35. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu! 1 – 160320161743443694130 2

35. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

15 Nisan 2016

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on ikinci kez Akbank’ın desteğiyle düzenlenen 35. İstanbul Film Festivalinin ödülleri, 15 Nisan Cuma gecesi Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu.

Cem Davran’ın sunuculuğunu üstlendiği 35. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde İstanbul Film Festivali’nin bu yılki Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra festivaldeki yarışmaların kazananları açıklandı. 7 Nisan’da başlayan 35. İstanbul Film Festivali gösterimleri 17 Nisan’da sona eriyor.

Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülleri 

Başkanlığını Oscar ödüllü Ida filminin yapımcısı Ewa Puszczyńska’nın üstlendiği Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde oyuncular Melisa Sözen ve Lior Ashkenazy ile video sanatçısı Ali Kazma yer aldı.

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Altın Lale Uluslararası Ödülü için bu yıl 14 ülkeden 15 film yarıştı. Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25 bin Avroluk para ödülüyle desteklenen ödülün 10 bin Avrosu Altın Lale’nin sahibi olacak filmin yönetmenine, 10 bin Avrosu filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5 bin Avrosu ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenine veriliyor.

Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü’ne bu yıl, Meksikalı yönetmen Rodrigo Plá’nın Bin Başlı Canavar adlı filmi layık görüldü. Jüri Başkanı Ewa Puszczyńska ile jüri üyesi Ali Kazma’nın açıkladığı ödülü, yönetmen Rodrido Plá’ya Eczacıbaşı Holding Kamu ve Kurumsal İlişkiler CEO Danışmanı Devrim Çubukçu takdim etti.

Jüri üyeleri Melisa Sözen ve Lior Ashkenazy’nin açıkladığı Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü’nü İngiliz yönetmen Brady Corbet’in Bir Liderin Çocukluğu adlı filmi kazandı. Ödülü filmin Türkiye dağıtımcısı Movieturk’ten Emel Emniyetli aldı.

Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülleri 

Ulusal Yarışma’da En İyi Film dalında Altın Lale Ödülü’ne, Ahu Öztürk’ün Toz Bezi adlı filmi layık görüldü. Ahu Öztürk ödülünü Jüri Başkanı Müjde Ar’dan aldı. Ulusal Yarışma Altın Lale En İyi Film Ödülü, 150 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

En İyi Yönetmen dalında Altın Lale, Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara’ya verildi. Kara’ya ödülünü Onur Ünlü takdim etti. Ulusal Yarışma Altın Lale En İyi Yönetmen ödülü 50 bin TL tutarındaki para ödülüyle destekleniyor.

Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf adlı filmi layık görüldü. Jüri Özel Ödülü festivalin 29 yıldır Türkiye Sineması tema sponsoru Anadolu Efes tarafından verilen 60 bin TL tutarındaki para ödülüyle destekleniyor. Jüri üyesi Ben Hopkins’in açıkladığı ödülü, filmin yönetmenlerine, Anadolu Efes Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Simge Balaban takdim etti.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Toz Bezi filmindeki rolüyle Asiye Dinçsoy’un oldu. Oyuncuya ödülünü jüri üyesi Tansu Biçer verdi. En İyi Kadın Oyuncu ödülü 10 bin TL tutarındaki para ödülü ile destekleniyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle Haydar Şişman kazandı. Haydar Şişman ödülünü, jüri üyesi Niki Karimi’den aldı. En İyi Erkek Oyuncu ödülü 10 bin TL tutarındaki para ödülü ile destekleniyor. 

En İyi Senaryo Ödülü’nü Toz Bezi filmiyle Ahu Öztürk kazandı. Ödülü jüri üyesi Murat Uyurkulak verdi. 

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü, Kalandar Soğuğu filmiyle Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin kazandı. Ödülü jüri üyesi Torsten Frehse verdi.

En İyi Kurgu Ödülü’nü Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara, Umut Sakallıoğlu ve Ali Aga kazandı. Ödülü Çiçek Kahraman takdim etti. 

En İyi Özgün Müzik Ödülü Tarla filmiyle Doğan Duru’ya verildi. Ödülü Mabel Matiz takdim etti.

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film Ödülü’nü Ziya Demirel’in Salı adlı filmi kazandı. Ödülü yönetmene jüri üyelerinden Can Evrenol verdi. Barış Sarhan’ın Cemil Şov adlı filmi ise Mansiyon ödülüne layık görüldü.

Ulusal Belgesel Yarışması 

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde belgesel sinemacı yönetmenler Emel Çelebi, Güliz Sağlam ve Carlos Hagerman yer aldı.

Jüri üyeleri Gülriz Sağlam ve Carlos Hagerman’ın açıkladığı En İyi Belgesel Ödülü Onur Bakır ve Panagiotis Charamis’in yönettiği Hazır Ol! filmine verildi. Ayşe Polat’ın yönettiği Ötekiler filmi ise Mansiyon’a layık görüldü.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde gösterilen Türkiye yapımı 13 ilk filmin aday olduğu ödülü kazanan filmi jüri üyesi Ahmet Rıfat Şungar açıkladı.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan Çırak filminin yönetmeni Emre Konuk, CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30 bin TL para ödülünün de sahibi oldu. Ödülünü Can Yılmaz takdim etti. 

AUDENTIA Ödülü 

Sinema sektöründeki kadın-erkek eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla verilen AUDENTIA Ödülü jürisinde yönetmen Yeşim Ustaoğlu, yönetmen Angelos Frantzis ve Eurimages temsilcisi Sanja Ravlic yer aldı.

Jüri üyeleri Sanja Ravlic ile Yeşim Ustaoğlu’nun açıkladığı AUDENTIA Ödülü’ne, festivalde Sinemada İnsan Hakları bölümünde gösterilen Sihirli Dağ filminin yönetmeni Anca Damian layık görüldü. 

FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü

FACE Jürisi’nde oyuncu ve yazar Ercan Kesal, Eurimages İdari Yönetici Yardımcısı Isabel Castro, Avrupa Konseyi Sözcüsü ve Basın Danışmanı Can Fişek ile yönetmen Jakob Brossmann yer aldı. Törende, kamuoyunda insan hakları konusunda duyarlılık ve bilinç yaratmayı hedefleyen bu ödülle ilgili Can Fişek’in kısa konuşmasından ardından kazananlara ödüllerini jüri üyesi Ercan Kesal verdi.

FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü’nü İtalyan yönetmen Jonas Carpignano’nun yönetmenliğini üstlendiği Akdeniz kazandı. Kolombiyalı yönetmen Ciro Guerra’nın Yılanın Kucağında adlı filmi ise Mansiyon’a layık görüldü.

FIPRESCI Uluslararası, Ulusal ve Ulusal Kısa Film Yarışma Ödülleri

FIPRESCI Ödülleri Altın Lale Uluslararası Yarışma’da Aslı Özge’nin yönettiği Ansızın, Altın Lale Ulusal Yarışma’da Senem Tüzen’in yönettiği Ana Yurdu ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda da Levent Türkan’ın yönettiği Jamais Vu filmleri kazandı. Ödülleri FIPRESCI jürisi başkanı Chris Fujiwara ile jüri üyesi Senem Erdine açıkladı.

Başkanlığını ABD’den Chris Fujiwara’ın üstlendiği FIPRESCI Jürisi’nde Finlandiya’dan Harri Römpötti, İtalya’dan Patrizia Pistagnesi, Slovakya’dan Viera Langerova ve Türkiye’den Senem Erdine ve Ali Deniz Şensöz görev aldı.

Cineuropa.org Ödülü

Sanatsal açıdan değeri tartışmasız olan, bunun yanı sıra karşılıklı iletişimi destekleyen ve birleştirici özellik taşıyan filmlere verilen Cineuropa.org Ödülü’nü bu yıl Türkiye Sineması Altın Lale Ulusal Yarışma’da yer alan Ahu Öztürk’ün yönettiği Toz Bezi filmi kazandı.

Organizasyonunda Bluechip Creative Events’in destek verdiği 35. İstanbul Film Festivali ödül töreninin ardından konuklar, festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale Ödülü’nü kazanan, Rodrigo Plá’nın Bin Başlı Canavar adlı filmini izlediler.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Altın Kedi için Yarışacak Filmler Belli Oldu 2 – 16 İzmir Kısa Film Festivali 2

Altın Kedi için Yarışacak Filmler Belli Oldu

87 ülkeden 1591 filmin başvuruda bulunduğu Uluslararası İzmir Kısa Film
Pinhead Döndü! ‘Hellraiser: Judgment’tan Poster 3 – Screen Shot 2016 03 13 at 9.26.16 AM

Pinhead Döndü! ‘Hellraiser: Judgment’tan Poster

Clive Barker’ın 1987 yapımı kült korkusu “Hellraiser”ın uzun zamandır beklenen