 4 – Serdar Orcin Cihan Saglam Uzun Zaman Once

Festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören adına verilen En İyi İlk Film Ödülü’nü bu yıl Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce adlı filmi kazandı. Jüri kararında, “Erkek egemen dünyanın yozlaşmış iktidar ilişkileri içinde insanın kendisi gibi olabilme halinin elinden alınmışlığını ve sevebilmenin imkansızlığını güçlü karakterler ve tutarlı atmosferle anlatabilmesinden dolayı” denirken; filmdeki performansıyla Serdar Orçin’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Uygur Yiğit’e de En İyi Özgün Müzik Ödülü verildi.

En İyi Kadın Oyuncu Selen Uçer

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Aşk, Büyü vs.’deki performansıyla Selen Uçer’e verildi. Filmin yönetmeni ve yazarı Ümit Ünal da Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Yarışmada ayrıca, En İyi Görüntü Yönetmeni Şair filmi ile Hakan Körezli seçilirken, Maryna Er Gorbach ve Aziz İmamoğlu da Omar ve Biz ile En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi oldular.

SİYAD Ödülü Topal Şükran’ın Maceraları’na

Hasan Nadir Derin, Kerem Akça ve Kurtuluş Özyazıcı’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü de, “Sinemamızda benzerine pek rastlamadığımız bir anlatım tarzını kullanarak toplumumuzda kadının sessizleştirilmesini zekice vurguladığı için” Onur Ünlü’nün Topal Şükran’ın Maceraları filmine verildi.

İçimdeki Küller En İyi Belgesel

31. Ankara Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu! 5 – En Iyi Belgesel Film Icimdeki Kuller Ayten Baser Yetimoglu

11 filmin yarıştığı ve akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler’in jürliğinde yapılan Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın birincisi ise Ayten Başer Yetimoğlu’nun İçimdeki Küller oldu. 20 bin TL değerinde En İyi Belgesel Film Ödülü’nün sahibi olan ve 31 Ocak 2008 tarihinde Zeytinburnu’ndaki Davutpaşa Emek İş Hanı’nda yaşanan patlamayı konu alan İçimdeki Küller’in ödül gerekçesinde, “Samimi ve güçlü karakter kuruluşu, konunun detaylandırılmasında başvurulan araştırma ve arşiv çalışmasının yeterliliği ve önemli bir bellek çalışması olması nedeniyle” denildi.

Yılın Kısa Filmi Barê Giran

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 14 film yarıştı ve akademisyen Andreas Treske, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler’den oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi, Yılmaz Özdil’in Barê Giran (Ağır Yük) adlı filmine 10 bin TL değerindeki En İyi Kısa Film Ödülü’nü verdi. Jüri kararında ise şunlar söylendi: “Barê Giran, kadrajdan oyuncu seçimine, ses tasarımından kamera kullanımına, yalın anlatım dili, oyuncu yönetimi, mekânları konuyu desteklemek için en iyi şekilde kullanması, görüntülerin sinematografik etkileyiciliği ve diyalogların gerçeklik ve sadelikle verilmesi ile ön plana çıkıyor. Detay çalışmalarıyla Robert Bresson’un Balthazar filmini hatırlatması ve sinema sanatına uyumlu olması ile dramaturjinin kusursuzluğu ve kısa film için uygun anlatım formatının olması jüriyi etkilemiştir. Sonuç olarak; anlattığı konunun derinlikli ve evrensel olmasıyla En İyi Kısa Film Ödülü’ne layık görülmüştür.”

VEKAM’dan Ankara Filmine Ödül

31. Ankara Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu! 6 – VEKAM Ozel Odulu Asfaltin Altinda Dereler Var Yasin Semiz

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Koç Üniversitesi’nin Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ile ortaklaşa düzenlediği ve Ankara temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilkini verdiği 10 bin TL değerindeki VEKAM Özel Ödülü’nü ise, Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var! adlı filmi kazandı. Akademisyen İpek A. Çelik Rappas, belgesel yönetmeni Kerime Senyücel ile akademisyen Seçil Büker’den oluşan jüri, kararında şunları söyledi: “Belgesel, Ankara’da yapılaşma ve çarpık kentleşmenin çevre ve insan üzerinde etkileri gibi güncel ve önem arz eden bir konuya beklenmedik bir bakış açısıyla, Ankara’nın dereleri ve su kaynakları üzerinden yaklaşarak jüri üyelerinin dikkatini çekmiş ve beğenisini kazanmıştır. Güncel bir probleme tarihi yaklaşımı ile derinlik kazandırmış bu çalışma, arşiv ve bilir kişiler üzerinden yapılan araştırmalara dayanarak kurgulanmış ve bu niteliği ile yarışma duyurusunda belirtilen kriterlere riayet etmiştir. Belgesel ayrıca ilgili kent sakinleri ve şehir planlamacılardan sahne sanatçılarına uzanan geniş yelpazede Ankaralılara mikrofon uzatarak çevre sorununu kişilere etkisi ve kişilerin sorunlara yaklaşımları üzerinden aktarma başarısını göstermektedir. Tüm bunların yanında özellikle giriş ve son plandaki müzik ve animasyon kullanımı görselliğe estetik katmaktadır.” Asfaltın Altında Dereler Var!, ayrıca VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi’ne girmeye de hak kazandı.

Yerli ve Genç Sinemaya Destek

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Türkiye sinemasının yeni yaratıcılarına ve yenilikçi projelerine destek olmak amacıyla düzenlediği Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması’nın kazananı Murat Uğurlu’nun Hak Edilmiş Bir Öpücük adlı projesi olmuş ve 30 bin TL tutarında para destekli ödül festivalin açılış töreninde verilmişti.

Festivalde Yarın Son Gün

Festivalin son günü olan 11 Eylül’de ise Dünya Sineması bölümünden filmler gösterilecek. Eric Rohmer’in 1970 tarihli başyapıtı Claire’s Knee / Claire’in Dizi, Macar sinemacı Zoltan Fabri’nin 1956 yapımı klasiği Profesör Hannibal, Nina Hoss’un San Sebastian ve Stockholm film festivallerinden ödüllerle dönen performansıyla öne çıkan gerilim dozu yüksek drama The Audition / Seçmeler, bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun etkileyici bir isyan ve yeniden doğuş hikâyesi anlattığı filmi Sow the Wind / Rüzgârı Eken, Alman yönetmen Arne Körner’in yönettiği kara komedi Gasmann ve Polonyalı yönetmen Andrzej Munk’un adını Beethoven’ın 3. senfonisinden alan savaş komedisi Eroica, bu yıl festivalin son gösterimleri olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin biletleri, Kızılay Büyülü Fener Sineması gişelerinden ve biletinial.com’dan satın alınabilir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film (50.000 TL)
  Bilmemek / Leyla Yılmaz
  Yapımcılar: Evren Parlar, Ateş İlyas Başsoy, Chris Elsey
 • Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film (10.000 TL)
  Uzun Zaman Önce / Cihan Sağlam
 • En İyi Yönetmen
  Onur Ünlü / Topal Şükran’ın Maceraları
 • En İyi Kadın Oyuncu
  Selen Uçer / Aşk, Büyü vs.
 • En İyi Erkek Oyuncu
  Serdar Orçin / Uzun Zaman Önce
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  Senan Kara / Bilmemek
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  Emir Özden / Bilmemek
 • Onat Kutlar En İyi Senaryo
  Ümit Ünal / Aşk, Büyü vs.
 • En İyi Görüntü Yönetmeni
  Hakan Körezli / Şair
 • En İyi Sanat Yönetmeni
  Emel Erden / Topal Şükran’ın Maceraları
 • En İyi Özgün Müzik
  Uygur Yiğit / Uzun Zaman Önce
 • En İyi Kurgu
  Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu / Omar Ve Biz
 • Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü
  Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Belgesel Film (20.000 TL)
  İçimdeki Küller / Ayten Başer Yetimoğlu

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Kısa Film (10.000 TL)
  Barê Giran (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil

VEKAM ÖDÜLÜ

 • VEKAM Özel Ödülü (10.000 TL)
  Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz

ULUSAL UZUN PROJE GELİŞTİRME DESTEĞİ YARIŞMASI

 • En İyi Proje (30.000 TL)
  Hak Edilmiş Bir Öpücük / Murat Uğurlu

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Geri Dönüşmez Filmler 2016 Finalistleri Açıklandı! 7 – image 1

Geri Dönüşmez Filmler 2016 Finalistleri Açıklandı!

Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ulusal Çevre Konulu
Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne Coşkulu Açılış 8 – 20 Eskişehir Film Festivali açılış

Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne Coşkulu Açılış

Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen 20. Eskişehir